Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Тетяна Лебедєва, т.в.о. директора «Центру первинної медико-санітарної допомоги»: «Основне – це довіра та взаєморозуміння між лікарем і пацієнтом»

Тетяна Лебедєва, т.в.о. директора «Центру первинної медико-санітарної допомоги»: «Основне – це довіра та взаєморозуміння між лікарем і пацієнтом»

10:07, 16.04.18
294
Здоров'я
Тетяна Лебедєва, т.в.о. директора  «Центру первинної медико-санітарної допомоги»: «Основне – це довіра та взаєморозуміння між лікарем і пацієнтом»На останній сесії районної ради створено комунальне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги». Його роботу тимчасово очолила начальник інформаційно-аналітичного центру відділу охорони здоров’я Тячівської РДА Тетяна Лебедєва. Які ж зміни відбудуться і що чекає на первинну ланку медичної галузі в недалекому майбутньому, розпитуємо безпосередньо у т.в.о. директора  Центру ПМДС.

– Тетяно Степанівно, на чому акцентують керівні особи у вищих ешелонах влади, говорячи про основні принципи медичної реформи?
– Почну з того, що реформа галузі охорони здоров’я вже втілюється в життя. А це дуже клопіткий процес. Як зауважив Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, підхід інвестувати в охорону здоров’я більше грошей довів свою неефективність. Хочу озвучити його цитату: «Питання сьогодні, на мій погляд, – не у грошах, а в організації системи охорони здоров’я таким чином, щоби ті ресурси, які ми направляємо, максимально ефективно використовувалися, щоби ми змогли забезпечити якісне надання медичної допомоги на усіх рівнях», – зазначив Прем’єр-міністр.
При цьому не буде ніякого нового «фонду-монстра», ніхто не буде володіти цими коштами. Не буде чиновника, який розподіляє їх «вручну». Буде електронна система і буде тільки національний технічний оператор-страховик, що здійснює проплати напряму з бюджету та контролює якість. Цей оператор – Національна Служба Здоров’я України, яка  наразі створюється.
– За що і як буде платити Національна служба здоров’я?
– Щороку Кабмін затверджуватиме «Державний гарантований пакет медичних послуг» – повний обсяг послуг, які пацієнт отримає безоплатно. Тобто, відтепер «гроші будуть йти за пацієнтом». А також і список послуг, для яких потрібна співоплата за єдиними для всієї країни тарифами. Бюджет медичної системи буде приймати Верховна Рада. Первинну ланку медицини та екстрену допомогу повністю фінансуватиме Національне страхування.
– Що зміниться, коли буде пряме фінансування?
– Скажімо так, зміняться всі «ролі» тих, хто працює в медичній галузі. Нова роль держави – страхувати фінансові ризики, пов’язані з лікуванням, контролювати якість та оперувати контрактами. Роль лікарів – лікувати. Не писати звіти, не приймати представників фармакомпаній і т. д., а саме лікувати.
У лікарів буде вільний вибір, вони зможуть обирати – де і як їм працювати. Хтось хоче бути найманим працівником і спокійно допрацювати до пенсії. Інші готові відкрити приватну практику, орендувати кабінет і самостійно адмініструвати базу своїх пацієнтів. А хтось, можливо, планує відкрити власну клініку. Для національного страховика всі форми будуть рівноправними. А основна роль пацієнта – знайти свого лікаря, якому він безпосередньо довіряє, і виконувати всі лікарські рекомендації.
– Скажіть, будь ласка, з якою метою створений Центр первинної медико-санітарної допомоги в районі?
