Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » » ... А майбутнє футболу гартується на шкільних майданчиках

... А майбутнє футболу гартується на шкільних майданчиках

10:48, 08.01.19
393
Футбол
У спортивному житті району, як і в будь-якій іншій сфері, час від часу відбуваються знакові події, назрівають ті чи інші проблеми, спостерігаються певні закономірності й тенденції. Про те, яким був минулий 2018-ий рік для футболістів та їхніх уболівальників, цікавимося у голови районної федерації футболу І.І.Грабаря.
– Іване Івановичу, розкажіть, будь-ласка, в якому форматі відбувалося відзначення 125-ої річниці крайового футболу.
– Спочатку трохи передісторії. Нагадаю, датою народження футболу на Закарпатті вважається 14 жовтня 1893 року. Про це свідчить копія архівного документу, яка дозволяє називати речі своїми іменами. Як відомо, у 1867-1919 рр. Закарпаття перебувало у складі Австро-Угорщини, яка у 90-их роках ХІХ ст. була законодавцем таких ігрових видів спорту, як футбол і теніс.
У квітні 1893 року мер Ужгорода Михай Фінцицький виділив Ужгородській королівській католицькій гімназії майже 4 гектари землі у лівобережній частині міста для будівництва спортмайданчика. Для вчителів гімнастики у середині жовтня цього ж року організували курси підвищення кваліфікації, що стосувались ігрових видів спорту, в т.ч. й футболу. Представником гімназії на курсах був Іштван Медрецький. Додому він повернувся з придбаним у Будапешті м’ячем і почав знайомити своїх вихованців з правилами футбольної гри. І вже невдовзі хлопці почали грати в англійський футбол на новоспорудженому майданчику на вулиці Вербовій. Тому середина жовтня 1893 р., а саме 14.Х. вважається датою зародження закарпатського футболу.
На «підході» до 125-річчя улюбленої «гри мільйонів» на Закарпатті, а саме 21 листопада м.р. в УжНУ відбулася науково-практична конференція на тему: «Футбол Закарпаття: історія та сучасність». Її організували федерація футболу Закарпаття, ОДА, ДВНЗ «УжНУ», ВНЗ «Східно-європейський слов’янський університет», факультет здоров’я та фізвиховання УжНУ.
Доповідав на зібранні проректор ВНЗ «Східно-слов’янський університет», ректор газети «Спорт-тайм» Степан Степанович Селменський.
– Які основні напрацювання конференції?
– Її учасники визначилися із вищенаведеною датою – 14 жовтня 1893 року й із особою родоначальника закарпатського футболу Іштвана Медрецького. У висновках зафіксовано також, що перше футбольне поле стандартних розмірів було споруджено в Ужгороді у 1893 році, перший офіційний футбольний матч в краї відбувся тут же, 15 серпня 1901 р., перший офіційний футбольний клуб зареєстровано у 1910 році, першу федерацію футболу на Підкарпатській Русі у складі Чехословацької республіки створено у 1920 році, перший чемпіонат краю відбувся у 1921 році. У становленні ФК «Динамо» (Київ) вагомий внесок зроблено футболістами Закарпаття. А перший гол у складі національної збірної України в матчі Україна – Угорщина забив вихованець закарпатського футболу Іван Гецько. До складу перших арбітрів ФІФА в Україні ввійшли також наші земляки Валерій Онуфер та Степан Селменський.
– Іване Івановичу, напевно, до ювілейного 125-ліття було приурочено особливий футбольний матч?
– Так, 19 грудня 2018 р. в ужгородському спорткомплексі «Юність» відбувся матч за участі кращих професійних гравців області. «Закарпаття – Україна» vs «Закарпаття – Європа». До програми святкування було також включено турнір серед дитячих команд Ужгорода, Ужгородського району та Мукачева.
– Чим зуміли порадувати уболівальників протягом минулого року вихованці Тячівської ДЮСШ?
– Для них 2018-ий виявився доволі успішним. Так, у чемпіонаті ДЮФЛЗ виступили збірні команди району в трьох вікових категоріях: 2004-2005 р.н.; 2006-2007 р.н.; 2007-2008 р.н., окрім цього, збірні команди району двома складами – 2002-2003 р.н. та 2004-2005 р.н. взяли участь у першості України. Це стало можливим й завдяки тому, що Тячівська районна федерація футболу взяла на себе частину фінансових витрат за підтримки Тячівської РДА.
