Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Небезпечна пандемія ВІЛ-інфекції та сніду

Небезпечна пандемія ВІЛ-інфекції та сніду

10:10, 04.12.18
179
Здоров'я
Традиційно 1 грудня увесь світ відзначає День боротьби зі СНІДом в ім’я соціальної терпимості та розширення обміну інформацією про пандемію, що швидкими темпами розповсюджується по усіх регіонах земної кулі. 


Проблема поширення ВІЛ-інфекції впродовж майже 30 років усе ще залишається актуальною для світової співдружності. Масштаби поширення вірусу імунодефіциту людини набули глобального характеру і постають реальною загрозою соціально-економічному розвитку більшості країн світу.
Наразі в нашій країні 62 тисяч ВІЛ-інфікованих осіб отримують антиретровірусну терапію, із них 80% – за кошти державного бюдету.
Ухвалено Загальнодержавну цільову соціальну програму протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки.
Що таке цей ВІЛ?
Збудник ВІЛ-інфекції відноситься до групи повільних (ленті-) вірусів і входить до підгрупи ретровірусів. Генетична програма вірусу закодована в його РНК. Вірус накопичується переважно в клітинах крові, нервової системи. Кількість вірусу в крові має спеціальний термін – вірусне навантаження, воно визначає стан хвороби. З ростом рівня вірусного навантаження не спрацьовує контроль з боку імунної системи, що призводить до розвитку симптомів хвороби.
Шляхи інфікування
ВІЛ-інфікована людина - це носій вірусу, здатний заражати здорову особу. Зараження відбувається, коли вірус з організму ВІЛ-інфікованого разом з кров’ю, спермою чи виділенням піхви, або з грудним молоком матері потрапляє в кров здорової людини чи дитини.
Підступність ВІЛ-інфекції у тому, що після зараження людина може довгий час не відчувати ознак хвороби, вважати себе здоровою і водночас заражати інших - насамперед своїх сексуальних партнерів та партнерів по голці. Період безсимптомного носійства може тривати 8 - 10 і більше років, після чого розвивається СНІД.
Збудник СНІДу найчастіше вражає:
• ін’єкційних споживачів наркотичних речовин;
• сексуальних партнерів ВІЛ-інфікованих, що не застосовують засоби індивідуального захисту – презервативи.
Ризик зараження зростає при наявності у партнерів венеричних хвороб, оскільки в уражених місцях статевих органів скупчується велика кількість інфікованих ВІЛ лімфоцитів. Доведено, що жінки в 3 рази частіше заражаються при статевому акті від інфікованих чоловіків, ніж чоловіки від інфікованих жінок.
У випадку вагітності ВІЛ-інфікованої жінки ризик народження інфікованої дитини в значній мірі залежить від стану здоров’я вагітної.
Не виключена можливість ураження ВІЛ при порушенні правил гігієни при голінні, манікюрі, татуюванні та деяких інших косметичних процедурах, а також при медичних маніпуляціях. 
СНІД не передається:
Хоча ВІЛ вражає весь організм, до цього часу не доведена можливість інфікування через піт, сечу, сльози, слину, оскільки кількість вірусних частинок в цих рідинах надзвичайно мала для зараження. Хвороба не передається побутовим шляхом: через повітря при чханні, кашлі, при спільному проживанні, роботі в одному приміщенні, користуванні посудом. Не треба боятись подати руку чи обійняти інфіковану і хвору людину, не страшні також дружні поцілунки, якщо на губах відсутні виразки чи тріщинки. Безпечним щодо зараження ВІЛ є спільне відвідання місць громадського користування – лазні, сауни, басейну, туалету. СНІДом не можна заразитись в громадському транспорті.
Передача ВІЛ через укуси комарів чи інших комах не доведена.
Визначити інфекцію можна:
