Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Коротке свято з трагічним кінцем

Коротке свято з трагічним кінцем

10:17, 03.08.20
218
Здоров'я
На жаль, нині все частіше доводиться бути свідками неадекватної поведінки людей, що перебувають під дією наркотичних речовин. У сомнамбулічному стані вони розгулюють «негліже»  міськими вулицями, сідають за кермо і мчать в ейфоричному польоті назустріч першій-ліпшій перешкоді, шокують невмотивованою агресією, дивними манерами... А в стрічці телевізійних новин чи не щодня з’являються повідомлення про жахливі злочини, скоєні наркоманами після відповідної  чи заради чергової дози. Адже ці люди, що  піддалися диявольській спокусі й опинились у пастці незборимої залежності, здатні на все. Тож у багатьох за плечима – серйозний кримінальний досвід. Статистика свідчить: кожен із семи тяжких злочинів вчинено у сфері обігу наркотиків.
Безперечно, протистояння цьому явищу, що набирає масштабних обертів, вимагає потроєних зусиль з боку правоохоронних органів,  школи та громадськості.  Водночас  наркозалежність справедливо вважається медичною проблемою. Тому про її причини та методи лікування цікавимося у лікаря-нарколога КНП «Тячівська райполіклініка» Б.В.Гарастея.


– Богдане Васильовичу, напевно, читачам буде цікаво довідатися, яке місце займає Україна  в цьому сумному рейтингу – за рівнем вживання наркотиків населенням…
– Ще у 2013-му році відповідна структура ООН включила Україну  до 24 країн, які потребують допомоги через високий рівень вживання ін’єкційних наркотиків. Оскільки незалежними експертами встановлено: число наркозалежних у країні коливається від 1,5 до 2 млн осіб (офіційна статистика в десятки разів нижча). І це – найчисельніша категорія у Європі, за винятком Росії.
Що ж до поширення згубної пристрасті, то вона вражаюча – число наркозалежних зростає в геометричній прогресії. А це вже загрожує національною катастрофою.
– З огляду на конфіденційність інформації, про яку приблизно кількість людей, що перебувають на обліку в наркологічному кабінеті, можемо говорити? І хто серед них переважає?
– Скажемо так: їх небагато. Примусового лікування у нас немає, а добровільно на прийом   приходять у більшості  підлітки  з батьками, котрі помічають, що з  їхніми чадами не все гаразд. Тому й переважає серед моїх пацієнтів молодь, що вже встигла пристраститися до «травки», «ширки» (ін’єкцій) чи «коліс» (пігулок). Як правило, це діти із заможних родин, адже такі препарати – не з дешевих і далеко не кожному по кишені.
– Що, зазвичай, насторожує батьків у поведінці дітей?
– Нервозність, підвищена дратівливість, безсоння, втрата апетиту, нетипова поведінка з проявами апатичності чи агресії. Переконавшись, що всі ці «відхилення» не пов’язані з вживанням алкоголю, батьки для підтвердження своїх підозр звертаються у наркокабінет. Тим більше, що син чи донька почали пропускати заняття в школі, втратили інтерес до своїх захоплень, спілкуються з вузьким колом друзів. Нерідко в таких випадках з дому пропадають цінні речі, гроші, натомість випадковими «знахідками» можуть бути шприци, джгути, голки…
– Які ваші першочергові дії при  появі нових відвідувачів?
– Здійснюється загальне обстеження хворого, рентген грудної клітини, зараз ще й ПЛР-тест на Covid-19. А завдяки експрес-тесту «Снайпер» вдається буквально за 4 хвилини встановити не тільки факт вживання наркотиків, а й конкретний його вид. Тож у випадку позитивного результату направляємо особу в стаціонар – «Центр психічного здоров’я та медицини  залежностей» Закарпатської обласної ради, де пацієнт проходить комплексний лікувальний курс. Після цього він продовжує перебувати на  амбулаторному, підтримуючому і протирецидивному лікуванні у наркологічному кабінеті, де отримує інтегровану медичну допомогу. Вона передбачає обстеження і моніторинг найбільш поширених серед наркозалежних хвороб. До речі, сам термін «наркозалежний» може вживатися щодо пацієнта лишень після встановлення цього діагнозу у стаціонарі.
– Богдане Васильовичу, напевно, робота з тими, хто схильний до наркотиків, має свої особливості і вимагає  специфічних навиків?
