Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Районний пульмонолог Анна ДОБОШ: «Своєчасна діагностика і терапія допоможуть контролювати перебіг недуги і жити повноцінним життям»

Районний пульмонолог Анна ДОБОШ: «Своєчасна діагностика і терапія допоможуть контролювати перебіг недуги і жити повноцінним життям»

09:16, 29.05.18
162
Здоров'я
Районний пульмонолог Анна ДОБОШ:  «Своєчасна діагностика  і терапія допоможуть контролювати перебіг недуги і жити повноцінним життям»Останнім часом екологи все частіше застерігають людство про плачевні наслідки забруднення навколишнього середовища, через що виникає чимало проблем, і не тільки в природних процесах. Саме критична екологічна ситуація призводить до незадовільного стану здоров’я, росту захворюваності та смертності населення. Серед немалого списку хвороб, які виникають внаслідок шкідливого впливу, є алергія та бронхіальна астма, остання, до речі, є проблемою світового значення. Це одне з найбільш поширених хронічних захворювань, на яке за статистичними даними  страждає понад 5% дорослого і 10% дитячого населення. На жаль, астма не виліковується, проте інформативна обізнаність людини, своєчасна діагностика і терапія допоможуть контролювати перебіг недуги і жити повноцінним життям, – вважає районний пульмонолог Анна ДОБОШ.
– Анно Василівно, розкажіть, будь ласка, про хворобу і охарактеризуйте ситуацію захворюваності на Тячівщині.
–  Те, що Всесвітній день боротьби проти астми та алергії відзначається в один день, має певне підґрунтя. Адже бронхiальна астма (запалення бронхів) – хронiчне алергічне захворювання, яке характеризується пiдвищеною чутливiстю бронхiв до рiзних подразникiв (холод, фiзичнi фактори, алергени), супроводжується свистом у грудях, утрудненим видихом, вiдчуттям стискання, дискомфорту та важкостi в груднiй клітці. Однак не завжди тільки алергени є причиною виникнення бронхіальної астми. Існує й неалергічний (ендогенний) тип недуги, який з’являється внаслідок респіраторних інфекцій і зустрічається набагато рідше, ніж екзогенний (алергічний) тип. Таким типом астми переважно хворіють жінки після 30 років.
Якщо донедавна вважалося, що рівень захворюваності найбільше прогресує в містах, то за останніми статичними даними можна стверджувати, що сільське населення теж не менше хворіє на бронхіальну астму, і кількість пацієнтів, зареєстрованих на диспансерному обліку, щороку зростає. До прикладу, за 2016 рік в районі було зареєстровано 542 особи, а за 2017 – 548. На жаль, дуже часто доводиться діагностувати цю недугу й у дітей та підлітків різного віку.
– З якого віку може проявлятися хвороба у дітей і від чого це залежить?
– В окремих випадках хвороба має генетичну спадковість, тому діти можуть хворіти нею з самого народження. Або дуже часто виникає на фоні імунної недостатності дитини, яка, в свою чергу, найчастіше залежить від зовнішніх факторів: екологічної ситуації, вмісту хімічних речовин в продуктах харчування (стабілізатори, канцерогени, барвники, які є в соках, солодких газованих напоях, ковбасних виробах, майонезі, кетчупі, чіпсах і т. д.). Серед основних причин виникнення бронхіальної астми є і часті захворювання бронхітами, ГРВІ, недоліковані вірусні інфекції. Загалом бронхіальна астма – багатофакторне захворювання, розвиток і перебіг якого тісно пов’язані з впливом зовнішнього середовища і генетичних факторів. Вчасне виявлення причин цієї хвороби неабияк підвищує ефективність лікувальних та профілактичних заходів.
– Назвіть, будь ласка, основні симптоми бронхіальної астми.
– Недуга проявляється нападами задухи, переважно ввечері та вночі, кашлем, важким диханням з утрудненим видихом, зі свистом, що чути на відстані, відчуттям нестачі повітря та стиснення в грудній клітці.
– Хто найчастіше перебуває у групі ризику?
– Насамперед ті, у кого в родині є хворі на астму. Адже формуванню цiєї хвороби сприяють і певнi генетичнi дані. Бо людина успадковує не конкретно астму, а схильнiсть до алергiчної хвороби, яка може проявитися у виглядi астми, алергiчного ринiту чи медикаментозної алергiї.
Ризик захворіти на астму підвищується також у людей, які систематично працюють з алергенами і подразниками: ветеринари, фермери, працівники шкідливих хімічних виробництв, ювеліри, перукарі, слюсарі, працівники системи охорони здоров’я, виробники гумових і каучукових виробів та ін. Шанс захворіти на бронхіальну астму є і у курців зі стажем.
– Які методи діагностики зазвичай застосовуєте на практиці?
– Симптоми астми дуже часто плутають з іншими захворюваннями бронхолегеневої системи. Тому, в першу чергу, пацієнту потрібно пройти повне медичне обстеження і здати всі необхідні аналізи. Це загальний аналіз крові, рентген грудної клітки, обстеження на комп’ютерному томографі. Для більш точного результату проводяться тести на алергени, алергопроби, імуноглобулін Е, такі алергопроби переважно робляться в приватних клініках.
І все-таки з метою остаточного підтвердження діагнозу відправляємо пацієнтів на консультацію та повторне обстеження в обласну лікарню і тільки після висновку фахівців розпочинаємо лікувальний процес.
– Як проходить процес лікування?
