Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Медицина змінюється, та завдання у неї ті ж

Медицина змінюється, та завдання у неї ті ж

14:03, 01.04.19
539
Здоров'я / Важливо
Здоров’я вважається найбільшою людською цінністю. Адже без нього усе відступає на другий план – робота, творчість, захоплення, успішна самореалізація в різних сферах життя. Водночас здорове, працездатне населення – один з найвагоміших факторів економічного розвитку країни. Тож від того, як працює служба охорони здоров’я, наскільки вона оснащена кадрами та необхідним устаткуванням  і в якому напрямку рухається, залежить людське благополуччя та економічна стабільність держави загалом. 
Про стан справ у медичній галузі  в масштабах району, процеси, які в ній відбуваються, гострі потреби і перспективи, що вимальовуються у зв’язку з реформуванням, довідуємося в розмові із начальником відділу охорони здоров’я РДА Є.М.Шелевером.


– Євгенію Михайловичу, напевно, варто розпочати розмову з  основних  демографічних показників, котрі теж значною мірою  свідчать про рівень медичного обслуговування населення.
– Якщо тенденції простежувати в порівнянні  2016, 2017 і 2018 років, то показники народжуваності за цей період становлять відповідно (у відсотках): 13,01; 12,07; 11,10 і  промовляють про те, що народжуваність дещо зменшилася. Загальну смертність за ці роки ілюструють відсотки: 10,8; 10,6; 10,7. Отже, вона також зменшилася, хоча й ненабагато. Загалом, природний приріст  населення залишається позитивним: 2,1; 1,4; 0,42, в той час, як по області він  від’ємний, –  за 2018-ий рік становив – 0,5%.
– Через які хвороби найчастіше помирають мешканці Тячівщини?
– У цьому списку «лідирують» серцево-судинні захворювання. Й, на жаль, число летальних випадків з року в рік зростає. Минулоріч вони становили 64,1% (1202 вип.) від загальної кількості. На другому місці в сумному рейтингу – онкозахворювання, що теж уражають дедалі більше людей. У 2018-му вони  забрали життя 191-ої людини (10,2%). Смертність від некласифікованих симптомів та ознак становила  127 випадків (6,8%.), від травм померло 94 тячівців (5%). Багато людей помирають у працездатному віці. У 2018-му за межу буття таких відійшло 366, й більшість становлять чоловіки – 284. Зросла й первинна інвалідизація в працездатному віці, в основному через травми, хвороби органів травлення та інші причини. Насторожує  те, що первинна інвалідизація дітей зросла суттєво – на 42 випадки і є  значно вищою за обласний показник (35,9 проти 21,15). Спричинена вона розладами психіки, хворобами центральної нервової системи, вродженими  аномаліями.
– Чи обов’язковою є на сьогодні вакцинація новонароджених і дітей до року?
– Так, але цей показник у районі нижчий, ніж в області. Минулого року у пологових відділеннях було провакциновано 92,83% новонароджених, в той час як по області 96,9%. Серед причин – лікарські рекомендації (відводи), батьківські відмови, в т.ч. пов’язані з релігійними та іншими переконаннями.
– Євгенію Михайловичу, кажуть, хворобу легше попередити, аніж лікувати. Цьому слугують профілактичні огляди. То скількох мешканців було оглянуто з метою виявлення таких грізних захворювань, як туберкульоз і онкопатологія?
– Про доцільність профоглядів  легко судити зі статистичних показників. Адже, скажімо, із 96 випадків захворювання на туберкульоз 36 були виявлені під час профоглядів пацієнтів. Було також оглянуто 21700   жінок (71% загальної кількості) і відсоток виявлених у такий спосіб хворих становив майже четвертину від загального числа онкохворих (22,07).
– Як змінилася в ході реформування первинної ланки  її структура і чисельний склад кадрових працівників?
