Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Що таке лікарська (медикаментозна) хвороба

Що таке лікарська (медикаментозна) хвороба

09:09, 14.10.19
286
Здоров'я
В наш час у зв’язку з використанням у медицині  великого арсеналу медичних препаратів нерідко проявляється їх негативний вплив на організм  хворої  людини. Термін «лікарська хвороба» вперше запропонований російським вченим Ю.А.Аркіним у 1901 р. Для позначення ускладнень фармакотерапії застосовують різні терміни: «побічна дія ліків», «Л.х.», «медикаментозна алергія», «захворювання від ліків», «медикаментозна патологія» та ін.


Було очевидно, що вплив ліків на організм – це складне біологічне явище, зумовлене багатьма механізмами. Побічна дія – це можлива фармакологічна дія препарату, яка небажана в певній клінічній ситуації. Захворювання спостерігається у людей різного віку, але частіше хворіють жінки.
Класифікація недуги: гострі форми – анафілактичний шок, бронхіальна астма, гостра гемолітична анемія, набряк Квінке, вазомоторний риніт; затяжні форми – сироваткова хвороба, медикаментозні васкуліти, синдром Лаєлла та ін. За тяжкістю перебігу розрізняють три ступені: легка форма (свербіж, набряк Квінке, кропив’янка), симптоми зникають через 3 дні після призначення антигістамінних препаратів; середньої тяжкості (кропив’янка, екзематозний дерматит, багатоформна еритема), гарячка до 39 °С, симптоми зникають через 4-5 днів, але потребують призначення глюкокортикоїдів у середніх дозах – 20-40 мг. Тяжка форма проявляється анафілактичним шоком, дерматитом, синдромом Лаєлла, приєднуються ураження внутрішніх органів (міокардит з розладами ритму, нефротичний синдром), всі симптоми зникають через 7-10 днів після комбінованого призначення не лише глюкокортикоїдів і антигістамінних препаратів, а й імуномодуляторів.
Інколи відзначають комбінований вплив – токсико-алергічний. Наявність алергічних станів до алергенів, що не мають властивостей ліків (напр. харчових продуктів – полуниці, яєць та ін.), призводять до підвищення неспецифічної чутливості до ліків. Певне значення може мати і спадкова схильність до алергії. Алергенами можуть бути ліки, продукти їх окиснення та розпаду. Ліки або продукти їх обміну зазвичай поєднуються в організмі з білками (альбумінами) крові. Дуже тяжкий прояв хвороби – анафілактичний шок. Його причиною можуть бути всі застосовані ЛП, особливо препарати тваринного походження, а також антибіотики. Профілактика: введення ліків з великою обережністю хворим, які схильні до алергії, утримання від введення ліків, до яких є алергія. Лікування лікарської алергії проводиться залежно від її проявів.
Перша половина ХХ ст. характеризувалась успіхами хіміотерапії. До арсеналу лікування увійшли похідні хіноліну, бензолу, пірозольні, сульфаніламіди, антибіотики. Водночас у медичній практиці накопичувалась все більша кількість описів ускладнень при їх застосуванні. Узагальнення цих даних показало, що вони різні за механізмом виникнення, патологічними змінами та клінічними проявами. Токсичні ефекти ліків можуть бути зумовлені передозуванням, прискореним насиченням організму, введенням середніх і навіть мінімальних доз високотоксичних препаратів, підвищеною чутливістю (див. Ідіосинкразія), недостатньою функцією органів виділення або порушенням процесів знешкоджування їх в організмі (при печінковій недостатності). Ранні прояви Л.х. дуже різноманітні та малоспецифічні, що часто ускладнює їх правильну оцінку. Серед них спостерігається загальне погіршення самопочуття, слабкість, апатія, що не є характерним для перебігу основного захворювання. Також можуть бути головний біль, диспептичні розлади тощо.
Діагноз, зазвичай, встановлюється на основі клінічних аналізів. При лікарській алергії призначають дієту, виключаючи гостре, солене, копчене, ікру, шоколад… Лікування лікарської алергії різнобічне. Але після відміни препарату, що шкодить, вона проходить.
Людям, котрим можуть  зашкодити ліки, потрібно дозовано приймати їх (наприклад, 1/1000 част. разової дози).
Значення симптоматики лікарської хвороби, її своєчасне розпізнавання і, особливо, попередження як лікарями, так і фахівцями фармації є важливим напрямом підвищення  безпеки.
Василь Опріш, лікар вищої категорії. 
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відбудеться «День кар’єри»
З метою профілактики безробіття серед молоді, надання всебічної і актуальної інформації про професії, які користуються попитом на сучасному ринку праці, ознайомлення з послугами служби зайнятості Тячівський районний центр зайнятості організовує «День кар’єри».
Захід відбудеться 24 жовтня 2019 року в м. Тячів на площі Поштовій, початок о 12.00 год.
Тячівський районний центр зайнятості.

Сигнали оповіщення будуть навчальними
Управління цивільного захисту Закарпатської обласної державної адміністрації повідомляє, що 16-17 жовтня 2019 року проводитиметься комплексна перевірка загальнодержавної та територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення із залученням всіх засобів доведення інформації  (електричні сирени, гучномовці, а також електричні сирени системи «Павіан»). Звертаємося до усіх мешканців району та гостей з проханням зберігати спокій та пам’ятати, що всі сигнали, котрі будуть передаватися в цей період в ефірі дротового радіомовлення та через гучномовці, розміщені у місцях масового перебування людей (вокзали, школи, місця громадського відпочинку), а також сигнали електросирен, розміщених на території підприємств та організацій, є навчальними.


128 бригада запрошує на екскурсію
128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада запрошує усіх бажаючих відвідати захід «День відкритих дверей», який відбудеться 20 серпня 2019 року о 10 годині за адресою: м. Мукачево, вул. Зріні Ілони, 153. Під час заходу будуть показані нові зразки озброєння, повсякденна діяльність військової частини. Також буде проведена екскурсія в музеї бойової слави бригади, де відвідувачі ознайомляться з цікавою історією створення та бойовим шляхом славетної бригади.
Тячівський РВК.

Продається будинок
Продається приватизований будинок в с. Нересниця, є земельна ділянка 15 сотин. Тел: 098 771 5588. Міша.