Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
Останні новини
» » » » Медична реформа «вторинки»: як функціонуватиме районна лікарня в якості опорної

Медична реформа «вторинки»: як функціонуватиме районна лікарня в якості опорної

10:58, 17.02.20
1 102
Здоров'я / Важливо
Як відомо, невдовзі в Україні стартує другий етап медичної реформи, тобто заклади, що надають спеціалізовану меддопомогу, починають функціонувати в іншому форматі. Зміни торкнуться і пацієнтів, у котрих повинні з’явитися  нові медичні гарантії.
Як реорганізовується Тячівська районна лікарня, які послуги вона зможе надавати з огляду на кадрові й технічні можливості, та які  новації з’являться після 1 квітня у житті мешканців району – отримувачів меддопомоги, – цікавимося у головлікаря КНП «Тячівська РЛ» Ф.М. Яринича.


– Федоре Михайловичу, судячи з абревіатури очолюваного Вами закладу, він уже перебуває в іншому статусі – комунального некомерційного підприємства. То це лишень формальність чи перехід на нові умови господарювання?
– Це не проста зміна назви, а якісно новий стиль роботи. Адже раніше лікарня діяла як бюджетна організація, з вертикальним підпорядкуванням і була позбавлена самостійності в господарських  та управлінських справах. Наразі заклад отримав значно більшу свободу в розпорядженні фінансами: дотепер  гроші йшли з державного бюджету до місцевого, а тепер, через НСЗУ (Національну службу здоров’я України), безпосередньо до лікарень. До всього, вони вже не прив’язані до кількості ліжок і працівників лікарні, а до числа пацієнтів і кількості наданих послуг, згідно протоколів.
– А чи з’явилося  у закладу право отримувати прибуток?
– Ні, оскільки  лікарня  є комунальним некомерційним підприємством. Тому у випадку, якщо з’явиться надлишок коштів,  вони будуть спрямовані на внутрішні потреби, розвиток та підвищення заробітної плати працівникам.
– Що необхідно зробити для того, аби лікарня змогла  підписати договір з Національною службою здоров’я України?
– Існує певний алгоритм процедур, що  цьому  передують. Насамперед, заклад повинен стати неприбутковим, пройти реєстрацію, отримати ліцензію на здійснення медичної практики, дозвіл на обіг наркотичних препаратів, автоматизувати робочі місця медиків, а також подати заявку   до НСЗУ на отримання пакету медичних послуг.
Ряд вимог тячівська  лікарня вже виконала: вона реорганізована в КНП,  зареєстрована,  отримала дозвіл на обіг наркотичних засобів й  нами подано  документи для ліцензування медичної практики, які знаходяться на розгляді МОЗ. Стосовно пакетів послуг, які були запропоновані медзакладам, то ми зупинилися на 14-ти, відмовившись від тих, які неможливо надавати через відсутність відповідної бази та спеціалістів. Йдеться про лікування психіатричних захворювань, туберкульозу, СНІДу та інших, що  надаватимуться у спеціалізованих закладах.
Що ж до комп’ютеризації закладу, то ця умова поки що виконана частково. Почнемо з того, що реформа медицини передбачає автоматизацію робочих місць медиків для створення електронної бази даних, де зберігатиметься й електронна картка пацієнта, що прийде на зміну паперовій. У ній лікарі кодуватимуть діагнози за міжнародною системою ІСРС-2. Це зробить  значно простішим ведення всієї медичної статистики й, окрім цього, дозволить зберігати дані щодо захворювань пацієнта. Ще один вагомий плюс системи той, що пацієнту не доведеться йти до кожного лікаря з купою довідок, результатів обстежень та консультацій –  спеціаліст зможе переглянути картку зі свого комп’ютера. Відпаде потреба в «паперотворчості» й у самих лікарів, й це дозволить більше  часу виділяти для хворого.
Доступ до комп’ютерів матимуть і медичні сестри, які вноситимуть до бази даних призначення лікаря тощо. А фахівці НЗСУ зможуть дистанційно відстежувати кількість та якість пролікованих випадків для визначення обсягів фінансування закладу.
КНП «Тячівська РЛ» загалом  потребує комп’ютеризації 105 робочих місць. Запровадження медичної програми «Доктор Елекс» дозволить оптимізувати процес лікування, поліпшити його  якість, централізовано зберігати й оперативно отримувати інформацію. На сьогодні вже автоматизовано 25 робочих місць, існує потреба в ще близько  50-ти комп’ютерах та їх програмному забезпеченні. Тож звернулися до районної ради з проханням про виділення коштів на їх придбання. 
– Згідно із положеннями медичної реформи (та й законами логіки), закупівля НСЗУ тих чи інших послуг можлива за наявності відповідного медобладнання.  Чи стоїть нині ця проблема перед тячівською лікарнею, тобто, чи буде закуповуватись нова апаратура для підтвердження дієздатності закладу на окремих напрямках?
– Так, підписати з НСЗУ договір на ту чи іншу послугу реально лишень за умови відповідної оснащеності лікувального закладу та кадрового забезпечення. 
Що ж до надання хірургічної допомоги, то вона і зараз надається,  оскільки в 2019 році придбано   лапароскопічну стійку – надійний, сучасний комплекс  медичного обладнання, який дозволяє комфортно, на професійному рівні  виконувати хірургічні, гінекологічні та урологічні операції. У минулому році   в одному із  операційних залів   лікарні  було змонтовано С-дугу та електронно-обчислювальний прилад для проведення травматологічних та ортопедичних операцій. У цьому році плануємо розпочати ендопротезування.