–Так, станом на 1 січня 2019 року мережа медичних закладів зазнала суттєвих змін. Замість 76 закладів меддопомогу населенню нині надають 12: ЦРЛ №1, Дубівська РЛ №2, районна поліклініка, 4 дільничні та 2 міські лікарні, два ЦПМСД громад (до яких входять 7 АЗПСМ та 5 ФАПів) та районний Центр первинної медико-санітарної допомоги, що об’єднав 29 амбулаторій ЗПСМ та 20 ФАПів. Всі заклади, що надають первинну медико-санітарну допомогу, автономізовані, мають ліцензії, зареєстровані в електронній системі МІС Нелсі і уклали договори з НСЗУ. 
У лікувально-профілактичних закладах працює 448 лікарів, 1039 чоловік середнього  медичного персоналу. У районному Центрі ПМСД – відповідно 90 і 290 та ще 120 чол.– технічного персоналу. Чотири ФАПи – у Фонтенясах, Поляні, Рівному та Росоші довелося закрити.Ще два у Тячівській ОТГ– в Округлій та Чорній Воді.  ФАПи Малого і Великого Боуців реорганізовано в дільницю лікаря ЗПСМ Глибокопотіцької АЗПСМ, ФАП  с. Солоний – в дільницю лікаря ЗПСМ Ганичівської АЗПСМ. У зв’язку з оптимізацією було звільнено 40 чоловік персоналу– 21 медсестру та 19 технічних працівників. Всі вони – люди пенсійного віку, що не виявили бажання працювати за переведенням на інше робоче місце.
– В якому стані транспортне й медичне обладнання Центру ПМСД?
– І те, й інше потребує оновлення та поповнення, адже наявний транспортний парк – це 10 автомобілів, з яких на ходу 6,  що вже служать понад 10 років. Забезпеченість оргтехнікою складає всього… 3 відсотки.   В цьому числі 21 придбаний держкоштом ноутбук для лікарів. Всі заклади ЦПСМД підключені до інтернет-зв’язку. Та коштів для належного їх оснащення вкрай не вистачає і не вистачатиме найближчим часом, оскільки на 2019 рік передбачено на ці цілі всього 50% від потреби.
– Які зміни відбулися в структурі районної стоматологічної служби?
– 29 листопада 2018 року сесією районної ради було прийнято рішення про ліквідацію КЗ «Тячівська районна стоматологічна поліклініка». Натомість відкрито 12 посад лікарів- стоматологів  для надання безоплатної допомоги декретованій групі населення у 5-ти дільничних лікарнях, двох міських, РЛ №1 та районній поліклініці, в тому числі – лікаря-хірурга та дві посади – лікаря-стоматолога-ортопеда.
Згадані лікарі забезпечуються всіма необхідними матеріалами й апаратурою за державні кошти. Решта  фахівців трудяться  у сфері приватної практики.
–  Як реалізовуватиметься надалі програма «Доступні ліки»?
– На сьогодні 26 аптечних закладів району готові до відпуску ліків за доступними цінами людям з серцево-судинними недугами  та хворим на цукровий діабет ІІ типу і  бронхіальну астму. 
З квітня 2019 року Програму «Доступні ліки» почне адмініструвати Національна служба здоров’я України, і з цього часу рецепти лікарі зможуть виписувати виключно в електронній формі.
– На яких об’єктах вдалося  виконати ремонтні роботи?
– Будемо самокритичними: якщо вони й надалі вестимуться такими «черепашачами» темпами, то кардинально змінити на краще умови  роботи медиків і перебування в закладах пацієнтів вдасться хіба років через двадцять. Серед того, що зроблено, – капремонт і реконструкція першого поверху АГК в РЛ №1 (приймального, рентгенологічного та відділення переливання крові), встановлення пандусів у неврологічному і травматологічному відділеннях та поточні ремонти в кількох інших. Замінено дах Ганичівської АЗПСМ, реконструйовано бальнеологічне відділення Усть-Чорнянської МЛ.
– В якій медичній апаратурі існує на сьогодні найгостріша потреба?
– Майже в усіх дільничних лікарнях медики послуговуються морально зношеною рентген-діагностичною апаратурою, від якої  важко чекати швидких і достовірних результатів. В такому ж плачевному стані лабораторно-діагностичне оснащення. Потрібні також нові мобільні кардіографи, апарати для вимірювання тиску, у медарсеналі районної поліклініки бракує ендоскопа, двох узі-апаратів, кардіоскопа, двох біохімічних аналізаторів й стількох же лапароскопів.
