Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо ліквідації осередків карантинного бур’яну – амброзії полинолистої та багаторічної рослини – борщівника Сосновського

РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо ліквідації осередків карантинного бур’яну – амброзії полинолистої та багаторічної рослини – борщівника Сосновського

15:29, 29.06.16
868
Здоров'я
РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо ліквідації осередків  карантинного бур’яну – амброзії полинолистої  та багаторічної рослини – борщівника Сосновського В останні роки, в зв’язку із зниженням культури землеробства, паводками набули поширення бур’яни, які не тільки, засмічують та знижують врожайність сільськогосподарських культур, продуктивність пасовищ, але й є шкідливими для здоровۥя людини. Це карантинний бур’ян амброзія полинолиста – джерело алергічних захворювань населення (алергія, риніт, кон’юнктивіт, бронхіальна астма), а також отруйна рослина – борщівник Сосновського.
Борщівник Сосновського – багаторічна отруйна рослина, при контакті з якою виникають сильні опіки шкіри. Рослина відноситься до родини зонтичних з 2-5 річним циклом розвитку. З центральної ії бруньки на 3-5-й – рідше на 2-3-й рік життя утворюється квітковий пагін. Після плодоношення рослина повністю відмирає. Розмножується головним чином насінням. Борщівник Сосновського досягає 3 м висоти, має великі перисті листки та порожнисте стебло, росте переважно на добре зволожених ґрунтах (береги річок, каналів придорожні смуги, присадибні ділянки). Особливістю  рослини є те, що зелена маса борщівника містить фурокумарин, який під впливом сонячної енергії спричиняє сильні опіки при контакті з відкритими частинами тіла людини. Борщівник є також контактним та дихальним алергеном.
Зважаючи на те, що бур’ян викликає опіки шкіри, всі роботи по його знищенню необхідно проводити в захисному одязі.
Амброзія полинолиста – бур’ян надзвичайно шкодочинний, за сильного засмічення витісняє інші бур’яни та відчутно знижує врожай сільгоспкультур. Рослина однорічна, розмножується насінням, сходи зۥявляються  в квітні-травні, цвіте з другої половини липня до жовтня. Засмічує посіви просапних культур, озимі та ярі зернові, трави, технічні культури, сади, виноградники, а також подвірۥя, присадибні ділянки, парки, пустирі, узбіччя доріг, залізничні насипи, береги річок і ставків, полезахисні смуги. Рослина має потужну кореневу систему, бур’ян здатний тривалий час (до двох тижнів) витримувати підтоплення, утворюючи при цьому додаткове коріння. Рослині властива висока регенераційна властивість, вид має високу пластичність щодо температури повітря та вологості ґрунту. Переноситься насіння амброзії полинолистої з насіннєвим матеріалом, відходами, соломою, транспортними засобами, тваринами та людиною, розноситься водою під час повені, злив і при зрошенні.
Заходи боротьби з амброзією полинолистою та борщівником Сосновського:
1. В населених пунктах рекомендуємо:
- знищувати рослини за допомогою перекопування або переорювання ґрунту з подальшим висіванням на цих ділянках газонних трав, які б створювали штучні фітоценози із суцільного рослинного покриву, здатного пригнічувати амброзію;
- викопувати рослини амброзії із коренями і знищувати їх спалюванням або захороненням у санітарних ямах;
- зрізувати основний корінь борщівника на глибині 8-12 см;
- періодично скошувати рослини до початку цвітіння.
2. На узбіччях доріг і залізничних насипах, неугіддях, присадибних ділянках, на розпайованих землях необхідно:
- періодично викошувати рослини до початку цвітіння;
- застосовувати гербіциди суцільної дії (аргумент, домінатор, клінік, раундап Макс, напалм, отаман, торнадо, ураган форте, чистопол та ін).
Норма внесення для знищення цього  бур’яну – 150-200 мл на 10 л води, дотримуючись санітарних норм при застосуванні пестицидів.
Одним з основних завдань державного регулювання є виявлення, локалізація та ліквідація небезпечних шкідливих бур’янів, які повинні вирішуватися комплексно, за участю органів місцевого самоврядування, місцевими органами влади на ввірених їм адміністративних територіях, землевласників та землекористувачів, підприємств автомобільних доріг, залізничних станцій, управлінь водних господарств, оскільки проблемними ділянками, які займають шкідливі бур’яни, є пойми річок, землі, розпайовані для власного використання землекористувачами, що не оброблюється, пустирі, лінії електропередач, узбіччя шосейних та залізничних доріг.
Зокрема, рекомендуємо:
- привернути увагу населення та громадськості до проблеми, пов’язаної із засміченням земель шкідливими бур’янами;
- запровадити практику проведення толоки по благоустрою й очищенню території (селища) села та оголошення червня-жовтня – місяцями боротьби  з небезпечними бур’янами;
- проводити боротьбу та ліквідацію бур’янів у населених пунктах, на узбіччях доріг (автошляхів і залізниць), прилеглих канавах, полях сільгосптоваровиробників, на залишених полях, що повністю заростають, за участю громадян через центри зайнятості;
- керівникам організацій, установ, приватним підприємцям здійснювати регулярне обстеження закріплених територій, з метою виявлення амброзії полинолистої та борщівника Сосновського, а також проводити заходи по їх знищенню.
Ю. ДАН, начальник відділу агропромислового розвитку Тячівської райдержадміністрації.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.

В’ячеслав Бігун покаже нові мотиваційні фільми
4 січня, в п’ятницю, відбудеться показ і обговорення у Тячеві нових авторських фільмів вченого-юриста і кінематографіста В’ячеслава Бігуна за участю автора та творців стрічки. Глядачі зможуть переглянути нові фільми автора. Перший – «Моро. Розвідка долі» (док., біографія, історія, війна, 15 хв.). Мирний закарпатець приймає виклик долі захистити Батьківщину в новій європейській війні. Він стає розвідником, випробовуючи себе перед обличчям смерті та ворогів, вимолюючи у Бога не лише життя, але й добру дружину. Піднятися над буденністю теми дозволить поезія, яка доповнює кіноформу автора.