– Так, тут потрібен певний досвід і знання людської психології. Діалог з пацієнтом може бути успішним у випадку неосудливого, доброзичливого ставлення до нього, прийняття його індивідуальності і дотримання суворої конфіденційності навіть у спілкуванні з його родичами. Він повинен відчувати повагу до своєї гідності й те, що йому бажають добра, розуміють його проблему і щиро нею переймаються.
– Як же розвивається ця згубна залежність,  переслідуючи людське життя?
– Так, у тих, хто вживає наркотики, практично немає шансів дожити до поважного віку – вони «згорають» за 7-10 років.
На першій стадії вживання наркотиків людині здається, що в житті додалося яскравості й емоцій, і що відмовитися від чергової дози вона зможе будь-коли. Однак при подібних спробах через певний час організм починає «протестувати» : з’являється нежить, сльозливість, судоми м’язів, жар чи озноб, болі в шлунку. Абстиненція може тривати й кілька тижнів, і аби її втамувати, потрібна вже збільшена «порція» наркотиків, а це вже фізична залежність. Якщо прийом продовжується, настає третя стадія, коли  наркотик вже не радує, а лишень рятує від болю. Молоді люди  на цьому етапі  вже нагадують стариків, і їхня агресія змінюється цілковитою байдужістю до всього, що відбувається довкола.  Саме в цей  період розвитку хвороби якраз найчастіше  і обривається людське життя…
– Богдане Васильовичу, які органи і системи людського організму найбільше вразливі до наркотичних препаратів?
– Їх нищівний вплив насамперед позначається на психічному стані людини, її інтелекті, адже  наркотики змінюють свідомість, руйнують пам’ять, пригнічують відчуття й емоції, викликають сильну психологічну і фізичну залежність. Під дією цих речовин нервові клітини  просто згорають. Водночас страждає серце, яке отримує серйозне навантаження, можливе виникнення  бактеріального ендокардиту внаслідок потрапляння в кров і до клапанів бактерій з нестерильного шприца, а також СНІДу. Не виключений і абсцес мозку. У жінок, які зловживають наркопрепаратами, можуть народитися діти з серйозними фізичними вадами. У тих, хто курить «травку», під ударом опиняються легені. Словом, наркотики деформують особистість, пришвидшують процес старіння, викликають серйозні психічні недуги.  До речі, деградація  наркоманів відбувається у 10 разів швидше, аніж  алкоголіків.
– То що б Ви хотіли сказати тим, хто вже спробував чи  лишень збирається спробувати  смак убивчого зілля?
– Зупинитись, поки не пізно, Якщо складно самому, варто звернутися до фахівців. Бо на кону ваше життя й благополуччя близьких. Батьків закликаю бути пильними і вкрай уважними до поведінки своїх дітей, по можливості ізолювати їхнє перебування у неблагополучному середовищі, залучати до корисних і цікавих занять, які б відволікали від нездорових нахилів, проводити роз’яснювальні бесіди, формувати відповідальне ставлення до свого здоров’я. Якщо ж виникли сумніви, для вас завжди відкриті двері наркологічного кабінету, де отримаєте   серйозну підтримку у вирішенні цієї проблеми.  До речі, перевірку тестом «Снайпер» можна пройти й самостійно – вона є у вільному продажу в аптеках. 
В усякому разі діяти потрібно за принципом: здолати залежність доти, поки вона не здолала  тебе.
– Спасибі за розмову.
Ганна Макаренко.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Розробляється проект
Розробляється «Детальний план території для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по  вул. Покровська, 14 в с.Крива, Тячівського району,  Закарпатської області.»
Громадські слухання відбудуться   21.09.2020  року 0 10.00  в приміщенні Кривської сільської ради. 

Онлайн-передплата – послуга від АТ «Укрпошта»
АТ «Укрпошта» пропонує скористатися послугою онлайн-передплати на ІІ півріччя 2020 р., яка розпочата з 7 квітня поточного року.
Оформлення онлайн-передплати займе до 5 хвилин часу. Необхідно зайти на головну сторінку сайту  www.ukrposhta.ua в розділ «Передплатити», обрати потрібне видання, додати його «у кошик», натиснути «оформити замовлення». Обов’язково зазначити поштову адресу, на яку здійснюватиметься доставка обраних видань, та розрахуватися за оформлене замовлення платіжною карткою. Комісія за операцію оплати зі споживача додатково не береться.