Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Служба крові – служба порятунку

Служба крові – служба порятунку

08:44, 03.02.20
149
Здоров'я / Важливо
Як не парадоксально, проте система донорської служби України, від функціонування якої нерідко залежить результат меддопомоги, а то й людське життя, на сьогодні  справляє враження  дуже обділеної увагою, оскільки  у ній назбиралося чимало серйозних проблем. Пов’язані вони, в першу чергу, з дефіцитом донорської крові та незадовільним фінансуванням  потреб. Тячівщина – не виняток, скоріше, навпаки – яскрава ілюстрація того, до яких плачевних результатів призводять недосконале законодавство, відсутність чіткої національної стратегії та добре структурованої системи, недооцінка важливості цієї ланки в системі охорони здоров’я загалом. Бо таки неспроста зав. відділення переливання крові КНП «Тячівська РЛ» В.Ю.Йовдій нині б’є на сполох: донорська служба, через відсутність резервів, опинилася в дуже  скрутному становищі.
Чому так склалося і що потрібно для того, аби уникнути «фатальної розв’язки», – про це йдеться у нижчеподаному інтерв’ю.


Чому втрачено позиції
– Отже, Василю Юрійовичу, чим викликане ваше глибоке занепокоєння станом «донорських справ» на Тячівщині?
– Насамперед, різким скороченням числа бажаючих здавати кров для потреб медицини. Витоки цієї проблеми, напевно, у тому, що в країні слабо розвинута культура донорства. Ще зі шкільної парти  діти повинні знати, що бути донором – почесно і благородно. І здавати кров потрібно не заради якоїсь вигоди, а лишень тому, що  ми – люди і повинні долучатися  в такий спосіб до порятунку інших. Однак наприкінці 80-их-на початку 90-х років ХХ ст. пропаганду донорства було практично припинено. По-друге, в Україні відсутня координація між закладами, тому  ніхто не знає, де і скільки є крові, де її можна взяти, якої вона групи… І коли потрібно швидко зреагувати та доставити певний компонент, пацієнти змушені самі шукати донорів серед родичів і друзів. Бо більшості населення про потребу донорської крові стає відомо лишень тоді, коли хтось потрапляє на операційний стіл, у когось  тяжкі пологи і т.д.
Існує ще ряд причин, які гальмують справу, і в результаті замість 33 донорів на 1 тис. населення, як це передбачено Радою Європейського Союзу, маємо всього 12, а то й менше. Причому, їх основний склад – це колеги-медики. Тому немалі надії покладаємо на медичну реформу, яка до 2022 року повинна в корені змінити  систему так, щоб потреба в крові та її препаратах не була проблемою хворого.
Тугий вузол проблем
– Окресліть, будь-ласка коло питань, які негативно позначаються на функціонуванні відділення переливання крові.
– Ряд тривожних симптомів свідчить про згортання можливостей служби  у серйозних масштабах. Адже, наскільки відомо, вже цьогоріч будуть закриватися відділення у Міжгір’ї  й Іршаві. По-друге, обласну станцію переливання крові позбавлено ліцензії на виготовлення таких препаратів крові як альбумін, креопреціпітат, гама-глобулін, антистафілококова плазма. Тому пацієнтам доводиться самостійно купувати їх у аптечній мережі, де, скажімо, 100 грамів альбуміну (10-відсоткового) коштує 1300 грн (раніше у нас була можливість розраховуватися ним із здавачами крові).
 Тепер про плазму. Згідно нормативних документів, вартість одного її літра становить 1 тис.грн. Проте, коли  виникає  надлишок  – обласна станція її не приймає,  закуповує тільки київська фірма «Фармація» (яка виготовляє на її основі альбумін для збуту), диктуючи  власну ціну – 400 грн. Від пропозиції обміну препаратами вона відмовляється.
Не краще виглядає й ситуація з донорською кров’ю, державна ціна якої – 160 грн за літр. Проте, аби забезпечити її зберігання, потрібно придбати три флакони консерванту, який обійдеться в 300 грн. Плюс іще 250 грн на виконання аналізів для кожного донора. Словом, на пільгові умови функціонування служби крові, з огляду на її важливість, це ніяк не схоже…
Труднощі виникли і в зв’язку з реорганізацією «первинки», медики якої, опинившись у «відокремленій ланці», перестали проявляти інтерес до проблем на вторинному рівні. Тож нерідко виїзні донорські акції просто-напросто… зриваються. А мотивації інших донорів перешкоджає ускладнена процедура компенсацій. Щоб отримати належні 100 грн (вартість обіду), їм потрібно оформити банківську картку і прийти в  бухгалтерію за грошима. Не всі у цьому  зацікавлені, бо не у всіх є для цього час і бажання вистоювати в чергах.
І все ж сподівання є
Що ж до позитивних моментів, то є сподівання, що служба крові КНП «Тячівська РЛ» таки витримає пресинг обставин, оскільки без неї не обійтися лікарні хірургічного профілю. Постійну підтримку, вміння перейматися нашими негараздами й запитами відчуваємо з боку керівництва – головлікаря закладу Ф.М.Яринича та його заступника з лікувальної частини  Віктора Поповича. Обнадіює й те, що в ході реформування «вторинки» і «третинки» має відбутися серйозний перегляд існуючих стандартів та вимог щодо нашої служби – задля створення ефективної і цілісної системи забезпечення компонентами крові медичних установ.
Їм не байдуже
– Василю Юрійовичу, кого можете назвати з числа ваших  найактивніших партнерів – здавачів крові?   
