Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » » ... А майбутнє футболу гартується на шкільних майданчиках

... А майбутнє футболу гартується на шкільних майданчиках

10:48, 08.01.19
586
Футбол
У спортивному житті району, як і в будь-якій іншій сфері, час від часу відбуваються знакові події, назрівають ті чи інші проблеми, спостерігаються певні закономірності й тенденції. Про те, яким був минулий 2018-ий рік для футболістів та їхніх уболівальників, цікавимося у голови районної федерації футболу І.І.Грабаря.
– Іване Івановичу, розкажіть, будь-ласка, в якому форматі відбувалося відзначення 125-ої річниці крайового футболу.
– Спочатку трохи передісторії. Нагадаю, датою народження футболу на Закарпатті вважається 14 жовтня 1893 року. Про це свідчить копія архівного документу, яка дозволяє називати речі своїми іменами. Як відомо, у 1867-1919 рр. Закарпаття перебувало у складі Австро-Угорщини, яка у 90-их роках ХІХ ст. була законодавцем таких ігрових видів спорту, як футбол і теніс.
У квітні 1893 року мер Ужгорода Михай Фінцицький виділив Ужгородській королівській католицькій гімназії майже 4 гектари землі у лівобережній частині міста для будівництва спортмайданчика. Для вчителів гімнастики у середині жовтня цього ж року організували курси підвищення кваліфікації, що стосувались ігрових видів спорту, в т.ч. й футболу. Представником гімназії на курсах був Іштван Медрецький. Додому він повернувся з придбаним у Будапешті м’ячем і почав знайомити своїх вихованців з правилами футбольної гри. І вже невдовзі хлопці почали грати в англійський футбол на новоспорудженому майданчику на вулиці Вербовій. Тому середина жовтня 1893 р., а саме 14.Х. вважається датою зародження закарпатського футболу.
На «підході» до 125-річчя улюбленої «гри мільйонів» на Закарпатті, а саме 21 листопада м.р. в УжНУ відбулася науково-практична конференція на тему: «Футбол Закарпаття: історія та сучасність». Її організували федерація футболу Закарпаття, ОДА, ДВНЗ «УжНУ», ВНЗ «Східно-європейський слов’янський університет», факультет здоров’я та фізвиховання УжНУ.
Доповідав на зібранні проректор ВНЗ «Східно-слов’янський університет», ректор газети «Спорт-тайм» Степан Степанович Селменський.
– Які основні напрацювання конференції?
– Її учасники визначилися із вищенаведеною датою – 14 жовтня 1893 року й із особою родоначальника закарпатського футболу Іштвана Медрецького. У висновках зафіксовано також, що перше футбольне поле стандартних розмірів було споруджено в Ужгороді у 1893 році, перший офіційний футбольний матч в краї відбувся тут же, 15 серпня 1901 р., перший офіційний футбольний клуб зареєстровано у 1910 році, першу федерацію футболу на Підкарпатській Русі у складі Чехословацької республіки створено у 1920 році, перший чемпіонат краю відбувся у 1921 році. У становленні ФК «Динамо» (Київ) вагомий внесок зроблено футболістами Закарпаття. А перший гол у складі національної збірної України в матчі Україна – Угорщина забив вихованець закарпатського футболу Іван Гецько. До складу перших арбітрів ФІФА в Україні ввійшли також наші земляки Валерій Онуфер та Степан Селменський.
– Іване Івановичу, напевно, до ювілейного 125-ліття було приурочено особливий футбольний матч?
– Так, 19 грудня 2018 р. в ужгородському спорткомплексі «Юність» відбувся матч за участі кращих професійних гравців області. «Закарпаття – Україна» vs «Закарпаття – Європа». До програми святкування було також включено турнір серед дитячих команд Ужгорода, Ужгородського району та Мукачева.
– Чим зуміли порадувати уболівальників протягом минулого року вихованці Тячівської ДЮСШ?
– Для них 2018-ий виявився доволі успішним. Так, у чемпіонаті ДЮФЛЗ виступили збірні команди району в трьох вікових категоріях: 2004-2005 р.н.; 2006-2007 р.н.; 2007-2008 р.н., окрім цього, збірні команди району двома складами – 2002-2003 р.н. та 2004-2005 р.н. взяли участь у першості України. Це стало можливим й завдяки тому, що Тячівська районна федерація футболу взяла на себе частину фінансових витрат за підтримки Тячівської РДА.
Влітку ФФАКТР провела дитячо-юнацьку футбольну лігу району з метою комплектації дитячо-юнацьких збірних команд. Особливо посприяла районна футбольна федерація у комплектації гравців на першість України на базі команд, що виступають в районній першості, а також надала підтримку у проведенні масових заходів з метою вдосконалення майстерності юних футболістів. Слід відмітити, що у всіх змаганнях збірні команди ДЮСШ виступали успішно.
Окремого слова заслуговує жіночий футбол Тячівщини. Адже ось уже третій рік збірна команда дівчат – вихованок ДЮСШ утримує лідерські позиції в обласному рейтингу. Цьогоріч теж стала офіційним чемпіоном області (тренери Юрій Юрійович Шкиндя, Василь Михайлович Герчак). Основу збірної складають дівчата смт Дубового, с.Тернова, смт Солотвина. А хлопчачі команди Тячева, Тересви і Дубового вийшли у фінальну стадію кубка Діда Мороза. Команда Тячівської ДЮСШ в черговий раз серед освітян стає чемпіоном області. Тут дався взнаки тренерський професіоналізм Еміла Сасина (Тересва), Павла Іванчова, Федора Приходька (Тячів), та Віктора Шевері (Дубове).
