Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Рак: як не допустити біди

Рак: як не допустити біди

15:47, 04.05.16
801
Здоров'я
Рак: як не допустити бідиРак – це хвороба, в основі якої лежить злоякісне переродження клітин з подальшим їх неконтрольованим розмноженням. Злоякісні захворювання займають друге місце серед причин загальної смертності в світі після захворювань системи кровообігу. Виявлення злоякісної пухлини на ранній І-ІІ стадії захворювання в 90% випадків гарантує лікування від цієї підступної недуги. Занедбані ж форми раку дають шанс на житгя протягом 5 років лише кожному 10-му пацієнту. У зв’язку з цим одним з напрямків профілактики в онкології є активне виявлення і відповідне лікування так званих передракових захворювань, які за певних обставин здатні привести до розвитку злоякісної пухлини.
Як правило, ракова пухлина не виявляється будь-якими характерними для неї симптомами. Тому багато пацієнтів дізнаються про те, що у них виявлена злоякісна пухлина, лише тоді, коли перемогти хворобу вже дуже складно, а часом і зовсім неможливо. На противагу цьому, є і така категорія громадян, які при будь-якому нездужанні думають про гірше і намагаються виявити у себе ознаки онкологічних захворювань. Якщо ви дійсно помічаєте в своєму стані щось недобре, варто звернутися до лікаря і пройти необхідне медичне обстеження.
Існують загальні ознаки можливого розвитку онкології у людей. Слід проявити так звану онконастороженість в наступних випадках:
– Тривале безуспішне лікування соматичних захворювань (коли на тлі проведення посиленої терапії певних патологій, будь-то виразкова хвороба шлунку, запальні  зміни у легенях, сечового міхура і т.д., поліпшення протягом довгого часу не відбувається.
– Так звані «малі ознаки»: знижена працездатність, постійне відчуття дискомфорту, швидка стомлюваність, зниження інтересу до навколишньої дійсності, безпричинне схуднення за короткий проміжок часу (понад 5 кг за місяць).
– Тривала, незрозуміла підвищена температура і лихоманка.
– Поява пухлиноподібних утворень візуальної локалізації: рак шкіри, слизової порожнини рота, язика, меланоми, щитовидної залози, передміхурової залози, прямої кишки, шийки матки (якщо при візуальному огляді або пальпації ви виявили у себе деформацію, припухлість, ущільнення або асиметрію будь-якої частини тіла, варто насторожитися).
– Зміни з боку слизової оболонки порожнини рота і язика (поява тріщин, виразок, які на протязі певного періоду не загоюються, нальотів, які не знімаються).
– Болі в кістках (при відсутності зв’язку з недавньою травмою), часто посилюються в нічний час. Цей симптом може свідчити про розвиток злоякісних новоутворень в кістковій тканині.
– Зміна розміру, кольору, товщини, форми родимок, а також виникнення ран або виразок, що не піддаються терапії. Родимки можуть трансформуватися в злоякісні новоутворення, тому не ігноруйте подібні прояви.
– Порушення функціонування сечового міхура і розлади стільця (слід звернутися до фахівця, якщо ви страждаєте постійними запорами, діареєю, або відзначаєте чергування запорів з рідким стільцем, вас турбує біль під час спорожнення, більш часте або рідкісне сечовипускання, утруднення при сечовипусканні) і безпричинні позиви на стул.
– Постійний головний біль може свідчити про наявність пухлини мозку.
– Домішки крові, слизу в калових масах, сечі, кров у мокротинні при кашлі, вагінальні кровотечі у жінок поза основним циклом або під час менопаузи.
– Безперервний кашель, болі і здавлення в області шиї, хрипота, осиплість голосу можуть бути ознаками пухлинного ураження ЛОР-органів.
Яким же чином убезпечити себе і своїх близьких від розвитку захворювання на рак?
Необхідно своєчасно проходити профілактичні огляди та обстеження:
• 1 раз на рік виконувати флюорографічне обстеження;
• 1 раз в 6 міс. з профілактичною метою відвідувати стоматолога, пародонтолога;
• жінки повинні регулярно відвідувати гінеколога (щорічно), проводити собі самообстеження молочних залоз (щомісяця), починаючи з 40 років – мамографічне дослідження 1 раз в 2 роки, починаючи з 50 років – 1 раз на рік;
• крім того, жінки з 18 років 1 раз в 2 роки повинні відвідувати оглядовий кабінет, де проводиться огляд на візуальні форми раку і скринінг на наявність раку шийки матки;
• чоловіки з 30 років повинні 1 раз на 3 роки відвідувати уролога з проведенням ректального дослідження, лабораторним дослідженням рівня простатспецифічного антигену, при необхідності ультразвукового дослідження передміхурової залози;
• також важливо, починаючи з 50 років (при відсутності обтяженого по онкології спадкового анамнезу), навіть при відсутності будь-яких скарг, проходити регулярне обстеження шлунково-кишкового тракту (фіброгастроскопія, фіброколоноскопія). При наявності у кровних родичів двох і більше випадків злоякісних пухлин необхідно проводити більш раннє і ретельне спостереження і обстеження, а також показано проведення генетичного консультування цих сімей.
Необхідно слідувати принципам здорового способу життя:
• не курити, якщо курите - кидайте!
• стежте за своєю вагою, попереджуйте ожиріння!
• не зловживайте алкоголем;
• намагайтеся уникати тривалого сонячного впливу (понад 15 хв.), користуйтеся сонцезахисними кремами, окулярами;
• регулярно відвідуйте лікаря.
Якщо з’явилися побоювання за здоров’я, турбують симптоми, зазначені вище, неодмінно треба звернутися до лікаря (дільничного терапевта), який проведе необхідні обстеження і при наявності підозри на рак відправить на консультацію до онколога.
Т.МАКУСІЙ, районний лікар-онколог.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.

В’ячеслав Бігун покаже нові мотиваційні фільми
4 січня, в п’ятницю, відбудеться показ і обговорення у Тячеві нових авторських фільмів вченого-юриста і кінематографіста В’ячеслава Бігуна за участю автора та творців стрічки. Глядачі зможуть переглянути нові фільми автора. Перший – «Моро. Розвідка долі» (док., біографія, історія, війна, 15 хв.). Мирний закарпатець приймає виклик долі захистити Батьківщину в новій європейській війні. Він стає розвідником, випробовуючи себе перед обличчям смерті та ворогів, вимолюючи у Бога не лише життя, але й добру дружину. Піднятися над буденністю теми дозволить поезія, яка доповнює кіноформу автора.