Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Глаукома – пагубний вбивця, а наслідок – сліпота

Глаукома – пагубний вбивця, а наслідок – сліпота

10:22, 27.03.16
999
Здоров'я
Глаукома – пагубний вбивця,  а наслідок – сліпотаПро те, що глаукома є однією з провідних причин сліпоти у світі, знають, напевно, всі, та як вберегтися від пагубної вбивці –  відомо одиницям.  Це достатньо розповсюджене захворювання, яке не щадить ні новонароджених, ні людей похилого віку,  але, як правило, хворіють на нього люди старші за 40 років.
Тому ми вирішили звернутися до лікаря-окуліста КЗ «Тячівська районна поліклініка» Ірини Михайлівни Касич, аби дізнатись, як лікувати це захворювання, попередивши фатальні наслідки.

– Ірино Михайлівно, розкажіть, будь ласка, що таке глаукома?
– Це хронічне захворювання очей, що супроводжується ураженням зорового нерва з прогресуючим зниженням зору аж до сліпоти; при цьому підвищений внутрішньоочний тиск є провідним чинником розвитку захворювання та втрати зорових функцій. Під терміном глаукома приховується багато різних станів та причин виникнення захворювання, але механізм негативного впливу на зоровий нерв у них однаковий. А нормальний внутрішньоочний тиск – це рівновага між кількістю рідини, яка виробляється в оці, і кількістю рідини, яка відтікає із нього через спеціальні «дренажні канальці».
– Які бувають форми глаукоми і як вони проявляються?  
– Виділяють первинну та вторинну форми глаукоми у дорослих.
При відкритокутовій формі глаукоми внутрішньоочна рідина повільно відтікає з ока, так як «дренажні канальці» забиті зсередини), 90% хворих мають глаукому цього типу. По мірі того, як канальці забиваються все більше і більше, тиск в оці росте. Хвороба розвивається поступово, непомітно для хворого. Знижується зір, затим обмежується зона видимості в результаті порушення периферичного зору. Часто у пацієнта немає ніяких скарг, і тільки випадково виявляється, що одне око уже нічого не бачить.
Закритокутова глаукома. При більш рідкісному типі – закритокутової глаукоми – «дренажні канальці» закриваються повністю. Така форма глаукоми супроводжується болем і явними порушеннями зору.
– Які причини виникнення цієї хвороби? Хто  належить до групи ризику?
– Наразі ще не відомі всі причини виникнення цієї недуги. Але першочерговим фактором, який підвищує вірогідність захворювання, є насамперед вік людини. Часто глаукома розвивається у людей «за 40», і чим поважніша людина, тим більший ризик захворювання. Ще одним чинником є наявність глаукоми в найближчих родичів. Крім того, хвороби серцево-судинної системи: артеріальна гіпер- і гіпотонія, дистонія, мігрень, короткозорість, цукровий діабет, атеросклероз також впливають на розвиток глаукоми. Пацієнтам із вказаними патологіями варто пам’ятати про підвищений ризик розвитку цього захворювання, тому необхідно регулярно обстежуватися в офтальмолога.
– Як недуга впливає на зір людини?
– Трагічно. При розвитку хвороби людина втрачає зір.  Підвищений внутрішньоочний тиск має пряму дію на волокна зорового нерва і пошкоджує його кровообіг. В результаті поступово виникає відмирання волокон зорового нерва і око перестає бачити. Повернути зір в таких випадках неможливо.
Глаукома – пагубний вбивця,  а наслідок – сліпота
– Ірино Михайлівно, а які симптоми виникають у хворого?
– Відкритокутова глаукома, як правило, безсимптомнна. Але звуження поля зору розвивається поступово, іноді прогресує протягом декількох років, бувають випадки, що пацієнти випадково виявляють, що бачать лише одним оком. Хворі пред'являють скарги на затуманення погляду, райдужні кола перед очима, головний біль і ломоту в надбрівній області. При відкритій глаукомі зазвичай уражаються обидва ока.
При нападі глаукоми з’являється різкий біль в оці, раптове падіння зору аж до світловідчуття, гіперемія очей, потьмяніння рогівки, розширення зіниці. Напад глаукоми може протікати з нудотою і блювотою, запамороченням, болями в серці, під лопаткою, в животі.
Гострий напад закритокутової глаукоми є критичним станом, протягом декількох найближчих годин необхідно  знизити ВГД медикаментозним або хірургічним шляхом. В іншому випадку хворий може повністю втратити зір. При вродженій глаукомі мають місце такі симптоми як: світлобоязнь, сльозотеча, збільшення розмірів очного яблука і рогівки.
– Яким чином лікар діагностує глаукому?
– Найперше, для того, аби встановити діагноз та визначити форму і стадію захворювання, лікар проводить такі обстеження як: вимірювання внутрішньоочного тиску (тонометрія);  дослідження поля зору (периметрія); визначення стану зорового нерва під час огляду очного дна (офтальмоскопія).
Якщо є необхідність, то лікар   досліджує дренажну систему ока (гоніоскопія), визначає товщину шару нервових волокон і т.п.
Результати цих досліджень дозволяють встановити діагноз і призначити відповідне лікування. Але варто пам'ятати, що лише регулярний контроль дозволить своєчасно помітити захворювання і відреагувати, попередивши фатальні наслідки. Частоту огляду визначить лікар.
– Чи можливо вилікувати глаукому?