– У новостворений Центр входять всі амбулаторії, окрім тих, що знаходяться на території ОТГ. В громадах також вже створені відповідні медико-санітарні центри. Запроваджена медична реформа переглядає всі аспекти медичної галузі, зокрема, і фінансову. Основною метою центру є належне фінансування первинної медико-санітарної допомоги по-новому, відповідно до концепції про фінансування закладів охорони здоров’я. Також хочу зазначити, що за «посаду» медичним працівникам платити не будуть, оплата праці буде здійснюватись в залежності від укладених декларацій. До речі, для того, щоб лікар ЗПСМ мав певний відповідний заробіток, йому необхідно зробити так, щоб до жовтня цього року в нього вже була повна інформація про кількість пацієнтів.
– Які зміни відбудуться в роботі амбулаторій?
– Безперечно, змін зазнають всі сільські АЗПСМ, як в юридичному плані, так і на практиці. Найперше – це юридична ліквідація амбулаторій, вона проводиться для того, щоб всі заклади перевести до новоствореного Центру. Відповідно, всі медичні працівники будуть звільнені з ліквідованих закладів і будуть прийняті на роботу вже як працівники Центру первинної медико-санітарної допомоги.       
Наразі актуальне питання і про реорганізацію ФАПів. На сьогодні  підставою для розташування ФАПу в присілку було 300 осіб. Від тепер ФАПів не буде, а будуть пункти здоров’я з непостійним перебуванням медичного працівника. Тому перед нами стоїть важливе завдання – визначити доцільність цих пунктів або відкриття амбулаторії монопрактики, що дасть змогу наблизити лікарську допомогу віддаленому населенню. Відповідно буде проведена мережа Інтернету і установа буде забезпечена оргтехнікою
– Чи відбудеться скорочення працівників?
– Штати сільської медицини, особливо в гірських населених пунктах, доволі збільшені, але законних підстав для того, щоб їх скоротити, не було. Тепер же така можливість буде і, до речі, все законно. Адже чимало медичних працівників, які прийняті на роботу, не відповідають кваліфікаційним вимогам. Буде враховуватись обсяг виконаної роботи певним медпрацівником. Керівництво амбулаторії, як структурного підрозділу Центру на місці вирішуватиме, хто може і буде працювати. Адже від кількості пацієнтів залежатиме заробітна плата, а вона має бути не меншою за мінімалку і гідною для медичного працівника.
– За якими ще критеріями буде оцінюватись робота медичних працівників?
– Будуть враховуватись безліч нюансів, на які до цих пір практично ніхто не реагував і не звертав уваги. До прикладу, основним напрямком роботи ПМСД є проведення профщеплень, хоча деякі медичні працівники через свої особисті переконання ведуть антипропаганду. Практика показує, що результати такої інформаційної роботи, на жаль, дуже негативні і мають плачевні наслідки. Тепер таким працівникам у галузі охорони здоров’я місця не буде.
Буде переглянуто й питання щодо працівників лабораторної діагностики, тобто лаборантів. Безсумнівно, лабораторія необхідна, як допоміжний метод діагностики для правильного встановлення діагнозу. Але якщо порівняти кількість лабораторних досліджень, які робляться у великих населених пунктах та малих, то вони суттєво різняться. Тобто в сільських – це лише декілька аналізів на день, а у великих – до 50 і більше. І, як я вже казала, буде проводитись економічний розрахунок – чи є доцільність тримати на робочому місці медичного працівника і оплачувати за зроблене ним.
Робота всього медичного персоналу буде оцінюватись відповідно до вимог Міністерства охорони здоров’я. І враховуючи те, що у нас немає дефіциту кадрів середніх медичних працівників, залишаться тільки найкращі. Також лікарі або медичні сестри, на чию роботу є багато скарг і якими незадоволені пацієнти, будуть відсторонені від своїх обов’язків.
– Скільки орієнтовно буде лікарів ЗПСМ у районі?
– В амбулаторіях району працює 97 лікарів ЗПСМ. Практично, в усіх медустановах є достатня кількість лікарів, окрім Лопухова і Глибокого Потока. Відтепер ставка лікаря ЗПСМ  залежатиме від кількості укладених декларацій, за стандартними нормами – це не більше 2000 договорів. Якщо врахувати, що населення району складає 175 тис. осіб, то надання медичної допомоги вже давно відбувається за відповідними нормами. Ще з 2000 по 2009 рік майже всі лікарі сільських амбулаторій пройшли відповідні курси і отримали сертифікати «ЗПСМ».