– І все ж, напевно, ставка робиться, насамперед, на кадри?
– Досвідчені, висококваліфіковані фахівці – це гордість і надія нашого закладу. На відміну від багатьох інших лікарень, нам вдалося  зберегти й оновити кадровий потенціал, тож дефіциту спеціалістів на сьогодні не відчуваємо. Зроблено замовлення в департамент охорони здоров’я лишень щодо   нейрохірургів та судинних хірургів, що дозволить у повному обсязі забезпечити хірургічну медичну допомогу, окрім терапевтичної, акушерсько-гінекологічної та педіатричної.
–  Можливо, зараз, в очікуванні «переломного моменту», в лікарні відбуваються певні  структурно-реорганізаційні заходи?
– Так,  усуваються моменти, пов’язані з нераціональним використанням ліжкового фонду. Кількість ліжок, зокрема, буде скорочено з  503 до 400 у  відділеннях, де роками не виконувались  нормативи (ліжко/дні).
Тячівська лікарня увійшла в перелік 212-ти багатопрофільних лікарень по Україні. В закладі буде проведена реконструкція приймального відділення, на базі якого буде створено відділення екстерної (невідкладної) медичної допомоги, будівельні роботи повинні закінчитись до кінця жовтня поточного року. Для лікарні централізовано буде закуплено КТ, МРТ, цифровий рентген-апарат, УЗД-апарати, ФГДС, апарати ШВЛ, кисневу станцію, кардіо-монітори, дефібрилятор та автономне електроживлення.
– Чи проводяться нині в лікарні ремонтні роботи?
– Зараз тривають ремонти у кардіології, а в травматологічному та терапевтичному відділеннях встановлюється протипожежна сигналізація.   Минулоріч було виготовлено проектно-кошторисну документацію для реконструкції акушер-гінекологічного  корпусу та інфекційного відділення, тут все залежить від фінансування з державного та місцевих бюджетів.
– Федоре Михайловичу, стало відомо, що тячівська райлікарня потрапила в число восьми опорних лікарень  на Закарпатті. Що це означає?
– Опорні заклади охорони здоров’я визначили експерти Міністерства охорони здоров’я після проведеного аудиту щодо відповідності критеріям для гарантованого забезпечення спеціалізованої та екстреної медичної допомоги відповідно до потреб населення госпітального округу. Опорна лікарня має відповідати критеріям доступності для пацієнта (шлях до неї не повинен перевищувати 1 год.), максимально можливої якості медичної допомоги, належного рівня безпеки пацієнта, умовам цілодобового надання меддопомоги спеціалістами впродовж усього тижня.
– То як фінансуватимуться лікарні, з яких джерел?
– Головне джерело – це кошти від Національної служби здоров’я України за надані лікарнею медичні послуги.
Проте, як уже зазначалося, лікарні потрібно виконати для  цього ряд умов, скориставшись до 1 квітня «вікном можливостей».
Гроші на інші потреби повинні бути закладені в місцевих бюджетах. Саме місцева влада, яка є власником закладу, а це у нашому випадку – районна рада, має перейматися витратами закладу на комунальні послуги, ремонтами, придбанням дороговартісного обладнання. Третє джерело – це кошти, зароблені працівниками КНП «Тячівська районна лікарня».
– Чи буде пацієнт «прикріплений» до лікарні на території рідного району чи міста?
– Аж ніяк. Отримавши направлення від сімейного  лікаря, він зможе обрати будь-яку лікарню, яка уклала договір з НСЗУ і здійснює лікування за потрібним йому профілем. 
Лікарня прийматиме хворих за направленням сімейного лікаря, тих, що доставлені в ургентному порядку «швидкою» та хворих у невідкладному стані. А також пацієнтів  за направленням спеціалістів райполіклініки.
– Але ж, напевно, не всі послуги вторинного рівня будуть безкоштовними?
– Платними залишаться послуги, за які не буде платити Національна служба, та які не входять  в перелік регіональних програм. Зараз працівниками лікарні розробляється та буде поданий для затвердження депутатами районної ради перелік платних послуг в рамках постанови Кабміну.
– А як  щодо ліків? Чи не доведеться хворому та його родичам оббивати, як і раніше, аптечні пороги в їхніх пошуках?
– Всі медикаменти, які увійшли в національний перелік, будуть безкоштовними для стаціонарних хворих.
   Що ж до «Доступних ліків», то вони стануть іще доступнішими. Адже на їх придбання на 2020-ий рік у держбюджет закладено рекордну суму – 3,3 млрд. грн. Тому, сподіваюся, їх зможуть придбати усі, хто хворіє на цукровий діабет, серцево-судинні недуги та бронхіальну астму. Рецепти на ці препарати видаватимуться в електронному вигляді. До речі, електронними будуть і медичні книжки та лікарняні листи.
– Для більшої переконливості, перерахуйте, будь ласка, бодай, частину медичних послуг, що надаватимуться в лікарні безкоштовно.
– Програма медичних гарантій поширюється на всі послуги, від яких залежить життя людини. Безкоштовною буде невікладна медична допомога, пологи, хірургічна, терапевтична та педіатрична допомога.
– Як Ви розцінюєте факт ліквідації відділу охорони здоров’я РДА та Інформаційно-аналітичного центру  районної лікарні?
– Вважаю, що це рішення було дещо поспішним. Адже, бодай, одна людина таки повинна займатися збором і систематизацією  інформації, що стосується  районної медицини загалом. Бо нині чомусь на мою адресу почали надходити звернення і запити,  які  аж ніяк  не перебувають у межах моєї компетенції...
– Спасибі за розмову.   

