Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Реабілітація дітей

Реабілітація дітей

08:53, 04.02.19
236
Здоров'я
У світі невпинно зростає кількість органічних уражень нервової системи у дітей. Дитячий церебральний параліч, наслідки нейроінфекцій, епілепсія та епілептичні синдроми, розумова відсталість, спадкові та дегенеративні захворювання, частіше, ніж інші патології, призводять до інвалідності.  

Виходячи з даних ЮНІСЕФ (United Nations International Children’s Fund – UNICEF) прогнозовані дані щодо України невтішні: очікується до 212 тис. дітей-інвалідів віком до 18 років, з них до 85 тис. – із тяжкою інвалідністю, а 850 – 1 млн. 750 тис. – дітей  з обмеженими можливостями здоров’я.
У Тячівському районі, за даними на 1 січня 2019 року, є 1083 дітей-інвалідів при чисельності 41244 дитячого населення. Це 2,6% дитячого населення. З них із захворюваннями нервової системи 383 дітей,що становить 0,9% від всього дитячого населення.
Основними концепціями допомоги дітям з обмеженими можливостями є:
• соціальна педіатрія – забезпечення оформлення життєвого простору дитини у соціумі з урахуванням стану її здоров’я;
• ранній старт (раннє втручання) – сімейно-центрована допомога сім’ям, де є діти з порушенням розвитку та діти груп біологічного і соціального ризику;
• модель реабілітації «крок за кроком», яка полягає в можливості навчання дитини певним навичкам у необхідному віці.
Також, згідно з рішенням вченої медичної ради МОЗ України від 17.04.1998 р., розроблено модель медико-соціальної реабілітації дітей з органічними ураженнями нервової системи (епілепсія та епілептичні синдроми, дитячий церебральний параліч, прогресуюча м’язова дистрофія, спінальна м’язова атрофія, розсіяний склероз) «Тандем», в основі якої лежать медична та соціальна складові, що концептуально забезпечує можливість дитини з обмеженнями життєдіяльності до адаптації в суспільстві. В основу моделі визначення реабілітаційного напрямку для кожної дитини покладено функціонально-системний підхід з урахуванням чотирьох основних функціональних систем: системи рухів (моторики), сенсорної сфери, когнітивної сфери та мови, інформативно-комунікативної сфери і поведінки дитини.
Соціально-педагогічна реабілітація (психологічна, логопедична, педагогічна, соціальна) – рівноцінна складова моделі «Тандем», а означення основних напрямків соціально-педагогічної реабілітації дітей з органічними ураженнями нервової системи тісно пов’язане з методиками, які впроваджені в Україні за моделлю ранньої соціальної реабілітації. У розвинутих країнах до 90% дітей-інвалідів отримують доступ до реабілітаційної допомоги, залишаючись у сім’ї, відвідуючи дитячий садок, школу. Вони отримують ранню профорієнтацію і в дорослому житті можуть працювати.
З початку свого життя дитина з обмеженими фізичними та психічними можливостями потрапляє у нерівні умови, які залишають її на нижчому щаблі ієрархічних сходів духовних цінностей. У неї мало шансів самостійно знайти та зайняти своє місце в суспільстві. Допомогу повинні надати батьки, спеціалісти, вчителі-реабілітологи, усі люди, які оточують дитину.
Основні принципи ранньої соціальної реабілітації:
- раннє виявлення патології та раннє втручання; 
- послідовність та етапність здійснення реабілітаційних програм;
- неперервність та наступність в організації реабілітаційного процесу;
- всебічний та комплексний характер реабілітаційних заходів;
Соціальна реабілітація ґрунтується на системі заходів, спрямованих на створення і забезпечення умов для включення дитини з інвалідністю до активної участі в житті.
Соціальна реабілітація передбачає навчання дитини з інвалідністю основних соціальних навичок (особиста гігієна, самообслуговування, пересування тощо), пристосування побутових умов до потреб дитини з інвалідністю, соціально-побутове влаштування та обслуговування, педагогічну корекцію з метою вироблення та підтримання навичок автономного проживання.
Професійна орієнтація є одним із найбільш важливих напрямів роботи з дітьми з інвалідністю, який передбачає оволодіння ними професійних навичок, виходячи з власних функціональних можливостей та інтересів:
- набуття навичок самообслуговування;
- формування умінь займатися побутово-господарською діяльністю;
- освоєння доступних навичок функцій праці в груповій кімнаті, в навколишньому середовищі;
- професійне самовизначення та свідомий вибір професії.
Завданнями центрів реабілітації дітей їз обмеженими можливостями є:
- реалізація головних завдань, визначених Законами України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні», «Про соціальні послуги», міською комплексною програмою «Соціальний захист» на 2016-2018 роки щодо забезпечення права дітей з інвалідністю на соціальну реабілітацію та адаптацію з метою їхньої наступної інтеграції в дитячі колективи дошкільних установ та загальноосвітніх шкіл;
- створення умов для всебічного розвитку, засвоєння дітьми знань, умінь і навичок з метою підготовки їх до здобуття дошкільної освіти, загальної середньої освіти, професійної освіти;
- надання кваліфікованої допомоги дітям з інвалідністю у здійсненні корекції психофізичного розвитку за індивідуальною програмою реабілітації та залучення батьків та (або) законного представника;
- підготовка батьків дітей з інвалідністю до продовження реабілітаційного процесу поза межами Центру;
- комплексна соціальна, психологічна, педагогічна та інші види реабілітації, соціальна адаптація дітей з інвалідністю;
- надання реабілітаційних послуг відповідно до індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю; 
- виконання індивідуального плану реабілітації;
- забезпечення транспортними послугами (до місця розташування Центру та до місця проживання дитини з інвалідністю).

Катерина Шпряха, районний дитячий невролог.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Графік роботи віддалених робочих місць працівників Тячівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області в сільській раді с. Вільхівці і с. Нижня Апша у 2019 році
Працівники відділу обслуговування громадян управління Фонду прийматимуть громадян з різних питань пенсійного законодавства у створених віддалених робочих місцях: 
- сільської ради с. Вільхівці другого та третього вівторка щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
- сільської ради с. Нижня Апша першого та третього четверга щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
Адміністрація управління.

1 квітня стартує місячник добровільної здачі зброї
Поліція проводить профілактичні заходи з вилучення із незаконного обігу зброї. Черговий місячник стартує 1 квітня і триватиме 30 днів.
Повідомляємо: краяни, у яких є незареєстрована зброя, мають змогу здати її до відділків поліції, уникнувши при цьому кримінальної відповідальності. Згодом зброю можна легалізувати, зареєструвавши на власне ім’я, або ж видати для її знищення. 

Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.

В’ячеслав Бігун покаже нові мотиваційні фільми
4 січня, в п’ятницю, відбудеться показ і обговорення у Тячеві нових авторських фільмів вченого-юриста і кінематографіста В’ячеслава Бігуна за участю автора та творців стрічки. Глядачі зможуть переглянути нові фільми автора. Перший – «Моро. Розвідка долі» (док., біографія, історія, війна, 15 хв.). Мирний закарпатець приймає виклик долі захистити Батьківщину в новій європейській війні. Він стає розвідником, випробовуючи себе перед обличчям смерті та ворогів, вимолюючи у Бога не лише життя, але й добру дружину. Піднятися над буденністю теми дозволить поезія, яка доповнює кіноформу автора.