– Яким чином буде заповнюватися звична для громадян медична карта?
– При наявності комп’ютерів документообіг набагато зменшиться. Такого поняття як письмова медична карта не буде взагалі. Натомість вона оформлятиметься в електронному вигляді. Індивідуальна карта 25 і 112 форми будуть вестись в електронному вигляді. Там так само занотовуватимуться відомості про вчасність надання медичної допомоги чи індивідуальне спостереження за дитиною та диспансерний нагляд за хронічно хворими. Якщо ж і вторинний рівень надання медичних послуг переведеться наступного року на електронний документообіг, то це значно спрощуватиме роботу лікарів ЗПСМ, так вони зможуть бачити консультативні висновки профільних спеціалістів відносно пацієнта.
– Чи створена відповідна технічна база для електронного варіанту документообігу?
– Комп’ютери є майже в усіх амбулаторіях району, окрім тих амбулаторій, які тепер створені на базі дільничних лікарень. Але питання в тому, що майже вся оргтехніка вже відбула термін експлуатації. На проект комп’ютеризації медичних установ первинної ланки будуть виділені відповідні кошти цільового призначення. Це буде спільне фінансування Міністерств регіональної політики та охорони здоров’я України.
Загалом матеріально-технічна база медичних установ району досить відстає від вимог наказу Міністерства охорони здоров’я. Адже медзаклади не забезпечені в достатній кількості ЕКГ-апаратами, транспортом, а також іншими засобами. Все залежить від бюджету, який розрахований тільки на заробітну плату медпрацівникам. Якщо ж кількість медичних працівників зменшиться, то заощаджені кошти можна буде спрямувати на утримання медичних закладів та покращення матеріально-технічної бази.
– Чи вже можна вкладати договори з лікарями ЗПСМ?
– У зв’язку з тим, що Центр первинної медико-санітарної допомоги тільки створений, говорити про це ще трохи зарано. Адже для того, щоб укласти договір між пацієнтом і лікарем ЗПСМ, необхідно зареєструватись в медично-інформаційній системі. Таких систем є декілька, вони будуть переносити дані в  Національну агенцію здоров’я України. Щоб зареєструватись, спочатку потрібно отримати ліцензію на медичну практику новоствореного закладу. Для права надання медичної практики кожному лікарю ЗПСМ необхідно зареєструватись в системі, зробити електронний підпис. А для цього необхідно обладнати всі медзаклади первинного рівня оргтехнікою, провести широкосмугасту мережу Інтернет і тільки тоді можемо під’єднатися до єдиної системи. Це потрібно зробити за короткий період – два місяці. Тому Центр первинної медико-санітарної допомоги повноцінно запрацює тільки з 1 липня цього року. Відповідно і договори укладатимуться лише з липня.
– Як бути тим мешканцям населених пунктів, які прописані на території району, але тимчасово перебувають за його межами?
– Це питання вже обговорювалось неодноразово. Тому виходячи з таких позицій, Міністерство охорони здоров’я України визначило, що вибір лікаря не залежить від прописки. До речі, кожна людина, з тих чи інших причин, має право розірвати договір і звернутись до іншого фахівця.
– Що порадите нашим читачам, щоб правильно вибрати лікаря ЗПСМ?
– Укладання договорів – це тільки юридична сторона, де-факто ж, майже у всіх мешканців району вже є свій сімейний лікар, до якого вони систематично звертаються. Тому для основної більшості населення проблемою це не буде, свій вибір вони вже давно зробили. Основне, на чому базуються відносини і співпраця між лікарем і пацієнтом, – це довіра і взаєморозуміння.
– Дякую за розмову.
Спілкувалась Г.ЗУБАНИЧ.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.