Водночас певним зрушенням  можна вважати придбану і встановлену  у травматологічному відділенні унікальну установку – ЕОП та С-дугу, що значно покращили роботу фахівців, як і рентген-діагностичне обладнання в Углянській дільничній лікарні.
– Євгенію Михайловичу, як Ви оцінюєте перші наслідки реформування районної медицини і її можливі перспективи?
– Перебудова районної медичної галузі розпочалася не так давно –   навесні 2018-го року, із  первинної медико-санітарної ланки, яка вже запрацювала по-новому.  Адже 100 тисяч мешканців району підписали декларації з сімейними лікарями, педіатрами і терапевтами. Уже запрацювали програми медикаментозного забезпечення закладів. У електронному режимі з 1 квітня задіюється електронна система виписування рецептів згідно програми «Доступні ліки». 
Загалом, це справа не одного дня, й реформування  здійснюватиметься поетапно. Вторинного рівня, зокрема, – з другої половини поточного року. І тут потрібно чимало зусиль, часу та щирого бажання змінити стан справ  на краще як з боку медиків, так і самих пацієнтів, що мають співпрацювати з ними в тісному партнерстві, з почуттям відповідальності за власне здоров’я.
– Чимало людських нарікань викликає т.зв. «телефонне консультування» пацієнтів. Наскільки воно виправдане, на ваш погляд?
– Днями ми отримали листа від заступника міністра охорони здоров’я Т.В.Ковтун, який регламентує взаємодію лікаря сімейної медицини зі службою, що надає екстрену меддопомогу. Йдеться в ньому і про способи комунікації, в т.ч. й телефонний, та про екстрені виклики. Однак чітких вказівок, коли і як  потрібно  діяти, в ньому немає, на відміну від суворих приписів медицини радянського періоду, що були для медиків чітким орієнтиром у різних ситуаціях.
…Так, у лікарів, з якими уклала декларації достатня кількість  громадян, з’явиться можливість заробляти більше. Проте доволі дорогою ціною, адже відтепер їм спокій тільки сниться – вдень і вночі, у вихідні та свята  їм треба бути готовими до того, що хтось із пацієнтів захоче поділитися з ними своїми проблемами і почути пораду. Доведеться постійно хвилюватися за стан їхнього здоров’я, за правильність власних рішень, прийнятих «заочно»,  а при небажаному розвитку подій – відчувати глибокі докори сумління.
Тому, напевно, кожному,  пристосовуючись до нових умов, доведеться напрацьовувати власну тактику консультування і лікування хворих, що запобігатиме зайвим ризикам.
– Спасибі за ромову.
Ганна Макаренко.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Графік роботи віддалених робочих місць працівників Тячівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області в сільській раді с. Вільхівці і с. Нижня Апша у 2019 році
Працівники відділу обслуговування громадян управління Фонду прийматимуть громадян з різних питань пенсійного законодавства у створених віддалених робочих місцях: 
- сільської ради с. Вільхівці другого та третього вівторка щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
- сільської ради с. Нижня Апша першого та третього четверга щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
Адміністрація управління.

1 квітня стартує місячник добровільної здачі зброї
Поліція проводить профілактичні заходи з вилучення із незаконного обігу зброї. Черговий місячник стартує 1 квітня і триватиме 30 днів.
Повідомляємо: краяни, у яких є незареєстрована зброя, мають змогу здати її до відділків поліції, уникнувши при цьому кримінальної відповідальності. Згодом зброю можна легалізувати, зареєструвавши на власне ім’я, або ж видати для її знищення. 

Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.
«Гаряча лінія» – про призначення субсидій на опалювальний сезон
«Гаряча лінія» – про призначення субсидій на опалювальний сезонДержавна установа Закарпатський обласний контактний центр спільно з Департаментом соціального захисту населення Закарпатської ОДА 20 вересня 2018 року проведуть прийом звернень громадян у телефонному режимі.