– Користуючись нагодою, хочу адресувати слово вдячності нашим  безвідмовним помічникам – донорам з немалим стажем, лікарю-кардіологу Мирославу Драчу, медсестрі хірургічного відділення Валентині  Шамічевій, зав. урологічного відділення Василю Бібену,  старшій медсестрі відділення переливання крові Єлизаветі Гирбі, операційній медсестрі РЛ №1 Маргариті Гайдош, зав. клінічної лабораторії РЛ Анжелі Іванчов, зав. рентгенологічного відділення Василю Тиводару, інженеру з охорони праці райлікарні Миколі Рущаку, викладачу професійного ліцею Івану Копотюку, підприємцям Василеві Цьокові, Володимиру Міщенку, медикам терапевтичного, травматологічного, пологового відділень, які не залишаються осторонь чужої біди.
Варто зазначити, що у відділенні ведеться чіткий облік здавачів крові – всі вони занесені до відповідного списку, де зазначено групу крові, резус-фактор, адресу, телефони. Тож у випадку чого, зв’язуємось з ними, навіть у нічний час, якщо того вимагають обставини.
– Чи багато донорів потрібно задіяти, щоб забезпечити лікарню необхідною кількістю крові та її препаратів?
– Біля сотні щомісяця, адже, в середньому, існує потреба у 40-50 літрах  крові. Всіма можливими способами такий запас накопичувати вдається. Хоча бувають випадки, коли доводиться звертатися до колег з Хустської райлікарні, котрих, у свою чергу, не раз виручали ми.
Процедура корисна
 й для донорів
– Можливо, люди бояться донорства, помилково вважаючи, що таким чином втрачають потрібну для організму кров?
– Здавати кров корисно з ряду причин: серйозні дослідження показують, що у донорів суттєво менший ризик серцево-судинних хвороб, адже у них кращий баланс холестерину і нижчий його загальний рівень. Донори краще стежать за своїм здоров’ям, тому існує шанс діагностування в них  важких захворювань на ранніх стадіях. Вони безкоштовно отримують аналізи на ВІЛ, гемоглобін, сифіліс, гепатити В та С, котрі варто проходити всім. У постійних донорів більше шансів на виживання у кризових випадках, адже вони краще адаптовані до крововтрати. До того ж у них знижується рівень неорганічного заліза, шкідливого для здоров’я, тому менше ризикують захворіти на рак легенів, прямої кишки, шлунку і гортані, а також на гемохроматоз, коли залізо накопичується в печінці та інших органах. У донорів спостерігається менше запальних процесів і краще знешкоджуються вільні радикали.
– Наскільки безпечно здавати кров і як часто це можна робити?
– На сьогодні це абсолютно безпечна процедура, адже використовуються лише одноразові та стерильні системи, для кожного донора зокрема. 
Звичайно, у всьому має бути міра, й, аби не зашкодити здоров’ю, розроблено рекомендації щодо інтервалів між здачею крові, що мають становити не менше як 60 днів. Тому чоловіки можуть це робити максимум п’ять разів на рік, жінки – чотири.
– Які види здавання крові існують?
– Окрім  цільної крові, яку беруть з вени на руці, 450 мл за один раз, впродовж 10 хвилин, можна здавати й  її компоненти – плазму, процес вилучення якої займає біля 40 хвилин, або тромбоцити.
– Чи існують якісь пільги для тих, хто жертвує свою кров для інших?
– День здавання крові є для донорів, працюючих в державних або приватних установах, оплачуваним вихідним,   студенти ж  звільняються від занять. А після кожного дня давання крові, в т.ч. й у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку зі збереженням середнього заробітку, або, за його бажанням, додаються два дні до відпустки. Якщо це відбувається у період щорічної відпустки, вона продовжується на відповідну кількість днів. І ще: протягом року після  процедури донори мають право першочергового придбання путівок для санаторно-курортного та лікування  в закладах охорони здоров’я, що перебувають у державній власності.
Люди, які безоплатно здали кров у кількості 40 разових доз або плазму крові – 60 доз, набувають статусу Почесного донора. В Україні, до речі, понад 100 тисяч осіб мають таке звання, а один громадянин навіть удостоєний звання Героя України, оскільки поділився кров’ю  понад 700 разів! 
Почесні донори мають право на безоплатне позачергове зубопротезування, пільгове придбання путівок, позачергове забезпечення протезно-ортопедичними виробами, отримання надбавки до пенсії у розмірі 10 відсотків від затвердженого прожиткового мінімуму.
Правила і застереження
– Певно, все ж існують протипоказання і обмеження для здавання крові? Чи потрібно робити аналізи?
– Має минути певний час після видалення зуба чи проколювання вух. Підставою для відмови є певні захворювання – гастрит, туберкульоз,  а також «критичні дні» у жінок та ін. Що ж до аналізів, то встановлюється група крові донора, резус-фактор, здійснюється загальний аналіз крові, потенційні донори обстежуються на  маркери збудників інфекцій, що передаються через кров (вірусів імунодефіциту, гепатитів В і С, сифілісу).
Через одну-дві доби після здачі крові донор може приїхати з паспортом на станцію і отримати результати, які повідомляють особисто і цілком конфіденційно. 
– Чи потрібно готуватися до цієї важливої процедури?
– Так, впродовж двох днів не можна вживати спиртне, жирну, смажену, копчену їжу, яйця, молочні продукти. А в день донорської акції слід легко поснідати і не планувати серйозних справ та фізичної роботи. Крім аналізу крові, на донора чекає медичний огляд і спеціальна анкета, яку слід заповнити.
– Як потрібно поводитися після процедури?
– Відпочити, не палити, бодай, годину, не вживати алкоголю – протягом доби, не сідати за кермо впродовж 2-х годин. Пов’язку не знімають 3-4 години й не змочують її. А пити води впродовж двох  наступних діб потрібно якнайбільше.  Важливо також не забути взяти у відділенні відповідну довідку,  вона допоможе скористатися пільгами.
– Спасибі за розмову.
Ганна Макаренко.


