Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Уродженець Урмізьова Андрій Новак – відомий лікар, іменем якого названа обласна клінічна лікарня

Уродженець Урмізьова Андрій Новак – відомий лікар, іменем якого названа обласна клінічна лікарня

13:30, 19.09.16
996
Суспільство
Уродженець Урмізьова Андрій Новак – відомий лікар,  іменем якого названа обласна клінічна лікарняЗ-поміж осіб, представлених на портретній галереї «Нашого цвіту по всьому світу», яка розміщена у фойє районної ради, є фото нашого земляка з Руського Поля Андрія Новака, який у минулому був відомим лікарем, засновником і організатором акушерської справи на Закарпатті. Але сторінки його біографії, пов’язаної з Тячівщиною, з’ясувалось, маловідомі. Отже, з деяких архівних даних вдалося дізнатися про штрихи його родоводу.
Згідно запису метричної книжки греко-католицької церкви, Андрій Новак народився 21 листопада 1849 р. в с. Урмізьово. Це давня царська назва села, що означає «панське поле». Його батько Данієл Новак був багатим землевласником, а мати Ержібет Мандліч теж не з бідних. Сім’я  була з римо-католиків, а хрестили Андрія в греко-католицькій церкві, оскільки римо-католицької в селі не було. По батьківській лінії родина Аван-Новаків родом з Тисьменниці, де жили компактно вірменські сім’ї. Дідусь нашого земляка Кріштофор Новак особливо прославив родину, гасячи пожежу в місті над Самошем (притока Дунаю), за що одержав звання лицаря саношуварі. Так пізніше підписувалися всі Новаки.
Маленький Андрій спочатку навчався в Тячеві, у церковно-парафіяльній школі, а згодом у гімназіях Мукачева, Сотмара, Ужгорода. Незабаром вступив  у Віденський університет на медичний факультет, а згодом перевівся у Будапештський університет, який закінчив у 1872 році, одержавши диплом хірурга, офтальмолога і акушера. Був направлений на Закарпаття молодшим лікарем в Ужгород, а вже через рік очолив лікарню, якою керував аж до виходу на пенсію у 1926 р.
У 1890 р. він заснував Ужгородську акушерську школу. Навчання  проводилося у міській лікарні. Андрій Новак був одним з найбільш грамотних і відомих лікарів-вчених, що вболівали за справу радикального поліпшення акушерської справи в краї. Викладацький корпус складався з директора-професора, асистента, шкільної акушерки та вчителя грамоти. Ужгородська школа випускала в рік по 50-55 навчених акушерок. В перші 30 років своєї  діяльності вона дала освіту 1607 жінкам. За відмінне ставлення до потреб медичного обслуговування Андрія Новака уряд  Австро-Угорщини нагородив найвищою нагородою країни – Орденом  Франца Йосифа.
Наш земляк у свій час займався публіцистичною діяльністю. Зокрема, це видно з листа  Новака до Міністерства охорони здоров’я Угорщини на тему «Доля дітей-сиріт та покинутих дітей». Водночас він пише книгу «Громадське здоров’я як економічний чинник у державному житті, а також монографію «Прокляття нашого народу – алкоголь». Також лікар веде широку громадську діяльність у виборних органах Ужанської  жупи. За великий внесок у громадській діяльності Ужгородська міська влада присвоїла йому почесне звання довічного громадянина Ужгорода, а ще при його житті у 1905 р. назвали вулицю ім. А.Новака. Разом зі своєю дружиною Моргіт Фекете виховали 6 дітей, з яких двоє померли у дитячому віці і поховані на цвинтарі «Кальварія». Це – син Габор і донька Гедвіч. Син Андор став відомим художником, проживав у Норвегії. На згадку про батьківщину батька намалював картину «Млинський потік в Урмезійові», яка  знаходиться в будапештській картинній галереї. Інший син, юрист  Лоранд проживав в Угорщині, доньки Агата – в США, Магда – в Угорщині. Живими залишились онук Новака Ендре, син Лоранда Богдан і правнучата племінниця Оранка Боцої з Тячева. Як вдалося з’ясувати, вихідець з Руського Поля Андрій Бонка був особисто знайомий з братами Новаками – Яношем та Ласло.
 Андрій Новак очолював лікарню в Ужгороді 54 роки і  вже у  73-річному віці, пішов на заслужений відпочинок. Маючи великий досвід з різних медичних спеціальностей, старий професор охоче приймав хворих вдома і не за гонорар, а просто, щоб з ними  поспілкуватися. Це була людина великої душі, яку дуже поважали не лише городяни, але і селяни навколишніх сіл. Очевидці розповіли, що візники, їдучи вранці на ринок по вулиці Собранецькій, де проживав відомий лікар, стелили соломою бруківку перед його будинком, щоб голосними кінськими копитами не будити лікаря, дати йому поспати.
Помер Андрій Новак від паралічу серця у 1939 р., не доживши два місяці до свого 90-річчя.
У Руському Полі, де народився Новак, є  декілька об’єктів, які нагадують про цю сім’ю, але мало кому відомо про це. Це – цех спиртзаводу, який успішно діяв при австро-угорській та чехословацькій владі, а пізніше тут розташувався завод плодоягідних вин. Це і зерносховище, де зберігалося зерно. У колишній конторі Новака нині бар. Ще цікавий факт: батько Новака Даніел, перебуваючи в Аргентині, привіз у село і посадив рідкісне дерево гінкго поблизу своєї контори. Жаль, що ніхто не знає про це, бо воно ще росте біля бару. схоже на акацію.
Заслуги Андрія Новака згодом дали хороші результати. Не забула його ім’я і нинішня влада. Згідно Розпорядження Кабінету міністрів України від 1 січня 2009 р. Закарпатська обласна клінічна лікарня названа його іменем. На території закладу відтворено кабінет Новака в такому стані, в якому він перебував при його житті. Виготовлено погруддя з кераміки: автор проекту скульптор Петрідзе зобразив лікаря в 40-річному віці з Орденом Франца Йосифа на грудях. За кошти працівників лікарні, у скверику на її території встановлено бюст з погруддям лікаря. Окрім цього, щорічно на його честь проводяться науково-практичні конференції. Одна з них відбулась і в Солотвині у 2013 р., з ініціативи лікаря алергологічної лікарні Ф.Г.Чіка.
Враховуючи те,  що А.Новак наш земляк, було б доброю справою встановити невеликий бюст на території сільської медустанови з табличкою 2-ма мовами – українською й угорською, і назвати її його іменем. Односельці Новака повинні пишатися людиною, яка в свій час стала організатором акушерської справи на Закарпатті і прославила їхнє село.
М.Савчук, вчитель-пенсіонер Рунівської ЗОШ І-ІІІ ст.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.