– Оскільки це хронічне, прогресуюче захворювання, повністю вилікувати його неможливо.
Головна мета лікування – призупинити прогресування хвороби, зберігши при цьому зір і працездатність людини. І це можливо лише за умови раннього діагностування хвороби і суворого виконання пацієнтом усіх рекомендацій лікаря. Існують різні методи лікування глаукоми: консервативний, хірургічний і лазерний. Пацієнт  індивідуально обирає метод лікування.
Консервативне лікування включає краплі для зниження внутрішньоочного тиску. Якщо цей метод недієвий, без операції не обійтись.
При лазерному лікуванні промінь проникає в око і впливає на його дренажну систему, поліпшуючи відтік внутрішньоочної рідини. Це безболісне лікування, проводиться амбулаторно і триває недовго. Але, на жаль, лазерне лікування може допомогти не всім.
Мета хірургічного лікування – це зниження внутрішньоочного тиску. Таке лікування дає можливість точно вплинути на уражену структуру ока, оскільки сучасні операції виконуються на мікрохірургічному рівні. Цей метод можна віднести до  найефективніших. Доведено: чим раніше застосовується хірургічне втручання, тим стабільніше і якісніше зберігається зір у хворих.
Нерідко глаукома розвивається одночасно із катарактою (помутніння кришталика ока).
Є навіть спеціально розроблений метод хірургічного лікування. Проводиться антиглаукоматозна операція з видаленням катаракти та імплантацією інтраокулярної лінзи. Таку операцію проводять навіть пацієнтам із задавненою глаукомою.
– Чи відновиться зір після операції?
– Глаукома є прогресуючим захворюванням, з часом зір буде погіршуватись. Операція робиться не для покращення зору, а для зниження внутрішньоочного тиску.
– Ірино Михайлівно, а лазерне лікування може нашкодити?
– При лазерній стимуляції покращується функція клітин зорового нерва і підвищується їх життєздатність, що дозволяє розглядати цей вид терапії як цілком безпечний. Рівень лазерного опромінення не викликає пошкодження структур ока.
– Як самому визначити, чи не загрожує це захворіння?
Перш за все,  необхідно перевірити стан свого зору.
В першу чергу, варто знати, чи хворів хтось із родичів цим пагубним захворюванням. Можливо,  перед очима з’являються райдужні кола, коли дивитись на світло.
До симптомів, на які слід реагувати, можна віднести,  «мушки» перед очима, затуманення погляду, біль очей вранці.
Якщо є судинна патологія, цукровий діабет, ішемічна хвороба серця, гіпертонічна хвороба, схильність до вазоспазмів (часто холодні руки, ноги), якщо людина має шкідливі звички, особливо паління – це вже говорить про можливу наявність захворювання.
Також, якщо робота пов’язана з хронічним стресом, а ще підвищувався внутрішньоочний тиск більше 26 міліметрів ртутного стовпчика, то раджу терміново звернутися до лікаря-офтальмолога.
– Що б Ви рекомендували хворим на глаукому? Чого слід дотримуватись?
– Слід суворо дотримуватись режиму закапування крапель, рекомендований лікарем, відвідувати його не рідше, ніж 1 раз на 3 місяці.
Пам’ятати, що при глаукомі не можна перевтомлюватись.
При роботі або читанні звертати увагу на те, що світло повинно розташовуватись зліва і має бути достатньо яскравим. Щогодини  потрібно робити перерву на 10-15 хвилин.
Робити гімнастику для очей: уявіть собі коло на протилежній стороні і обертайте очима спочатку справа наліво, потім зліва направо.
Загострення захворювань серця і легень, цукровий діабет, атеросклероз судин головного мозку, хвороби печінки і нирок можуть негативно вплинути на стан зору.
Спати слід не менше 8 годин на добу, ввечері бажані прогулянки.  
Включати до раціону харчування вітаміни:  вітамін С: буряк, червоний перець, капуста, полуниця, помідори, яблука, цитрусові;
Вітамін А: морква.  
Вітамін Е: рослинне масло, риба, зелень;
Про глаукому повідомляти лікарям, якщо виникне інше захворювання. Необхідно приймати призначені препарати, порадившись з офтальмологом.
Частіше дивитись на зелень (ліс, кущі, трава), на гладь води.
– Пані Ірино, що не можна робити при захворюванні?
– Не можна довго перебувати в зігнутому положенні або з зігнутою шиєю, уникайте фізичної праці, пов’язаної з підняттям важкого.
Носити светри з вузьким горлом, тісні комірці, краватки, все, що може ускладнити кровообіг в області шиї.
Паління недопустиме! Алкоголь у великих дозах порушує діяльність всієї судинної системи організму, що дуже шкідливо при глаукомі. Перебувати на яскравому світлі довгий час без головного убору і сонцезахисних окулярів (бажано із зеленими світлофільтрами з ультрафіолетовим захистом).
Довгий час перебувати в темному приміщенні. Телевізор дивитися тільки  в освітленому приміщенні.
А також слід обмежити: вживання терпкого чаю, кави, здоби, консервів, прянощів, засолених продуктів, жирного м’яса та риби.
І останнє, що хочу порадити: – всі, кому виповнилось 40 років,  не полінуйтесь відвідувати лікаря-офтальмолога раз на рік, аби виміряти внутрішньоочний тиск. Оскільки важливо своєчасно діагностувати захворювання на глаукому, щоб попередити погіршення зору та не допустити його втрату.
– Дякую за розмову.

Тетяна КУЗЬМА.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.