Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Нижньоапшанського протитуберкульозного закладу оптимізація не торкнеться

Нижньоапшанського протитуберкульозного закладу оптимізація не торкнеться

08:41, 04.05.20
116
Здоров'я
У житті завідувача 9-го терапевтичного відділення Центру легеневих хвороб (колишнього Нижньоапшанського протитуберкульозного диспансеру) Василя Михайловича Сирохмана цьогоріч своєрідний ювілей – 25 років перебування на  відповідальному керівному посту. Загалом він віддав медицині 38 неспокійних літ. Тож це інтерв’ю переслідує мету з’ясувати окремі моменти, що назріли нині в практичній фтизіатрії, зі справжнім професіоналом своєї справи. Котрий, до речі, може похвалитися найнижчими в області показниками летальності серед пацієнтів у очолюваному ним закладі.


– Василю Михайловичу,  напевно, насамперед, повернемось до вже порушеної раніше теми – про долю новобудови, розташованої на території відділення. Адже з часу нашої з Вами розмови минуло три роки, а відкриття нового корпусу так і не відбулося. Невже жодних зрушень за цей час не сталося?
– Роботи зі спорудження нової лікарні були призупинені ще у 2014-му, через труднощі фінансового характеру. Проте, врешті, з’явився промінь світла в кінці тунелю, і переможець тендеру – підрядник – вже днями приступить до будівельних робіт. Таким був підсумок нещодавно проведеної на базі нашого відділення наради з участю представників Департаменту охорони здоров’я ОДА, будівельної організації та керівників проєкту.
– Судячи з масштабів споруди,  її добудова вимагатиме солідних капіталовкладень?
– Так, на  неї буде спрямовано кошти виграного нами гранту ЄС – 3 мільйони євро, ще 10 відсотків затрат будуть покриті з обласного бюджету.
Корпус розрахований на 100 пацієнтів, його приміщення спроєктовані за блочною системою: у двох кімнатах перебуватимуть 3 і 2 осіб, які користуватимуться спільним санвузлом. Передбачені зручності й для медиків – окремі кабінети, гардеробні. Діятимуть три ліфти, хоча споруда триповерхова.
– Василю Михайловичу, чи не поламає всі ці добрі наміри ухвалена Кабміном у листопаді 2019-го Концепція розвиту системи протитуберкульозної меддопомоги населенню, що передбачає злиття всіх закладів у єдиний в області протитуберкульозний заклад, який матиме статус регіонального фтизіопульмонологічного медичного центру?
– 9-му територіальному відділенню ЦЛХ     цей документ нічим не загрожує. Адже у 2016 році  заклад реорганізовано, з набуттям нового статусу. Тому, власне, він опиняється поза продекларованою оптимізацією  протитуберкульозної мережі .– Наміри уряду скоротити кількість тубдиспансерів та відділень у районних лікарнях викликали в суспільстві неоднозначне ставлення. Багато хто розцінив їх як наступ на законні права громадян і це посіяло в масах справжній переполох. Мовляв, тепер доведеться їздити з людьми із відкритою формою туберкульозу в громадському  транспорті, сидіти поруч в кінотеатрах, їдальнях тощо і скрізь наштовхуватись на ризик зараження. Чи виправдані  ці побоювання?
– Серед причин, що визначають нові підходи до кількості протитуберкульозних лікувальних закладів, можна виокремити  основні. Це, по-перше, оптимізація витрат, а вони колосальні у випадку тривалого перебування пацієнта в стаціонарі. А, по-друге, сьогочасна низька ефективність системи, створеної ще в середині ХХ століття. Тоді ще не було ефективних антибіотиків, що дозволяли швидко знезаразити хворого в перші тижні й місяці. Зараз вони є, тож немає потреби тривалий час утримувати недужих в лікарняних палатах: після відповідного курсу вони можуть лікуватися амбулаторно. По-третє, вартість лікування хворого в стаціонарі, рекомендована НСЗУ, в рази менша за необхідну! 
Звичайно, тут також є нюанси. Бо не так просто контролювати прийом пацієнтом приписаних  препаратів, а будь-які перерви в лікуванні туберкульозу вкрай небажані.
А ще ж реформа передбачає, що «вестимуть» цих хворих сімейні лікарі, проте чи вистачить у них кваліфікації? Тож, вважаю, ці моменти потребують доопрацювання.
– Василю Михайловичу, невтішна статистика свідчить про те, що Україна ввійшла до країн-лідерів світу за поширеністю мультирезистентного туберкульозу. В чому полягає особливість цього типу недуги?
– Це найскладніший у лікуванні туберкульоз, оскільки є стійким до традиційних, найбільш активних препаратів – ізоніазіду та рифампіцину, котрі не вбивають бактерії у таких хворих. Тому ця форма  хвороби вважається найбільш небезпечною, і її розповсюдженість викликає занепокоєння: вона фіксується у кожного п’ятого серед нових випадків, а в тих, що захворіли повторно, – у кожного другого. Терапія лікарсько-стійкого туберкульозу пов’язана з певними труднощами – це довготривалий період лікування (1,5-2 роки), необхідність перебування в окремому ізольованому приміщенні, можливість виникнення побічних реакцій, спеціалізований режим лікування із застосуванням антимікобактеріальних препаратів. До речі, тут має місце своєрідний прорив: на сьогодні уже сертифіковано і впроваджено в Україні препарати для ефективного лікування мультирезистентного туберкульозу, які довзоляють скоротити терміни лікування.
– Що ж може спровокувати мультирезистентність?
– Цей вид туберкульозу частіше розвивається у людей, в яких через неконтрольований прийом препаратів сталися згадані вище перерви в лікуванні. Існує також проблема перезараження хворих. 
– Чи лікують таких пацієнтів у вашому закладі? 
– Ні, вони направляються до Центру легеневих хвороб, у нашому стаціонарі проліковуються пацієнти з туберкульозом І і ІІ категорій.
– Скільки хворих може одночасно перебувати у відділенні і яка чисельність медперсоналу?
– Відділення розраховане на 35 пацієнтів, яких обслуговують 4 лікарі-фтизіатри й 11 медичних сестер. Зараз, у зв’язку з пандемією коронавірусу, плановий прийом хворих дещо обмежений, проте невдовзі прибуде «поповнення» з Центру легеневих хвороб в Ужгороді, де розмістили людей, уражених коронавірусом. 
– Василю Михайловичу, Закарпаття вважається доволі неблагополучним регіоном у плані туберкульозу. З чим це може буде пов’язано?
– «Сплеск» недуги стався у важкі дев’яності, що спонукали людей до важкої, ненормованої  праці чи вимушеного безробіття, масової міграції, неповноцінного харчування. Все це передує ослабленню імунітету, що «відкриває ворота» для туберкульозу. У багатьох шанс захворіти збільшують шкідливі звички, вживання спиртних напоїв, супутні захворювання…
– То що б Ви порадили нашим читачам, аби вберегти себе від небезпечної хвороби?
– Уникати виснажливих дієт і навантажень, відмовитись від шкідливих звичок  (паління, зловживання спиртним, наркотики), дотримуватись вимог гігієни, загартовувати організм, повноцінно харчуватись і турбуватись про власний імунітет. Велике значення має вакцинація дітей. Серед провакцинованих захворюваність знижується в чотири-десять разів, а смертність – у 7, до того ж, туберкульоз, якщо й виникає, то перебігає набагато легше. Часто визначальним є раннє виявлення хвороби – з допомогою проби Манту дітям і підліткам, а дорослим – під час флюорографічного обстеження, яке варто робити  не рідше, аніж один раз на два роки.
У випадку скарг, пов’язаних з органами дихання, слід пройти рентгенофлюорографію. Варто пам’ятати: виявлення хвороби на ранніх стадіях збільшує шанси на повне одужання.
– Спасибі за розмову!
 Ганна Макаренко. 


Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Спалювання сухостою та сміття завдає величезної шкоди довкіллю
Спалювання сухої рослинності та сміття завдає величезної шкоди довкіллю, створює загрозу для життя рослинного і тваринного світу, а нерідко і людей, та може призвести до некерованих надзвичайних ситуацій, особливо у пожежно-небезпечний період.

Продається насіння кукурудзи
Терміново продається 11 пос. одиниць насіння кукурудзи (гібрид «Солонянський 298 - 9 шт. та гібрид «ДБ Хотин»- 2 шт.), які знаходяться  на Новій Почті в Буштино. Вартість - 6оо грн. за пос. одиницю. Інші гібриди кукурудзи по «Новій почті». 
Звертатись за тел.: 097 00 47 112.


Звернення до мешканців Тячівщини, які повернулися з-за кордону
У зв’язку з ситуацією, що склалася навколо небезпеки поширення коронавірусної інфекції COVID-19, переконливо просимо  дотримуватися карантинних заходів та  самоізоляції.

Увага, важливе оголошення!
В зв'язку з карантинними заходами, оголошення, вітання, співчуття та інші матеріали для публікації можна надсилати
на електронну пошту «Дружби» 
mail@druzhba.uz.ua. Оплата здійснюватиметься через Приват24.
З повагою, колектив редакції "Дружба".
ЗАВТРА В ОДА ПРАЦЮВАТИМЕ «ПРЯМА» ТЕЛЕФОННА ЛІНІЯ
У зв’язку із уведенням карантинних заходів та призупинення особистого прийому громадян, йдучи на зустріч населенню області, вирішено у вівторок, 24 березня 2020 року, в облдержадміністрації провести пряму телефонну лінію «Запитай у влади», під час якої громадяни зможуть звернутися до в.о. голови обласної державної адміністрації Олексія Гетманенко з особистих питань.