Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » На шляху до цікавої книги про історію освіти у Калинах

На шляху до цікавої книги про історію освіти у Калинах

15:03, 03.10.16
816
Освіта
На шляху до цікавої книги про історію освіти у КалинахЧас від часу на теренах Тячівщини з’являються документальні видання з історії того чи іншого населеного пункту, підготовлені до друку місцевими ентузіастами, яким дорогі історія рідного села та долі людей, котрих воно дало світові. Як приклад, можна згадати книги про Буштино Дмитра Копинця, про Тереблю – Степана Чопика (Микунду), про Терново – Андрія Рошканюка…Невдовзі цей список має поповнитися ще одним виданням – про село Калини, під назвою «Історія освіти і школи в селі Калини», авторами якого є колишній директор школи – Іван Васильович Стойка, вчителі цієї школи Ганна Юріївна Стойка та Василина Федорівна Бойчук, редакторами – Наталія та Іван  Меклеші. Видання книги стане можливим після вирішення фінансових питань, та пробний екземпляр, який вже побачив світ, дає уявлення про зміст, стуктуру, тематичну спрямованість й формат новодруку. А він вимальовується грунтовним і солідним, сторінок на  двісті, чимало з яких повідають про минувшину, зокрема, про сільське шкільництво, мовою беззаперечних документальних свідчень.
Поява  нової книги – це завжди тривала історія, з власним початком, джерелами інформації, «ламаними лініями» пошуків, структуруванням і постійним редагуванням тексту, неминучими доповненнями, уточненнями тощо.
Як же все відбувалося на цей раз, як із розрізнених свідчень, спогадів та інших зібраних  матеріалів поставало солідне документальне видання, довідуємось у  розмові з його редактором Наталією МЕКЛЕШ.
–    Наталіє Іванівно, то, власне, як визрів задум – створити книгу про розвиток освіти в  селі Калини?
–    Двоє з авторів – Іван Васильович та Ганна Юріївна Стойки – мої батьки. Обидвоє – ветерани педагогічної ниви. Іван Васильович, біолог за фахом, впродовж майже 40 літ працював директором Калинівської школи, домігся спорудження нині діючого корпусу, створив разом з учнями і вчителями шкільний дендропарк. Тому все, пов’язане зі школою, для нього мало особливий сенс. Ганна Юріївна  за фахом – вчитель-історик. Тож історія  освіти рідного села теж не могла зостатися поза її увагою.
На шляху до цікавої книги про історію освіти у Калинах
Немало цікавих матеріалів для книги зібрано ще одним із авторів Василиною Федорівною Бойчук, адже за її плечима – солідний стаж заступника директора по навчально – виховній роботі. У їх  пам’яті   – чимало цікавих подій, пронизаних духом епохи, суспільних змін і перетворень, осторонь яких не зоставалася й школа. Тож спогади про них становлять солідний пласт документального матеріалу з минулого села та розвитку його освіти.
–    Скільки ж часу знадобилося для підготовки книги й що послужило при цьому основними джерелами інформації?
–    Ідея створення книги про освіту у  Калинах зародилася десять років тому, під час святкування 40-річчя школи. Саме тоді  була висловлена  думка про те, що забуваються імена колишніх вчителів, які в дуже непростих умовах піднімали освіту на селі. Тож було б добре, якби вони були занесені до своєрідної книги пам’яті, присвяченої розвитку шкільної освіти в Калинах. З тих пір і почався процес поступового збору відповідних фактів і свідчень. Однак особливо активна робота тривала впродовж останніх п’яти років. Цінність при цьому мало все, що промовляло про події минувшини та помітних людей села – дані про  священиків, які навчали дітей у церковно-приходській школі, матеріали про будівництво храмів, старі архівні журнали 1923-1935 рр. з особистими сторінками учнів, оцінками з різних предметів та поведінки. Чимало цікавого вдалося почерпнути зі спогадів місцевих старожилів Михайла Васильовича Сасина, Петра Івановича Жедака, Василя Івановича Поляка  та   матеріалів Закарпатського архіву.Також в наданні інформації про вчителів із книги особового складу працівників школи та книги реєстрації видачі свідоцтв та атестатів про освіту сприяв нинішній директор Калинівської ЗОШ  І-ІІІст.  Юрій Іванович Бойчук.
На шляху до цікавої книги про історію освіти у Калинах
–      Судячи зі змісту пробного екземпляру, співаторська група не обмежилася висвітленням суто освітянської теми?
–    Так, вона поставила перед собою значно ширше завдання – історію освіти і школи в с. Калини подати в контексті історії села й Закарпаття загалом. Цим і зумовлена структура майбутнього видання. Перший розділ присвячений географічному положенню, першим письмовим згадкам про Калини, другий – найдавнішій історії Закарпаття, починаючи з часів угорського панування по 1945 рік. У третьому йдеться про етапи розвитку освіти в краї та, зокрема, у Калинах, про просвітницьку роботу вчителів, біографії   директорів школи, про односельчан, які першими здобули вищу  та середню спеціальну освіту.
Розділ четвертий висвітлює необхідність будівництва нової  школи  у с.Калини. Наскільки це було непростим завданням, свідчать витяги з багатьох листів, звернень до різних інстанцій, починаючи від районного відділу освіти, редакцій районних, обласних, республіканських газет,  аж до Міністерства освіти УРСР, першого секретаря ЦК КПРС М.В.Підгорного (всього  було біля сотні подань).