Читайте також:
Коментарі:
Аватар
Яррі Одл 4 лютого 2020 08:13
  • Подобається
  • 0
Тримайтеся, колеги!

Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Оголошення
У відповідності до норм статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» 16.03.2020 року  о 10.00 за київським часом в залі засідань міської ради за адресою: м. Тячів, вул. Шевченка, 2  відбудуться громадські слухання щодо врахування громадських інтересів під час розроблення містобудівної документації:
• детальний план території земельної ділянки площею 0,0774 га в м.Тячів, вул. І. Франка, 2, цільове призначення якої змінюється для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.; Містобудівну документацію розроблено відповідно до ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
 Явка власників земельних ділянок на які розробляється містобудівна документація та спеціалістів проектних організацій розробників ОБОВ’ЯЗКОВА. У випадку неявки містобудівна документація розглядатися не буде.
Ознайомлення з містобудівною документацією, текстовими та  графічними матеріалами у відповідному порядку буде здійснюватися з 9.00 до 12.00 в робочі дні, у відділі містобудування, архітектури Тячівської міської ради за адресою: вул. Шевченка, 2 (каб. 8).
Пропозиції та зауваження пропонується подавати письмово до 11.02.2020 року за адресою: 90500 м. Тячів, вул. Шевченка, 2, Тячівська міська рада. Пропозиції, надані після встановленого строку, не розглядаються.

Передплата на «Дружбу» на 2020 рік розпочалася
Шановні читачі нашого сайту! Ми вдячні вам за вашу незмінну підтримку, за ваші лайки і перепости на наші публікації! Сподіваємося, що ви підтримаєте і паперовий варіант газети, передплативши її у своєму поштовому відділенні.Відбудеться «День кар’єри»
З метою профілактики безробіття серед молоді, надання всебічної і актуальної інформації про професії, які користуються попитом на сучасному ринку праці, ознайомлення з послугами служби зайнятості Тячівський районний центр зайнятості організовує «День кар’єри».
Захід відбудеться 24 жовтня 2019 року в м. Тячів на площі Поштовій, початок о 12.00 год.
Тячівський районний центр зайнятості.

Сигнали оповіщення будуть навчальними
Управління цивільного захисту Закарпатської обласної державної адміністрації повідомляє, що 16-17 жовтня 2019 року проводитиметься комплексна перевірка загальнодержавної та територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення із залученням всіх засобів доведення інформації  (електричні сирени, гучномовці, а також електричні сирени системи «Павіан»). Звертаємося до усіх мешканців району та гостей з проханням зберігати спокій та пам’ятати, що всі сигнали, котрі будуть передаватися в цей період в ефірі дротового радіомовлення та через гучномовці, розміщені у місцях масового перебування людей (вокзали, школи, місця громадського відпочинку), а також сигнали електросирен, розміщених на території підприємств та організацій, є навчальними.


128 бригада запрошує на екскурсію
128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада запрошує усіх бажаючих відвідати захід «День відкритих дверей», який відбудеться 20 серпня 2019 року о 10 годині за адресою: м. Мукачево, вул. Зріні Ілони, 153. Під час заходу будуть показані нові зразки озброєння, повсякденна діяльність військової частини. Також буде проведена екскурсія в музеї бойової слави бригади, де відвідувачі ознайомляться з цікавою історією створення та бойовим шляхом славетної бригади.
Тячівський РВК.