Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Африканська чума свиней (АЧС) – високопатогенне вірусне захворювання

Африканська чума свиней (АЧС) – високопатогенне вірусне захворювання

09:05, 07.08.17
2 509
Здоров'я
Ситуація щодо захворювання свиней на африканську чуму у світі залишається, на жаль, дуже складною. Зокрема, захворювання свиней на африканську чуму свиней (далі – АЧС) зареєстровано в Російській Федерації, Республіці Білорусь, які безпосередньо межують з Україною.

На жаль, це небезпечне захворювання розповсюдилось за ці роки майже в усіх областях України. 18.07.2017 року було виявлено труп дикого кабана в Тячівському районі – в уроч. Яновець на території ДП «Мокрянське лісомисливське господарство». Наступного дня спеціалістами Держпродспоживслужби спільно з зав. Дубівської дільничної лікарні ветеринарної медицини В.В.Горкавчук було відібрано патологічний матеріал – трубчасту кістку (стегнову) для дослідження і доставлено в Закарпатську регіональну Державну лабораторію ветеринарної медицини. Через п’ять днів отримано з випробувального центру Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи м. Києва звіт про результат дослідження: виявленно збудника африканської чуми свиней в досліджуваному матеріалі.
З метою швидкого реагування, локалізації та недопущення поширення захворювання на території району і області спеціалісти Держпродспоживслужби звернулись до Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Тячівській районній державній адміністрації (ДНПК).
Рішенням ДНПК від 25.07.2017 року затверджено План заходів щодо ліквідації захворювання на АЧС диких свиней в уроч. Яновець ДП «Мокрянське лісомисливське господарство». Було оголошено територію уроч. Яновець неблагополучною зоною щодо АЧС зі встановленням карантину відповідно до вимог чинного законодавства .
Встановлено зону захисту у радіусі – 3 км, що оточує межі епізоотичного осередку, в яку входять території господарства.
Встановлено зону нагляду у радіусі – 10 км від межі зони захисту, в яку входять: населенні пункти – Руська та Німецька Мокра; території суміжних мисливських угідь.
Основним джерелом зараження цього особливо небезпечного, висококонтагіозного захворювання свиней є хворі домашні і дикі свині, можуть бути заражені вірусом корми, пасовища, забруднений транспорт, у якому перевозять хворих тварин. Комахи, хижі птахи і звірі, собаки також можуть бути розповсюдниками вірусу. В разі забою хворих тварин – м’ясопродукти та інші продукти забою є фактором поширення хвороби. Вакцин і медикаментів, які захищають від цієї хвороби, не існує. Все поголів’я свиней у господарствах, куди проникає вірус, гине. Люди на африканську чуму свиней не хворіють.
Захворювання характеризується підвищенням температури тіла тварини до 40,5-42оС протягом усього періоду хвороби і лише за декілька годин до загибелі знижується до 37-35°С. Шкіра набуває синюшного кольору, особливо на ділянках вух, п’ятачка, на підгрудді. В кінці хвороби численні крововиливи з’являються скрізь. Також у тварин спостерігається пригнічення, проноси, блювота та аборти. Загибель настає на 3-5 день після підвищення температури тіла. Лікування хворих тварин заборонено.
Профілактика хвороби здійснюється шляхом суворого дотримання ветеринарно-санітарних вимог, безвигульного утримання свиней, проведення дезінфекції, боротьби з гризунами та комахами тощо. Особливо слід ретельно стежити, щоб в їжу свиням не потрапили відходи з невідомих місць та привезені із-за меж області. Необхідно максимально обмежити можливі контакти свиней з іншими тваринами, що перебувають у вільному, неконтрольованому утриманні (особливо дикі свині, безпритульні собаки та коти).
Рекомендації для господарств усіх форм власності, щодо запобігання АЧС:
1. Утримувати свиней в закритих, надійно ізольованих приміщеннях.
2. Не допускати вільного вигулу свиней та їх контакту з іншими тваринами чи сторонніми людьми.
3. Проводити щоденний клінічний огляд тварин.
4. Регулярно здійснювати очистку та дезинфекцію свинарників.
5. Обслуговування тварин проводити лише у окремому змінному одязі та взутті. Регулярно вести боротьбу з гризунами та комахами.
6. Не купувати тварин у невстановлених для цього місцях, без ветеринарних документів.
7. Забій тварин проводити лише після проведення клінічного огляду спеціалістом.
8. Реалізовувати продукти забою лише після проведення ветсанекспертизи.
9. Не купувати м’ясо та м’ясні продукти у невстановлених місцях.
10. При виявленні клінічних ознак захворювання чи раптової загибелі свиней – негайно повідомити найближчу державну установу ветмедицини.
11. Не використовувати для годівлі тварин харчові відходи невідомого походження, а для напування – воду з річок, інших водойм з повільною течією, що протікають через лісові масиви, в яких є дикі кабани .
Сподіваємось на дотримання цих рекомендацій, що дасть змогу вберегти район від розповсюдження захворювання на АЧС– домашніх і диких свиней.
При підозрі перших ознак захворювання свиней на АЧС або у випадках їх загибелі звертайтеся до фахівців дільничних лікарень ветмедицини, районної лікарні ветмедицини або управління Держпродспоживслужби у Тячівському районі за телефонами: (03134) 3-28-74, 3-36-29, 0672759856.
І.МИКУЛЯНИНЕЦЬ, начальник  Тячівського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.

В’ячеслав Бігун покаже нові мотиваційні фільми
4 січня, в п’ятницю, відбудеться показ і обговорення у Тячеві нових авторських фільмів вченого-юриста і кінематографіста В’ячеслава Бігуна за участю автора та творців стрічки. Глядачі зможуть переглянути нові фільми автора. Перший – «Моро. Розвідка долі» (док., біографія, історія, війна, 15 хв.). Мирний закарпатець приймає виклик долі захистити Батьківщину в новій європейській війні. Він стає розвідником, випробовуючи себе перед обличчям смерті та ворогів, вимолюючи у Бога не лише життя, але й добру дружину. Піднятися над буденністю теми дозволить поезія, яка доповнює кіноформу автора.