На шляху до цікавої книги про історію освіти у Калинах
В основі п’ятого розділу – відомості про вчителів та учнів і середньої Калинівської, і восьмирічної в с. Калини-Заріка шкіл, проілюстровані фотографіями. Тож кожен із мешканців села може знайти своє прізвище у виписці з книги реєстрації  видачі свідоцтв та атестатів про освіту з 1951р. по сьогодні. В підрозділи виокремлено матеріал про медалістів та кращих учнів школи, про лікарів – колишніх вихованців, яких налічується більше тридцяти, про сільських  підприємців, відомих людей села, де, зокрема, вміщено розповідь про уродженців Калин, громадського і політичного діяча Едмунда Бачинського (1880 р.н.), художника поч. ХХст Павла Бедзіра, а також про сучасних місцевих художників та поетів. професорів, кандидатів медичних та юридичних наук,   .
Шостий розділ має назву «Музейні цінності», оскільки вони й справді у великій пошані  на калинських теренах, де діє і шкільний музей, і краєзнавчий в с. Калини-Заріка. Ці сторінки розкажуть багато цікавого шанувальникам народних традицій та мистецтва, нагадають про види давнього народного одягу та способи його виготовлення. Вміщено тут і словничок місцевих діалектизмів.
Найбільш інформативно насиченим є сьомий розділ книги – «Шкільне життя в ілюстраціях». Адже він зримо відтворює шкільні події різних періодів – свята і будні, фрагменти уроків й спортивних змагань та екскурсій, зворушливі миті зустрічей випускників. Тут же – фотографії вчительських та учнівських колективів…
На шляху до цікавої книги про історію освіти у Калинах
Не обійдено увагою й шкільний дендрокуток, де охороняються рідкісні й зникаючі види рослин. Щорічні екскурсії та походи до навколишніх гір та  полонин завжди були важливою ланкою екологічного виховання учнівства і  запам’ятаються багатьом поколінням випускників.  Світлини доносять до сучасника й  атмосферу незабутніх зустрічей школярів із доктором біологічних  наук,  професором  Степаном Михайловичем.Стойком з інституту екології НАН у м.Львові. До речі, С.М.Стойко є рецензентом цієї  книги.
Багатогранне життя Калинівської школи віддзеркалюється і в понад 20-ти газетних публікаціях, журнальних статтях про природу, школу і вчителів, надрукованих у різні роки в районному та обласних часописах – їм відведено окремий, восьмий розділ.
А заключний, дев’ятий, окреслює життєві біографії самих авторів видання – Івана Васильовича, Ганни Юріївни Стойків та Василини Федорівни Бойчук і містить немало   цікавої інформації про їх  роботу з учнями  впродовж майже півстоліття.
– Наталіє Іванівно, видання книги – це на сьогодні не тільки клопітна й тривала, а й доволі дороговартісна справа. Чи не стане це перешкодою на шляху здійснення творчого задуму?
–    Так, наклад у 500 екземплярів може обійтися в  понад 50  тисяч гривень, яких у нашому розпорядженні  немає. Та світ, як кажуть, не без добрих людей. Тож сподіваємося на підтримку благодійників, яким не байдужі   духовні цінності та  історичне минуле нашого краю, і  запрошуємо їх долучитися до видання новодруку, зробивши для цього посильний внесок. Відгукнутись на пропозицію вони можуть за моб. телефоном: 096 44 81 518.
–    Можливо, існує авторський задум приурочити вихід книги у світ до якоїсь дати чи події?
–    Так, нині Калинівська ЗОШ І-ІІІ ст. готується до півстолітнього ювілею відкриття шкільного корпусу, яке відбулося у 1966 році, восени. Він співпадає з Днем села, який святкуватимемо 6 листопада. Маємо намір включити в програму  цього свята і презентацію книги, запросивши на неї багатьох гостей, в т.ч., звичайно, і доброзичливих спонсорів.
–    Що ж, будемо сподіватися, що вихід у світ документального видання про історію освіти і школи у Калинах стане по-справжньому святковою і незабутньою подією для всіх, в чиїх серцях пломеніє свята, незрадлива любов до своєї малої батьківщини.
Дякую за розмову

На шляху до цікавої книги про історію освіти у Калинах
Г.МАКАРЕНКО.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Продається будинок
Продається приватизований будинок в с. Нересниця, є земельна ділянка 15 сотин. Тел: 098 771 5588. Міша.


Графік роботи віддалених робочих місць працівників Тячівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області в сільській раді с. Вільхівці і с. Нижня Апша у 2019 році
Працівники відділу обслуговування громадян управління Фонду прийматимуть громадян з різних питань пенсійного законодавства у створених віддалених робочих місцях: 
- сільської ради с. Вільхівці другого та третього вівторка щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
- сільської ради с. Нижня Апша першого та третього четверга щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
Адміністрація управління.

1 квітня стартує місячник добровільної здачі зброї
Поліція проводить профілактичні заходи з вилучення із незаконного обігу зброї. Черговий місячник стартує 1 квітня і триватиме 30 днів.
Повідомляємо: краяни, у яких є незареєстрована зброя, мають змогу здати її до відділків поліції, уникнувши при цьому кримінальної відповідальності. Згодом зброю можна легалізувати, зареєструвавши на власне ім’я, або ж видати для її знищення. 

Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.