У відповідь на проникнення вірусу, в організмі людини через 1-3 місяці утворюються антитіла. Їх поява є свідченням ВІЛ-інфекції, а виявляються антитіла за допомогою дослідження крові. Обстеження на СНІД проводяться в кабінетах довіри.
Зразки донорської крові досліджуються комплексно на ВІЛ, віруси гепатитів В і С, сифіліс в діагностичних лабораторіях станцій переливання крові. 
Вагітні жінки дворазово обстежуються на ВІЛ за добровільною згодою в жіночих консультаціях при взятті на облік та оформленні на пологи.
В лабораторіях діагностики СНІДу обстежують контингенти людей, що відносяться до груп ризику.
Всі відомості стосовно ВІЛ-інфікованої особи є конфіденційними.
Чи можна вберегти себе від СНІДу?
На сьогодні ВІЛ-інфекція не має радикальних засобів лікування. У зв’язку з цим, необхідно:
• протистояти таким факторам ризику, як потреба експериментувати, самоутверджуватись під тиском з боку однолітків та наркодільців;
• уникати випадкових статевих контактів, бо чим більше сексуальних партнерів, тим вищим є ризик інфікування. Застосування презервативів значно знижує можливість інфікування партнера;
• сексуальні стосунки з особами, що вживають наркотики, небезпечні;
• венеричні хвороби сприяють поширенню ВІЛ, а тому їх потрібно терміново лікувати;
• вагітні ВІЛ-інфіковані жінки можуть запобігти народженню хворої на ВІЛ-інфекцію дитини, якщо вони якнайраніше звернуться в жіночу консультацію.
Закарпатці теж хворіють
За весь період епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу з моменту реєстрації першого випадку інфікування ВІЛ в Закарпатській області з 1987 року офіційно зареєстровано 1125 осіб з вперше в житті встановленим діагнозом ВІЛ-інфекції, в т.ч. дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками, – 220, 399 особам в області встановлено діагноз СНІД.
Станом на 1 жовтня 2018 року на диспансерному обліку перебуває 649 ВІЛ-інфікованих осіб, із них 231 – хворі на СНІД. Осіб, народжених ВІЛ-інфікованими матерями – 55, в т.ч. у 44 дітей діагноз ВІЛ-інфекції в стадії підтвердження, іншим ВІЛ-інфекцію підтверджено.
Показник поширеності ВІЛ-інфекції на 01 жовтня 2018 року склав 51,7 на 100 тис. населення проти показника станом на 01 липня 2018 року 49,8 на 100 тис. населення. Показник поширеності СНІДу також зріс з 17,5 на 100 тис. населення (на 01.07.17р.) до 18,4 на 100 тис. населення (на 01.10.18р.).
Найбільш уражені ВІЛ-інфекцією регіони області: Хустський (73,0 на 100 т. нас.), Свалявський (66,6 на 100 т. нас.), Мукачівський (65,0 на 100 т. нас.), Тячівський (64,5 на 100 т. нас.),  райони та м. Ужгород (82,7 на 100 т. нас.).
Діагноз СНІД вперше в житті було встановлено 54 особам.
Протягом 9 місяців 2018 року ВІЛ-інфекцію зареєстровано в усіх районах області, крім Воловецького.
І.ТИВОДАР, заст. головного лікаря КЗ «Тячівська райполіклініка», зав. кабінету «Довіра».
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.

В’ячеслав Бігун покаже нові мотиваційні фільми
4 січня, в п’ятницю, відбудеться показ і обговорення у Тячеві нових авторських фільмів вченого-юриста і кінематографіста В’ячеслава Бігуна за участю автора та творців стрічки. Глядачі зможуть переглянути нові фільми автора. Перший – «Моро. Розвідка долі» (док., біографія, історія, війна, 15 хв.). Мирний закарпатець приймає виклик долі захистити Батьківщину в новій європейській війні. Він стає розвідником, випробовуючи себе перед обличчям смерті та ворогів, вимолюючи у Бога не лише життя, але й добру дружину. Піднятися над буденністю теми дозволить поезія, яка доповнює кіноформу автора.