Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Цукровий діабет і його ускладнення

Цукровий діабет і його ускладнення

15:49, 02.01.19
156
Здоров'я
Цукровий діабет – це хронічне ендокринно-обмінне захворювання, в основі якого – абсолютна або відносна недостатність інсуліну, в тих випадках, коли підшлункова залоза не виробляє його достатньо, також, коли організм не може ефективно використовувати свій.
Ця хвороба складає близько 60% всіх ендокринних захворювань, на дитячий контингент припадає до 8%.

За матеріалами ВОЗ поширеність діабету у високорозвинутих країнах коливається від 0,8 до 4%. У світі нараховується більше 100 млн. таких хворих. З віком недуга зростає у 40-60-літніх (на 4,5%), а у старших 65 років – у 7% випадків.
В Україні нараховується близько 1,3 млн. офіційно зареєстрованих хворих на діабет, приблизно така ж кількість не знає про свій діагноз, оскільки не звертаються до лікарів. За даними прес-служби МОЗ України, у 2017 році зареєстровано 1 270 922 випадків недуги. На сьогодні, мабуть, в 50% випадків вона не діагностована.
Розрізняють два типи цукрового діабету: перший – інсулінозалежний, що частіше  діагностується у віці до 20 років, так, як при цьому організм не виробляє інсуліну, другий – неінсулінозалежний (діагностується у віці старше 45 років). При цьому типі організм недостатньо виробляє інсулін.
Причини, що викликають 
цукровий діабет:
– спадковість (30-50%);
– пошкодження підшлункової залози (травми, інфекція, пухлина);
– переїдання, зловживання солодкими стравами, стреси, вірусні інфекції (кір, грип і т.д.);
– вік – більше 45 років.
Клініка. При легкій формі діабету скарги хворих типові: сухість в роті, спрага, підвищена діурея, загальна слабкість, зміна ваги тіла, зниження працездатності. Але при ускладненнях (діабетична кома, невропатія, дерматопатія  та ін.) клінічні симптоми прогресують.
Лікування. При легкому ступені діабету  компенсація досягається лише дієтою, з виключенням солодкого і обмеженням вуглеводів. При середньому ступені хворим назначають пероральні цукровознижуючі препарати або інсулін. При тяжкій стадії діабету назначають великі дози інсуліну (60-70 од.).
Для профілактики цукрового діабету потрібно раціонально харчуватися і займатися фізичними навантаженнями. При легкій формі працездатність не порушується, при середній – може бути обмежена, у зв’язку з режимом харчування. А хворі з тяжкою формою діабету, тим більше з ускладненнями, інколи перебувають на інвалідності.
Як же не захворіти? Крім генетичних факторів, на розвиток хвороби впливає стиль життя – малорухливість, незбалансоване харчування, велика вага, шкідливі звички.
Тому лікарі рекомендують зменшувати в раціоні продукти, які містять цукор, підтримувати нормальну вагу тіла, а також приймати препарати, що приписує лікар-ендокринолог, побільше рухатися, вести активний спосіб життя, регулярно контролювати рівень цукру в крові і консультуватися зі спеціалістами.
Пам’ятайте: цукровий діабет легше попередити, ніж лікувати!
Василь Опріш, лікар вищої категорії.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.