– Одразу скажу, що вилікувати цю хворобу неможливо, можна тільки заліковувати її. Але правильне дотримання рекомендацій лікаря, здоровий спосіб життя та профілактичні засоби допоможуть полегшити перебіг хвороби і звести напади астми до мінімуму.
Загалом, людина, яка страждає через цю хворобу, систематично приймає відповідні медпрепарати, більшість астматиків мають необхідні апарати – інгалятори та небулайзери, які мають перевагу над переоральними формами. Легкі та середні ступені захворювання лікуємо в амбулаторних умовах. Пацієнтів з тяжкими загостреннями негайно госпіталізуємо до стаціонару, де медфахівці проводять відповідні терапевтичні заходи. Майже всі випадки бронхіальної астми, що зустрічаються в нашій практиці, переважно алергічного ґенезу. Тому фаза їх загострення припадає на весняний і осінній періоди, коли дія алергенів на організм людини найбільш активна. Буквально на днях до мене звернулась пацієнтка зі скаргами на здоров’я та симптомами, схожими на набряк Квінке. А це вкрай небезпечна алергічна реакція організму, яка часто поєднується із харчовою алергією, кропив’янкою та бронхіальною астмою. Наразі пацієнтка проходить обстеження з метою правильного встановлення діагнозу.
– Чому саме алергія дістала назву «хвороба століття»?
– Останнім часом сучасна хiмiзацiя побуту, екологiчна ситуацiя призводять до того, що людина вдихає бiльше алергенiв, якi можуть спровокувати ту чи iншу алергiчну хворобу. А однією з головних причин алергії є величезне антигенне навантаження на організм через негативний вплив природних і техногенних подразнюючих чинників. Алергія – це гостра нетипова реакція імунної системи на різноманітні речовини – алергени. Ними можуть бути пилок рослин, шерсть тварин, побутова хімія, косметика, харчові продукти, лікарські препарати, речовини, що виділяються при укусах комах. Майже кожний третій страждає від впливу на організм цих алергенів. Особливо часто у зону ризику потрапляють діти. Різні харчові добавки – ешки, консерванти, небезпечні барвники найчастіше використовуються у дитячих продуктах, бо вони і створюються яскравими, щоб дітям хотілося їх їсти. На жаль, використання небезпечних барвників у нашій країні у жодний спосіб не обмежено. А виробництво більшості сучасної їжі без харчових добавок неможливе, що й призводить до порушень у системі травлення і відповідно впливає на імунну систему організму, який, в свою чергу, відповідає різними реакціями. Останні ж проявляються, як алергічний риніт, сльозотеча (кон’юнктивіт), бронхіальна астма, шкірні реакції, кропив’янка (свербіж, висип, тощо), набряк Квінке, анафілактичний шок.
– Чого слід остерігатися, щоб уникнути небажаних алергічних реакцій?
– Кожен до певної міри знає, які речовини або фактори викликають подразнення організму. Тому, в першу чергу, слід уникати контакту з факторами ризику, які у кожної людини індивідуальні. Це не тільки харчові алергени, але й виробничий, тютюновий дим, різні забруднювачі повітря, кліщі домашнього пилу, алергени тварин, грибок, одяг, меблі. Навіть один і той же продукт, що попередньо не викликав жодних реакцій, але придбаний в іншому місці, може стати причиною алергічної реакції. Небажані реакції навіть у неалергічних людей викликають і укуси лісових кліщів, комах, особливо бджіл і ос. У таких випадках, особливо після укусів комах, потрібно негайно звертатись за медичною допомогою, бо реакція за декілька хвилин може перейти в дуже небезпечну фазу. Тому в кожній аптечці обов’язково мають бути антигістамінні, тобто протиалергенні медпрепарати.  
– Чи допомагають у таких випадках народні методи?
– Визначити, що провокує алергічні реакції, в домашніх умовах практично неможливо. Тому займатись самолікуванням не раджу нікому. Адже у схильної до алергічних реакцій людини будь-який компонент того чи іншого народного засобу може викликати ще більше загострення. При першому ж прояві симптомів хвороби необхідно проконсультуватись з фахівцями, для виявлення основного алергену і призначення відповідних терапевтичних заходів.
– Ваші рекомендації читачам.
– Основне, від чого залежить стан здоров’я людини – це спосіб життя, який потрібно вести правильно і без шкідливих звичок. Якщо ж уже сталося так, що людина захворіла або має перші ознаки тієї чи іншої хвороби, негайно потрібно звертатись до фахівців, бо втрачений час грає не на вашу користь.
– Дякую за розмову!
Розмовляла Ганна ЗУБАНИЧ.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.

В’ячеслав Бігун покаже нові мотиваційні фільми
4 січня, в п’ятницю, відбудеться показ і обговорення у Тячеві нових авторських фільмів вченого-юриста і кінематографіста В’ячеслава Бігуна за участю автора та творців стрічки. Глядачі зможуть переглянути нові фільми автора. Перший – «Моро. Розвідка долі» (док., біографія, історія, війна, 15 хв.). Мирний закарпатець приймає виклик долі захистити Батьківщину в новій європейській війні. Він стає розвідником, випробовуючи себе перед обличчям смерті та ворогів, вимолюючи у Бога не лише життя, але й добру дружину. Піднятися над буденністю теми дозволить поезія, яка доповнює кіноформу автора.


Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.