Влітку ФФАКТР провела дитячо-юнацьку футбольну лігу району з метою комплектації дитячо-юнацьких збірних команд. Особливо посприяла районна футбольна федерація у комплектації гравців на першість України на базі команд, що виступають в районній першості, а також надала підтримку у проведенні масових заходів з метою вдосконалення майстерності юних футболістів. Слід відмітити, що у всіх змаганнях збірні команди ДЮСШ виступали успішно.
Окремого слова заслуговує жіночий футбол Тячівщини. Адже ось уже третій рік збірна команда дівчат – вихованок ДЮСШ утримує лідерські позиції в обласному рейтингу. Цьогоріч теж стала офіційним чемпіоном області (тренери Юрій Юрійович Шкиндя, Василь Михайлович Герчак). Основу збірної складають дівчата смт Дубового, с.Тернова, смт Солотвина. А хлопчачі команди Тячева, Тересви і Дубового вийшли у фінальну стадію кубка Діда Мороза. Команда Тячівської ДЮСШ в черговий раз серед освітян стає чемпіоном області. Тут дався взнаки тренерський професіоналізм Еміла Сасина (Тересва), Павла Іванчова, Федора Приходька (Тячів), та Віктора Шевері (Дубове).
– Іване Івановичу, які дати вимальовуються на футбольному календарі-2019-го?
– На сьогодні футбольний сезон завершися, новий стартуватиме після свят: 12-14 січня – фінал кубка Діда Мороза. А 20 січня розпочнеться зимова першість району з футболу, далі – за графіком.
Відрадно, що у розпорядженні молодіжних команд – зал відкритої арени тячівського спорткомплексу, тому жодні погодні умови – не на заваді.
– І все ж, чого, на вашу думку, ще бракує, аби районний футбол повернув собі колишню славу і популярність?
– Звичайно, кращої фінансової підтримки, з урахуванням рівня інфляції. Бо якщо, скажімо, три роки тому м’яч коштував 500 грн., то зараз 1000-1200 грн. Проте одним м’ячем не обійтися – потрібна екіпіровка, дорожні витрати, умови для тренування тощо.
По-друге, любов до футболу зароджується в дитинстві, це саме той вік, коли потрібно залучати до нього талановиту юнь. Для цього варто  було б відновити в школах уроки футболу, які свого часу були включені до програми. Не так складно організувати й міжшкільні турніри, оскільки в більшості закладів є шкільні автобуси. Суддівство теж здійснювали б підготовлені учні, котрі могли б стати кваліфікованими арбітрами в майбутньому. І це зняло б ще одну серйозну проблему аматорського футболу. До речі, в цьому році районна федерація має у планах розпочати навчання молодих арбітрів, а в підборі учнів могла б допомогти школа.
На жаль, поки що школа не відкриває перед дітьми цих перспектив, обмежуючи їх у виборі улюбленого заняття. А нашій федерації значно складніше, аніж педагогам, виявляти й залучати до спорту здібну молодь. Звідси й недостатня масовість футболу і, звичайно, його рівень, оскільки кількість не переростає в якість.
– Чи можна вважати задовільними умови, в яких тренуються  спортсмени і відбуваються футбольні матчі?
– Федерацією футболу Закарпаття прийнято рішення про забезпечення належних умов для проведення першості області і районів. Тому всім організаторам слід подбати  про облаштування душових кабін, роздягалень і встановлення довкіл стадіону огорожі. Без цього вони не будуть паспортизовані, а команди – не допущені до змагань. У цьому аспекті картина доволі строката, та на загальному тлі вигідно вирізняються вільховецький, тячівський, тернівський, бедевлянський стадіони. Триває впорядкування колодненського за участі місцевих підприємців. До речі, тутешню команду включено у першість району, і вона довела, що не збирається поступатися іменитим суперникам. 
Тож хочеться подякувати всім, хто не лишень на словах вболіває про покращення справ на місцях й бере на себе частину клопотів з тим, аби підтримати спортивний імідж команд, сприяти більшій привабливості і розвитку футболу на тому чи іншому рівні.
Сказане, зокрема, стосується керівництва Тячівської, Вільховецької ОТГ, Дубового, а також Буштина, Вонігова, Руського Поля, Нижньої Апші, Тернова, Тересви, де серйозну зацікавленість проявляють й підприємці. Щира вдячність тренерам команд, арбітрам, лікарям, присутнім на матчах, усім, хто свою любов до футболу засвідчує активною співпрацею, безкорисливим спонсорством, щирим уболіванням про завтрашній день наймасовішого виду спорту.
– Спасибі за розмову.
Ганна МАКАРЕНКО.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.