Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Дбаючи про здоров’я підростаючого покоління

Дбаючи про здоров’я підростаючого покоління

10:03, 23.09.19
164
Здоров'я
Стартував новий навчальний рік у школах. Після літнього відпочинку учні знову сіли за парти, а першокласники тільки починають своє знайомство зі шкільним життям. Аби навчання  приносило радість та задоволення дітям, їх життя та здоров’я має бути у безпеці.  Тому, відповідно до вимоги Міністерства охорони здоров’я України, перед початком навчального року всі школярі та дошкільнята повинні були пройти медогляд. Як же проходили медогляди у районі та який стан здоров’я підростаючого покоління – про це розмовляємо з головним лікарем «Центру первинної медико-санітарної допомоги» Тетяною Лебедєвою. 


– Тетяно Степанівно, розкажіть, будь- ласка, як у районі організовано профілактичні огляди дітей?
– Цьогоріч, відповідно до проведеної реформи первинної ланки охорони здоров’я, профілактичні огляди як школярів, так й дошкільнят  проводять лікарі ЗПСМ, з якими укладено декларації та у яких на обліку перебуває дитина. Так, з сімейними лікарями наразі підписали декларації батьки 8492 дітей, що мають від 0 до 5 років, і 17357 дітей віком 6-17 років.  Загалом же, у районі нараховується 35 тис. дітей, тобто 30% неповнолітніх ще не мають свого сімейного лікаря. 
Медогляд школярів та дошкільнят досі триває, однак більшість дітей були оглянуті перед початком навчання у закладах освіти. Відповідно, сімейні лікарі видали необхідні для школи довідки, в яких, зокрема, зазначили групу здоров’я для занять фізичною культурою. Ті ж діти, у яких виявили певні проблеми зі здоров’ям, були відправлені на консультацію до лікарів вузької спеціалізації  у дитячу консультацію. 
Однак хочу наголосити, що довідки всім, без винятку, дітям цьогоріч медики видають востаннє. у наступному році дитина довідку не отримає, якщо не матиме декларації з сімейним лікарем. 
– Як можете охарактеризувати  стан здоров’я школярів загалом та які характерні для підростаючого покоління захворювання виявлено? 
– Радує те, що в основному діти здорові. Однак за останні роки побільшало тих дітей, які мають проблеми із зором. Це наслідки їх надмірного захоплення гаджетами та комп’ютерами. Також лікарі фіксують у неповнолітніх через малорухомий спосіб життя проблеми з опорно-руховим апаратом, а саме його викривленням. Все більше дітей страждають на алергію. 
– Міністерство охорони здоров’я та Міністерство освіти і науки, починаючи ще з 2018 року, коли ускладнилася епідситуація  захворювання  на кір,  закликали батьків зробити дітям усі необхідні за Національним календарем щеплення, попереджаючи, що невакциновані діти, за винятком тих, які мають медичні протипоказання до вакцинації, не зможуть відвідувати дитячі садки та школи з іншими учнями. Як вирішилася ця ситуація у нашому районі?
– Ще у травні 2019 року, перед початком навчального року в освітніх закладах було проведено оцінку ситуації зі щепленням школярів та дошкільнят, і, як з’ясувалося, недопуск до школи чи садочка мали отримати чимало дітей. Про цю ситуацію знають і керівники навчальних закладів. На жаль, на сьогодні тих діток, які не мають необхідних щеплень, досить багато не тільки у Тячівському районі, а й у області та по всій Україні. Тому профільні комісії трьох областей, у тому числі Закарпатської, прийняли рішення дозволити учням та дошкільнятам, які не мають необхідних щеплень, відвідувати заклади освіти. Однак у разі ускладнення епідеміологічної ситуації у регіоні таких дітей буде відсторонено від навчального процесу у першу чергу. Тим часом, кампанія з вакцинації триває, і всі, хто ще не вакцинувався, мають це зробити. 
– В Україні два роки поспіль було зафіксовано складну епідемічну ситуацію із захворюванням на кір.  Чи стимулювало це мешканців району активніше імунізуватися від цієї недуги?
– Попри те, що медики закликають батьків вакцинувати дітей, аби уберегти від кору, кампанія з вакцинації проходить не так активно, як хотілося б. Часто переконати батьків проводити імунізацію дітям доволі складно. Скажімо, за Національним календарем щеплення першу вакцину від кору діти мають отримати в однорічному віці, другу – у  6 років. Однак, статистичні дані свідчать, що від початку року  від кору прищеплено тільки 41 % від загальної кількості дітей, які підлягали вакцинації. І це невтішні дані, адже наприкінці третього кварталу пройти щеплення мали щонайменше 75 % від загальної кількості діток. Другу вакцинацію від кору, тобто ревакцинацію, отримали тільки 64 % дітей від загальної кількості, що підлягають ревакцинації. Тобто трохи більше половини першокласників, які цьогоріч  пішли до школи, мають необхідне щеплення. 
Наразі із загальної кількості школярів, а це 25524 осіб, аж 2322 неповнолітніх не мають щеплення від кору, 3612 осіб мають тільки першу чергу вакцинації, а 19590 – ревакциновані. Щодо дошкільнят, то ситуація така: дошкільні заклади відвідує 5850 діток, з них 488 – невакциновані, вакциновані першою дозою – 4260 осіб, а 1102 дітей, що досягли 6-річного віку, ревакциновані. 
– Чи у достатній кількості маєте наразі вакцин від кору?
– У медичних закладах Тячівського району нині є 2,5 тис. доз вакцин від кору, ще 1 тис. доз замовлено й вони надійдуть до району ближчим часом. 
– Чи проводите щеплення від кору для дорослого населення?
– У зв’язку з ускладненою епідеміологічною ситуацією, за рекомендацією Міністерства охорони здоров’я, вакцинація від кору також проводиться і серед дорослих. Зокрема, мають вакцинуватися від недуги декретована група населення: освітяни, медики, поліціанти, прикордонники.  Так, з початку року щеплено 1517 осіб цієї категорії. На жаль, освітян серед тих, хто пройшов імунізацію, дуже мало, хоч вони й найбільше контактують з дітьми. 
– А яка ситуація протидії іншим інфекційним хворобам?
– У всіх медичних закладах району наявні у достатній кількості вакцини від інфекційних хвороб, таких як: дифтерія, правець, поліомієліт, коклюш. Якщо вакцинація від поліомієліту активно була проведена 5 років тому, коли у районі був зафіксований випадок захворювання на цю недугу дитини, то від інших інфекційних хвороб люди вакцинуються не так охоче. Більшість відмовляються від вакцин без поважних на те причин. Адже тих діток, яких за медичними показниками не можна прищеплювати, не так й багато. Скажімо, щорічно у районі народжується 2,5 тис. дітей, з них лише 3-4 мають медичні протипоказання до вакцинації. Тож  решта дітей можуть і повинні проходити вакцинацію від інфекційних хвороб. Разом з тим, є певне недопрацювання медиків, які мали б роз’яснювати пацієнтам про необхідність вакцинувати себе та рідних, аби захистити від небезпечних інфекцій. 
– Назвіть, будь ласка,  населені пункти, де кампанія щеплення проходить найкраще.
– Активно та охоче вакцинуються мешканці Нересниці, Новоселиці, Широкого Луга, Чумалева, Новобарова. Аутсайдерами з вакцинування від інфекційних недуг є жителі населених пунктів румуномовного регіону: Нижньої Апші, Солотвина, Глибокого Потоку. Загалом же, у дітей населених пунктів району рівень імунізації середній. Це визначила кілька років тому Всесвітня організація охорони здоров’я, яка  проводила відповідні дослідження на території Закарпатської області й, зокрема, на Тячівщині. Ситуація з імунізацією населення у нашому районі може бути у рази краща. І завдання всіх –  як медиків, так і батьків, – дбати про здоров’я підростаючого покоління, а це, перш за все, захистити дітей від небезпечних інфекційних недуг шляхом імунізації. 
– І наостанок, що порадите батькам, аби виростити здорових дітей. 
– Перш за все, батьки мають дбати, щоб діти раціонально харчувалися, дотримувались певного розпорядку дня, вели рухомий спосіб життя та більше бували на свіжому повітрі. Особлива увага має бути прикута не тільки медиків, а й батьків та вчителів до першокласників, у яких певні проблеми зі здоров’ям зазвичай проявляються вже під час навчання у школі, коли дитячий організм отримує більше навантаження. Разом з тим, кожен має обрати сімейного лікаря, який буде не тільки лікувати, а й дасть слушні поради щодо профілактики захворювань. Адже сімейний лікар – це не тільки лікар, це і психолог, і порадник, і друг сім’ї. Тож бажаю всім дітям міцного здоров’я та вдалого навчального року. 
–  Дякую за цікаву розмову. 

