Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"

Долаючи перші труднощі

09:15, 01.03.21
174
Місцеве самоврядування / Сільське життя
Нересницька ТГ – одна з найбільших у області, адже об’єднує 12 населених пунктів, розташованих на 336,9 кв. км території з населенням близько 30800 чоловік.
На перший погляд, цифри свідчать про потужність об’єднання, та на другий – і про відносно-пропорційну кількість проблем, запитів і завдань, що постають перед сільською громадою на периферії, у т.зв. «депресивному», непромисловому регіоні.
Про те, як відбувається формування керівного центру – органу виконавчої влади та про перші висновки й уроки, набуті в ході реалізації реформи децентралізації, зокрема, про досяжність серйозних проектів та спроби в рамках закону «переграти обставини», розповідає очільник Нересницької ТГ В.І.Гасинець.


–    Василю Івановичу, напевно, Вам теж довелося зіткнутися з тотальною проблемою сільської глибинки – «кадровим голодом», який пригальмовує створення радівських відділів та служб?–    На жаль, так, адже місто завжди давало вузькопрофільним фахівцям більше можливостей для утвердження в професії і не тільки. Тому по сьогодні не можемо знайти людину на посаду начальника відділу містобудування, архітектури та комунальної власності. З цієї ж причини ще дуже далеко до створення ЦНАПу, де будуть потрібні спеціалісти, які знаються на адміністративних послугах і  є, до певної міри, універсалами, адже вони мають бути компетентними в різних сферах адміндіяльності. Якщо конкретніше, то будуть потрібні такі посадовці, як адміністратор, спеціаліст, державний реєстратор, спеціаліст Державної міграційної служби, державний кадастровий реєстратор. Вони будуть наділені функціями, пов’язаними із реєстрацією актів цивільного стану, прийняттям документів на державні допомоги, заяв на оформлення паспортів, реєстрацію нерухомості, місця проживання, окремими нотаріальними діями.Все це вимагає серйозної підготовки, освіти, досвіду роботи з персоналом. Та справа  не лишень у кадровому, а й матеріальному забезпеченні служби окремим приміщенням, оргтехнікою, налагодженням постійного транспортного зв’язку з центральним офісом.
–    Наскільки відомо, брак спеціалістів, а саме двох анестезіологів, став однією з причин закриття терапевтичного відділення Нересницької ДЛ?–    Як не дивно, але для отримання пакету медичних послуг, що не передбачали хірургічних втручань, НСЗУ було поставлено перед лікарнею таку вимогу. У відповідь на наші звернення та прохання щодо перенесення термінів виконання умов надходили листи не зовсім зрозумілого, проте категоричного змісту, що мимоволі викликало сумнів у благих намірах НСЗУ. Тож на сьогодні в закладі функціонує тільки денний стаціонар, всіх інших служб нововведення не торкнулося.–    Чи можливо, на вашу думку, це в якийсь спосіб виправити,  аби полегшити становище мешканців ближніх сіл, котрим знадобиться безперервний курс терапевтичного лікування?–    Розраховуємо на те, що на базі терапевтичного відділення буде створено  центр медико-соціальної допомоги, де пацієнти зможуть перебувати під наглядом сімейних лікарів від 4 і більше днів. Ця справа, звичайно, потребує часу – для того, щоб отримати відповідну ліцензію, а лікарі-сімейники уклали угоди з НСЗУ.–    Василю Івановичу, яке ставлення в громади до мережі закладів культури – ДШМ, БК, клубів, Тернівського краєзнавчого музею? Чи всі вони взяті на баланс сільської ради і чи обійшлося без непопулярних кадрових рішень? Адже в одному з номерів нашої газети було видрукувано оголошення про конкурс на заміщення вакантних посад керівників цих установ?–    Конкурс – це вимушена формальність, зумовлена законодавством, яке вимагає процедури звільнення і прийняття фахівців галузі у громаді, яка нараховує понад 5 тисяч мешканців. Сподіваюся, всі попередні спеціалісти впевнено подолають нескладний «іспитовий бар’єр» і повернуться  на попереднє місце роботи. Адже поки що «оптимізація» галузевої структури у наші плани не входить. Мало того, скооперувавшись із керівництвом відділення Карпатського біосферного заповідника, плануємо створити в Широкому Лузі етнографічний музей. Думаю, ця ідея сподобається багатьом…
–    А як вирішуватимуться в громаді питання соціального захисту?–    Оскільки ЦНАП ще не створено, то відділ соцзахисту функціонує автономно. Однак, не дочекавшись обіцяного комп’ютерного обладнання для фронт-офісу, довелося придбати його самим, й працівники уже приступили до надання соціальних послуг населенню. Йдеться, зокрема, про прийом документів на отримання соціальних допомог, субсидій безпосередньо на місці, без поїздок до районного центру. Це не тільки спрощує процес звернення, а й скорочує терміни призначення соцдопомог.Справа рухалася б ще активніше, якби не дався взнаки сезон грипу й застуд, через що радівський штат працює не  в повному складі. 
Не позбавлені уваги й літні, самотні громадяни, які були підопічними розформованого Дубівського територіального центру. Адже в громаді створено власний Нересницький терцентр, тож усі звільнені працівники, що зараз перебувають на обліку в Центрі зайнятості, мають можливість повернутися до своїх попередніх обов’язків.
–    Василю Івановичу, є такий вислів: про що б ми не розмовляли, ми говоримо про гроші. Здається, в контексті розмови про новостворену громаду, він особливо доречний. Адже всі задуми, проекти і нормативні вимоги потребують, насамперед, фінансового підгрунтя. То на які основні статті доходу зможете робити ставку у наповненні місцевого бюджету?–    З метою збільшення надходжень до казни територіальної громади, виконкомом розроблено План діяльності Нересницької сільської ради на 2021 рік і підготовки проектів Регуляторних актів. До нього, зокрема, включено РА про: встановлення місцевих податків, акцизного податку, з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі, підакцизних товарів, податку на нерухоме майно, плати за землю, орендної плати за використання земельних ділянок, єдиного податку, батьківської плати за перебування дітей в ДНЗ, про затвердження правил торгівлі на ринках, порядок викупу земельних ділянок під об’єктами нерухомого майна тощо. Адже запровадження та встановлення розміру податків та зборів (у межах, визначених Податковим кодексом), перебуває у компетенції органів місцевого самоврядування. Не секрет, що основним джерелом наповнення місцевого бюджету є податок на доходи фізичних осіб, другий за обсягом надходжень – єдиний податок, який сплачують фізичні та юридичні особи. І тут важливо не прогадати, а встановити такі ставки місцевих податків та зборів, які б забезпечили надходження – основний фінансовий ресурс, необхідний для життєдіяльності та розвитку громади.На жаль, не всі підприємці вважають своїм обов’язком дотримуватись податкової дисципліни, надаючи перевагу зарплатам «у конверті» та роботі «в тіні». Зрозуміло, це не найкраще позначається на стані справ у громаді, унеможливлює вирішення важливих завдань. Тому вважаю за потрібне контролювати платників податків, зокрема тих, що здійснюють підприємницьку діяльність. З цією метою в кожному населеному пункті проводитимуться рейди та збори громадськості  для вивчення ситуації на місці та роз’яснювальної роботи.
    – Напевно, поки що на капітальний ремонт доріг та дамбове укріплення берегів Нересницька ТГ не заміряється? –    Це не на часі, бо й з грошима на зарплатню працівникам ради та установ зараз сутужно. Ремонти, звичайно, робитимемо, проте ресурсів вистачить, за всіма прогнозами, хіба що на ямкові. З фонду регіонального розвитку нам обіцяють виділити якихось 30 тисяч, а це – крапля в морі. Що ж до протиповеневого захисту, то він і раніше був  головним болем, адже сама Нересниця потерпає від великої води, а в громаді з цією проблемою стикається чи не кожне село.Тож іще раз хочеться наголосити: все залежить від нашої самодостатності, а вона – значною мірою від активності, ініціативності й уболівання кожного з мешканців про загальне благополуччя та успішний розвиток громади.
–    Спасибі за розмову.
Ганна Макаренко.



Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відтепер передплатити "Дружбу" можна і онлайн
Шановні читачі! 
Раді повідомити, що з'явилася можливість передплатити "Дружбу" онлайн - на сайті "Укрпошти". Більше не треба стояти в черзі у поштовому відділенні! Оформляйте передплату в будь-який зручний для вас час за посиланням: https://peredplata.ukrposhta.ua/index.php?route=product/product&code=500000006&product_id=94540
Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Передплату на "Дружбу" продовжено до кінця 2020 року
Дорогі друзі! Рік, що завершується, був для усіх нас нелегким. Проте, і в цих нових умовах ми, журналісти газети "Дружба", завжди намагаємося тримати руку на пульсі подій та відшуковуємо актуальну, злободенну та цікаву інформацію. Пишемо про Вас і для Вас.  Тож сподіваємося, що прихильники  районки передплатять газету і на 2021 рік.
 До речі, зробити це можна онлайн - на сайті "Укрпошти". Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Не рубай ялинку!
ДП «Брустурянське ЛМГ» повідомляє, що  підприємство не має ліміту на заготівлю новорічних ялинок. Стаття 65 КУпАП, стаття 91 ЛКУ: штраф за зрубану ялинку діаметром до 10 см – 517,86 грн. Шановні громадяни, працівники лісової охорони будуть проводити рейди, накладатимуть штрафи і секвеструватимуть зрубані ялинки. 
В.Михалчич, провідний інженер з охорони лісу.