Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Початок виборчої кампанії на Закарпатті: новації законодавства

Початок виборчої кампанії на Закарпатті: новації законодавства

19:17, 12.09.20
183
Влада / Місцеве самоврядування / Суспільство / Важливо
На Закарпатті розпочалася активна підготовка до місцевих виборів, які відбудуться 25 жовтня 2020 року. Зокрема, в області у вересні запрацювали територіальні виборчі комісії, які утворили округи для голосування щодо трьох рад – місцевої, районної, обласної. Окремі потенційні учасники виборчих перегонів ще у серпні помітно активізувалися, проявляли ознаки так званої передчасної агітації. Про це все під час пресконференції 9 вересня розповів координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Закарпатській області Ярослав Гулан. 


Згідно з новим Виборчим кодексом України, місцеві вибори відбудуться за двома виборчими системами, основним критерієм є кількість виборців. У громадах Закарпатської області, де налічується понад 10 тисяч виборців, обиратимуть депутатів за пропорційною виборчою системою, тобто – кандидатів від партій (всього у краї – 30 таких громад). В інших 34 громадах вибори депутатів місцевих рад відбудуться у багатомандатних мажоритарних округах,  в яких будуть обраними до ради по кілька кандидатів (тобто – не лише кандидати, що посіли перше місце). Тут до ради можна балотуватися не лише від партії, а й шляхом самовисування. 
Щодо балотування на посаду голови громади, себто – мера міста, селищного, сільського голови,  то, незалежно від кількості виборців, бажаючі можуть висуватися як від партій, так і шляхом самовисування. 
«На виборах Закарпатської обласної, а також шести районних рад, буде застосована пропорційна система, тобто кандидатів висуватимуть суто політичні партії. Таким чином, кожен закарпатець 25 жовтня отримає чотири бюлетені: з кандидатами у депутати до місцевої ради, на голову громади, з кандидатами у депутати районної та обласної рад. Повторне голосування гіпотетично можливе у  громадах, якщо кандидати на посаду голови громади наберуть рівно однакову кількість голосів. Також у громадах до 10 000 виборців можливе повторне голосування щодо депутатського мандату, якщо певні кандидати в окрузі наберуть однакову кількість голосів. 
У вересні міські, районні та обласна територіальні виборчі комісії вже утворили округи для місцевих виборів 2020 року, межі яких залишаться і на наступні місцеві вибори. Зокрема, депутатів Закарпатської обласної обиратимуть у шести виборчих округах, межі яких – існуючі кордони шести районів.
Так, депутатів Ужгородської районної ради обиратимуть у шести виборчих округах, Хустської районної – у чотирьох, Берегівської – у п’яти, Тячівської – у шести, Рахівської – у чотирьох, Мукачівської – чотири. За депутатів до обласної ради жителі Закарпаття голосуватимуть у шести округах. До Ужгородської міської ради депутатів обиратимуть у п’яти округах, до Мукачівської – чотири. 
У період із 15 по 24 вересня партійні команди – обласні, районні, міські, чи інші регіональні осередки партій – повинні провести конференції щодо висування кандидатів. Про них партія повинна повідомити відповідну виборчу комісію, а також анонсувати захід у ЗМІ або ж на своєму сайті. Ці заходи повинні бути відкритими як для журналістів, так і для офіційних спостерігачів. Партії мають сформувати один загальний список кандидатів до конкретної ради, а також окремі списки для кожного округу. Уже виборець може у своєму окрузі проголосувати не лише за партію в цілому, а й за одного конкретного кандидата чи кандидатку. У кожному окрузі від партії (залежно від кількості депутатських крісел ради) може бути від 5 до 12 кандидатів. Наприклад, якщо в Закарпатській обласній раді є 64 депутатських крісла, то партія у кожному із шести округів може найбільше виставити своїх десять претендентів, але може й лише п’ять. Також партія має дотримуватися гендерної квоти. Згідно із законом, у кожній п’ятірці партійного списку має бути представництво обох статей на рівні не менше двох у кожній п’ятірці списку.  
У період серпня 2020 року та перший тиждень вересня у Закарпатській області (включаючи Ужгород) зафіксована, так звана, дочасна передвиборча активність, яка, головне, проявлялася так:
- реклама на білбордах, інших носіях зовнішньої реклами (політичні партії та окремі люди без прив’язки до назв політичних сил); 
- реклама у соціальних мережах;
- розлоге інформування про свою діяльність та представлення команд у соціальних мережах, а також заклики приєднуватися до команди  (ФБ, Телеграм, Інстаграм, Ю-туб); створення у соцмережах, зокрема – ФБ – тематичних груп щодо підтримки чи непідтримки конкретних потенційних кандидатів;
- вулична активність у контексті відзначення свят (наприклад, День Незалежності, день міста, день села) або ж долучення до організації чи підтримки спортивних або дозвільницьких заходів;
- відкриття офісів партій, які виконуватимуть функцію приймалень і, ймовірно, виборчих штабів;
- розповсюдження друкованої продукції (переважно – у вигляді газет), де містяться матеріали позитивного чи негативного змісту щодо окремих потенційних кандидатів на посаду міського голови, потенційних кандидатів в депутати від команд політичних партій.
В окремих регіонах краю зафіксовано розповсюдження друкованої продукції, в якій описується позитивно чи негативно діяльність потенційних учасників виборчого процесу. Як правило, така продукція доставлялася жителям краю безкоштовно у їх поштові скриньки.  
Із 15 вересня починається період висунення кандидатів партійними командами, тож закарпатська команда ОПОРИ намагатиметься максимально відстежити за цим процесом, а також – за роботою виборчих комісій під час реєстрації кандидатів.
Також на місцевих виборах залишається загроза потенційного зловживання адмінресурсом. Це пов’язано із тим, що в українському законодавстві недостатньо врегульовані правила поведінки посадовців під час виборів, а також обмеження щодо використання адміністративних ресурсів. Виборчий кодекс забороняє посадовцям агітувати в робочий час, за умови, що вони не є кандидатами. Але питання використання публічних фінансів чи інших ресурсів в інтересах певних кандидатів та партій жодним чином не врегульовані. Тому Громадянська мережа ОПОРА розробила «Кодекс поведінки посадових осіб та державних службовців під час виборчого процесу», який найближчим часом буде запропонований до підписання, насамперед головам обласних центрів. Також цей Кодекс зможуть підписати й керівники громад або ж держслужбовці. Представники ОПОРИ стежитимуть за дотриманням вимог Кодексу. 
За коментарями звертайтеся:
Ярослав Гулан, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Закарпатській області
тел.: 0976446639; 09903198862.
e-mail:zakarpattya@opora.org.ua.
Ольга Беца, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області, тел.: 0502309596.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.
Зі ЗМІ.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Розроляється детальний план
Розробляється Детальний план території з метою визначення функціонального призначення земельних ділянок частини вул.Головна, в с.Вонігово, Тячівського району, Закарпатської області.
Громадські слухання відбудуться 12.10.2020  року о 10.00 в приміщенні Вонігівської сільської ради.

Розробляється проект
Розробляється «Детальний план території для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по  вул. Покровська, 14 в с.Крива, Тячівського району,  Закарпатської області.»
Громадські слухання відбудуться   21.09.2020  року 0 10.00  в приміщенні Кривської сільської ради.