Розмовляла Лідія БІЛАК.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відбудеться «День кар’єри»
З метою профілактики безробіття серед молоді, надання всебічної і актуальної інформації про професії, які користуються попитом на сучасному ринку праці, ознайомлення з послугами служби зайнятості Тячівський районний центр зайнятості організовує «День кар’єри».
Захід відбудеться 24 жовтня 2019 року в м. Тячів на площі Поштовій, початок о 12.00 год.
Тячівський районний центр зайнятості.

Сигнали оповіщення будуть навчальними
Управління цивільного захисту Закарпатської обласної державної адміністрації повідомляє, що 16-17 жовтня 2019 року проводитиметься комплексна перевірка загальнодержавної та територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення із залученням всіх засобів доведення інформації  (електричні сирени, гучномовці, а також електричні сирени системи «Павіан»). Звертаємося до усіх мешканців району та гостей з проханням зберігати спокій та пам’ятати, що всі сигнали, котрі будуть передаватися в цей період в ефірі дротового радіомовлення та через гучномовці, розміщені у місцях масового перебування людей (вокзали, школи, місця громадського відпочинку), а також сигнали електросирен, розміщених на території підприємств та організацій, є навчальними.


128 бригада запрошує на екскурсію
128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада запрошує усіх бажаючих відвідати захід «День відкритих дверей», який відбудеться 20 серпня 2019 року о 10 годині за адресою: м. Мукачево, вул. Зріні Ілони, 153. Під час заходу будуть показані нові зразки озброєння, повсякденна діяльність військової частини. Також буде проведена екскурсія в музеї бойової слави бригади, де відвідувачі ознайомляться з цікавою історією створення та бойовим шляхом славетної бригади.
Тячівський РВК.

Продається будинок
Продається приватизований будинок в с. Нересниця, є земельна ділянка 15 сотин. Тел: 098 771 5588. Міша.