Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Як захистити дитину від туберкульозу?

Як захистити дитину від туберкульозу?

11:05, 30.11.15
826
Здоров'я
Як захистити дитину від туберкульозу?Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке відоме з давніх часів, але, на жаль, і сьогодні залишається небезпечним.
Мікобактерією туберкульозу інфіковано близько третини населення планети. Однак у більшості з них ніколи не розвивається захворювання. Це відбувається лише у людей з ослабленою імунною системою, коли мікобактерії туберкульозу переборюють захисні бар’єри організму, розмножуються і викликають захворювання.
То як захистити свою дитину від цієї недуги?
Основним джерелом туберкульозу є хвора людина, яка виділяє мікобактерії туберкульозу з повітрям при диханні й особливо при кашлі. Заразитись можна будь-де та зовсім не обов’язково в результаті тісного контакту з хворою людиною.
Збудник туберкульозу – паличка Коха, вирізняється високою стійкістю до холоду, тепла, вологи та світла. За відсутності сонячного світла вона може зберігати свою життєдіяльність протягом декількох місяців
Пряме сонячне проміння вбиває мікобактерії туберкульозу влітку за 60 хвилин, взимку за 2 години. При кип’ятінні загибель збудника відбувається за кілька хвилин.
Хто найбільше уразливий до туберкульозу?
– діти, котрі страждають на хронічні рецидивні захворювання, що знижують захисні можливості організму, часті застудні захворювання, хвороби носоглотки, цукровий діабет та інші;
– діти, інфіковані вірусом імунодефіциту людини;
– підлітки, які палять, вживають алкоголь, наркотики.
Як проявляється захворювання?
Туберкульоз може маскуватися під різні хвороби. Однак є деякі ознаки, що дозволяють запідозрити туберкульоз. До них відносяться:
– постійна слабкість;
– підвищена втомлюваність;
– погіршення або відсутність апетиту;
– втрата ваги;
– тривала лихоманка (частіше з невисокими показниками температури тіла до 37–37,5 0С);
– пітливість (переважно вночі);
– тривалий кашель (протягом 3–х тижнів і більше);
– задишка, кровохаркання.
Як вчасно виявити туберкульоз у дитини?
Проба Манту – це єдиний діагностичний тест, що дозволяє виявити туберкульоз у дитини ще на стадії інфікування, раннього періоду первинної туберкульозної інфекції. Лише вона дозволить своєчасно виявити у дитини латентну туберкульозну інфекцію, і проведення її лікування попередить захворювання на туберкульоз.
Проба Манту – це тест, що не має збудника інфекції й не визиває змін у системному імунітеті дитини, проводиться щорічно тільки здоровій дитині. При виявленні позитивної проби Манту дитина обстежується у фтизіатра.
При проведенні реакції Манту відмічаються наступні явища:
– місцева або ін’єкційна реакція (характеризується виникненням на місці введення туберкуліну змін у вигляді припухлості, почервоніння чи навіть пухирців);
– загальна реакція (може виникати головний біль, підвищення температури тіла, біль у суглобах і м’язах, інші прояви – від незначних до чітко виражених).
Ці реакції не повинні лякати батьків, вони всі минають без негативних наслідків для здоров’я дитини, але це є приводом для обов’язкового  обстеження дитини у фтизіатра й отримання належного профілактичного лікування.
На тлі загальної реакції можуть виникнути так звані вогнищеві зміни, що свідчать про формування активного специфічного ураження. Наприклад, якщо основне вогнище інфекції локалізується в легенях, то запальні зміни видимі на рентгенограмі. Тому дитину потрібно терміново направити на обстеження до фтизіатра.
Підліткам, крім проби Манту, з 15 років щорічно, з метою раннього виявлення туберкульозу, проводиться флюорографічне обстеження органів грудної клітки.
Треба пам’ятати, що у разі відмови від туберкулінових проб, у дитини неможливо своєчасно виявити первинне інфікування, направити її на рентгенологічне обстеження, провести профілактичне лікування.
Неможливим стає виявлення неускладнених форм туберкульозу на ранній стадії розвитку. Деякі форми туберкульозу в дітей можуть себе не проявити, і їх виявлять під час звернення з приводу інших захворювань.
Як можна запобігти захворюванню на туберкульоз?
У сучасних несприятливих епідеміологічних умовах протитуберкульозна імунізація–вакцинація і ревакцинація БЦЖ все ще залишається одним із основних методів специфічної профілактики туберкульозу.
 Доведена висока захисна дія вакцини БЦЖ. Якісне проведення імунізації запобігає не тільки розвитку захворювання, а й інфікуванню на туберкульоз.
Також необхідно підвищувати захисні сили організму, забезпечити дитині раціональне харчування, загартування організму, дотримання особистої гігієни, бувати на свіжому повітрі.
Категорично уникати підліткам можливості залучення до шкідливих звичок (паління, вживання або вдихання токсичних речовин).
Негайно звертатись до лікаря при виявленні симптомів, схожих на туберкульоз, або в разі контакту з хворим на туберкульоз.
Не менш важливою й складною на сьогодні стає проблема зменшення імунного протитуберкульозного прошарку серед дітей і підлітків. Значною мірою це зумовлено зниженням санітарної грамотності населення. З одного боку, у соціально дезадаптованих родинах відсутня увага до здоров’я дітей і, як наслідок, ігноруються й профілактичні заходи; з іншого боку, у благополучних родинах збільшується частота відмови від цих заходів, мотивована недовірою щодо їх ефективності і побоювання виникнення ускладнень.
 Якщо в період проведення ревакцинації або проби Манту дитини не було в школі чи дитячому садочку, то не  забувайте, що вона має отримати туберкулінову пробу. Дітям 7-річного віку треба зробити ревакцинацію вакциною БЦЖ, якщо у них негативна проба Манту. Дорослим також треба раз у 2 роки зробити флюорографію грудної клітки.
Будьте пильні!  Навчайте дітей особистої гігієни і попередження туберкульозу, не забувайте один раз у році завести дитину у кабінет щеплень, щоб зробити пробу Манту.
Своєчасно виявлений туберкульоз виліковується без залишкових змін

О.Беднарська, лікар-епідеміолог Тячівського райуправління санітарної служби.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.

В’ячеслав Бігун покаже нові мотиваційні фільми
4 січня, в п’ятницю, відбудеться показ і обговорення у Тячеві нових авторських фільмів вченого-юриста і кінематографіста В’ячеслава Бігуна за участю автора та творців стрічки. Глядачі зможуть переглянути нові фільми автора. Перший – «Моро. Розвідка долі» (док., біографія, історія, війна, 15 хв.). Мирний закарпатець приймає виклик долі захистити Батьківщину в новій європейській війні. Він стає розвідником, випробовуючи себе перед обличчям смерті та ворогів, вимолюючи у Бога не лише життя, але й добру дружину. Піднятися над буденністю теми дозволить поезія, яка доповнює кіноформу автора.