– Іване Івановичу, які дати вимальовуються на футбольному календарі-2019-го?
– На сьогодні футбольний сезон завершися, новий стартуватиме після свят: 12-14 січня – фінал кубка Діда Мороза. А 20 січня розпочнеться зимова першість району з футболу, далі – за графіком.
Відрадно, що у розпорядженні молодіжних команд – зал відкритої арени тячівського спорткомплексу, тому жодні погодні умови – не на заваді.
– І все ж, чого, на вашу думку, ще бракує, аби районний футбол повернув собі колишню славу і популярність?
– Звичайно, кращої фінансової підтримки, з урахуванням рівня інфляції. Бо якщо, скажімо, три роки тому м’яч коштував 500 грн., то зараз 1000-1200 грн. Проте одним м’ячем не обійтися – потрібна екіпіровка, дорожні витрати, умови для тренування тощо.
По-друге, любов до футболу зароджується в дитинстві, це саме той вік, коли потрібно залучати до нього талановиту юнь. Для цього варто  було б відновити в школах уроки футболу, які свого часу були включені до програми. Не так складно організувати й міжшкільні турніри, оскільки в більшості закладів є шкільні автобуси. Суддівство теж здійснювали б підготовлені учні, котрі могли б стати кваліфікованими арбітрами в майбутньому. І це зняло б ще одну серйозну проблему аматорського футболу. До речі, в цьому році районна федерація має у планах розпочати навчання молодих арбітрів, а в підборі учнів могла б допомогти школа.
На жаль, поки що школа не відкриває перед дітьми цих перспектив, обмежуючи їх у виборі улюбленого заняття. А нашій федерації значно складніше, аніж педагогам, виявляти й залучати до спорту здібну молодь. Звідси й недостатня масовість футболу і, звичайно, його рівень, оскільки кількість не переростає в якість.
– Чи можна вважати задовільними умови, в яких тренуються  спортсмени і відбуваються футбольні матчі?
– Федерацією футболу Закарпаття прийнято рішення про забезпечення належних умов для проведення першості області і районів. Тому всім організаторам слід подбати  про облаштування душових кабін, роздягалень і встановлення довкіл стадіону огорожі. Без цього вони не будуть паспортизовані, а команди – не допущені до змагань. У цьому аспекті картина доволі строката, та на загальному тлі вигідно вирізняються вільховецький, тячівський, тернівський, бедевлянський стадіони. Триває впорядкування колодненського за участі місцевих підприємців. До речі, тутешню команду включено у першість району, і вона довела, що не збирається поступатися іменитим суперникам. 
Тож хочеться подякувати всім, хто не лишень на словах вболіває про покращення справ на місцях й бере на себе частину клопотів з тим, аби підтримати спортивний імідж команд, сприяти більшій привабливості і розвитку футболу на тому чи іншому рівні.
Сказане, зокрема, стосується керівництва Тячівської, Вільховецької ОТГ, Дубового, а також Буштина, Вонігова, Руського Поля, Нижньої Апші, Тернова, Тересви, де серйозну зацікавленість проявляють й підприємці. Щира вдячність тренерам команд, арбітрам, лікарям, присутнім на матчах, усім, хто свою любов до футболу засвідчує активною співпрацею, безкорисливим спонсорством, щирим уболіванням про завтрашній день наймасовішого виду спорту.
– Спасибі за розмову.
Ганна МАКАРЕНКО.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Графік роботи віддалених робочих місць працівників Тячівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області в сільській раді с. Вільхівці і с. Нижня Апша у 2019 році
Працівники відділу обслуговування громадян управління Фонду прийматимуть громадян з різних питань пенсійного законодавства у створених віддалених робочих місцях: 
- сільської ради с. Вільхівці другого та третього вівторка щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
- сільської ради с. Нижня Апша першого та третього четверга щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
Адміністрація управління.

1 квітня стартує місячник добровільної здачі зброї
Поліція проводить профілактичні заходи з вилучення із незаконного обігу зброї. Черговий місячник стартує 1 квітня і триватиме 30 днів.
Повідомляємо: краяни, у яких є незареєстрована зброя, мають змогу здати її до відділків поліції, уникнувши при цьому кримінальної відповідальності. Згодом зброю можна легалізувати, зареєструвавши на власне ім’я, або ж видати для її знищення. 

Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.
«Гаряча лінія» – про призначення субсидій на опалювальний сезон
«Гаряча лінія» – про призначення субсидій на опалювальний сезонДержавна установа Закарпатський обласний контактний центр спільно з Департаментом соціального захисту населення Закарпатської ОДА 20 вересня 2018 року проведуть прийом звернень громадян у телефонному режимі.