
Лічені дні залишилися до початку нового навчального року. Готуються до школи учні, батьки, педагогічні колективи, громадськість. Одним із напрямів цієї підготовки є медичний огляд дітей, який фактично вже триває. А в ці дні особливе пожвавлення у медичних закладах – малих відвідувачів побільшало. Як все це відбувається – цікавимося у завідувачки КЗ «Тячівська райполіклініка» Н.В.Костишак.
– Ніно Василівно! Вам не вперше доводиться організовувати кампанію огляду діток перед початком занять у школах району. Чи є якісь особливості цьогоріч, коли тривають реформи як в освіті, де першокласники навчатимуться за програмою нової української школи, так і в медичній галузі?
– Суттєвих змін нема, бо медики прагнуть одного – щоб діти були здоровими. Можна відзначити, що основне навантаження в огляді лягає на плечі сімейних лікарів.
– Отже, виїзди бригад фахівців-медиків вузького профілю вже не практикуються?
– Ні, виїзди ми організовували у віддалені населені пункти. Скажімо, лікарі з дитячої консультації побували у Тарасівці, Лопухові, Дубовому, Калинах, Ганичах, Солотвинській спецшколі-інтернаті для особливих діток.
Однак це не означає, що в інших селах про дітей забули. Сімейні лікарі оглядають їх, записують у медичну карточку свої висновки, а якщо треба – скеровують до фахівців вузьких профілів.
– Скажімо, що потрібно для першачків?
– Згідно з листом міністерства охорони здоров’я, лікар, який проводить обстеження дитини, повинен заповнити, так звану, форму 086-1/0, де записує результати огляду, звертає увагу на те, чи є якісь порушення у її здоров’ї.
Є ще інша форма 063-0, яка містить відомості про наявність чи відсутність у дитини щеплень. Цю форму лікарі заповнюють під час огляду першокласників.
Огляд, по суті, повинна б проходити кожна дитина, готуючись до школи.
– Які відхилення у здоров’ї підлітків виявляють сімейні лікарі?
– На жаль, їх вистачає. Це проблеми із зором, ендокринологічні, психіатричні, кардіологічні, неврологічні порушення. Таких оглядають лікарі дитячої консультації, оформляють їх на диспансерний облік, і вони систематично перебувають під наглядом медиків. Це стосується діток з ДЦП, є 28 осіб, що хворіють діабетом, з вадами серця тощо.
– Інколи такі діагнози у здоров’ї дітей відверто насторожують: чому виявлені ті чи інші порушення, звідки вони у такому віці? Як пояснюють їх медики?
– Причин багато. Але, насамперед, хочу підкреслити, що в багатьох випадках видно батьківський недогляд, часом небажання слідкувати за станом здоров’я маляти. Згадую недавній випадок на засіданні опікунської ради при райдержадміністрації, коли постійно з’ясовуючи стосунки між собою, батьки забули про доньку, яка у віці 4-х років не вміла говорити. На жаль, такі сімейні драми, де страждає дитя, непоодинокі.
Є й інша сторона. Батьки часто на заробітках, а їхніх чад доглядають бабусі. Вболіваючи, щоб онуки не були обділені, часто у прямому розумінні перегодовують їх, купуючи кислі газовані води, іншу їжу з консервантами. Починаються проблеми з ендокринною системою. А користування телефонами, планшетами, комп’ютерами призводить до порушень зору, постави школярів.
– Що б Ви побажали батькам, аби уникнути таких неприємностей у здоров’ї підростаючого покоління?
– Дітей треба підготувати до школи: організувати правильне харчування, розвивати фізичну активність, залучати до занять спортом. Слідкувати за поставою підлітків й обов’язково заборонити вживання кислих вод, а при нагоді порадитися з лікарем, які вітаміни приймати. Вважаю катастрофою нашого часу користування дітьми сучасними гаджетами. Замість них треба для школярів організовувати купання в басейнах, ігри з м’ячем тощо.
– Спасибі Вам, Ніно Василівно, за інтерв’ю й корисні поради, до яких, сподіваємося, батьки прислухаються.
Розмовляла Ольга Фіцай.