Ганна Макаренко.
Читайте також:
Коментарі:
Аватар
Яррі Одл 20 лютого 2020 09:00
  • Подобається
  • 0
Цілком підтримую тезу, що ліквідація відділу охорони здоров’я РДА та та всіх його структур не відповідає поточній ситуації в краї та галузі. В ході принципових і масштабних реформ в районі, чи не вперше, не буде єдиного координуючого центру щодо закладів охорони здоров’я!

Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Звернення до мешканців Тячівщини, які повернулися з-за кордону
У зв’язку з ситуацією, що склалася навколо небезпеки поширення коронавірусної інфекції COVID-19, переконливо просимо  дотримуватися карантинних заходів та  самоізоляції.

Увага, важливе оголошення!
В зв'язку з карантинними заходами, оголошення, вітання, співчуття та інші матеріали для публікації можна надсилати
на електронну пошту «Дружби» 
mail@druzhba.uz.ua. Оплата здійснюватиметься через Приват24.
З повагою, колектив редакції "Дружба".
ЗАВТРА В ОДА ПРАЦЮВАТИМЕ «ПРЯМА» ТЕЛЕФОННА ЛІНІЯ
У зв’язку із уведенням карантинних заходів та призупинення особистого прийому громадян, йдучи на зустріч населенню області, вирішено у вівторок, 24 березня 2020 року, в облдержадміністрації провести пряму телефонну лінію «Запитай у влади», під час якої громадяни зможуть звернутися до в.о. голови обласної державної адміністрації Олексія Гетманенко з особистих питань.