Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Сорочку мати вишила йому...

Сорочку мати вишила йому...

13:59, 15.12.15
475
Суспільство
Сорочку мати вишила йому... Добігла до кінця багряна осінь, а з нею прилинув ювілей. Легкими крилами нахлинули спогади, що повели Миколу Тимофійовича Бердаря у роки безтурботного дитинства у рідних Калинах, де прожив від народження. Багато що вкарбувалось у пам’яті в найдрібніших деталях. Вишиті сорочки, які у свята  та неділю одягали майже всі, вносили в життя неабияку урочистість. Пригадується і перша його вишита  матір’ю сорочка.
Всі ці картини співзвучні з хорошою казкою, витканою на основі етнічної культури. Головний мотив цього він забрав у життєву дорогу, а ще відповідальність, яка формувалась вимогами батьків – мудрих селян. Вони частенько казали, що людина приходить на світ Божий з певною метою, і душею має збагнути її суть, йти до неї відповідально, чесно, справедливо, не вибиваючись із колії добра. Саме таким є шлях Миколи Тимофійовича.
Він успішно закінчив Калинську семирічку, а згодом Дубівську  середню школу. Потім  була трьохрічна військова служба на кордоні з Іраном і перша нагорода медаль. Йому пропонували залишитись в армії і обіцяли майбутню військову кар’єру.  Але ще з дитинства мріяв стати істориком, бо це шлях осягнути розумом минуле, вихопити із теміні віків те хороше, що може знадобитись сучасності й майбутньому. Його неабияк зацікавило те, що саме в Калинах археологами було знайдено бронзовий меч, якому близько 4 тисяч років. Кому він належав: ворогам-нападникам чи захисникам, залишається таємницею. Все це, а також етнічна культура наших предків закладали підмурівок для формування майбутньої професії хлопчини. Ця  мрія і повела його на історичний факультет Ужгородського університету. Здобуті там знання сприяли пізніше реалізації двох напрямків роботи комбінату: навчального та виховного. Це сприяло і створенню власного історично-краєзнавчого музею.
Загальний трудовий стаж Миколи Тимофійовича складає близько 50 років, із яких 43 – педагогічного. У 1981 році його призначено директором міжшкільного навчально-виробничого комбінату. Вже через рік він розпочинає будівництво нового приміщення комбінату, яке було закінчено в максимально стислі строки. Директор зарекомендував себе  високоерудованим, талановитим керівником, який відзначався хорошими організаторськими здібностями.  Він створив комбінат, удихнув у нього життя і вивів на всеукраїнські позиції. Став людиною-легендою на освітянській ниві Закарпаття, а Тернівський МНВК –  інтелектуальним центром економічного розвитку громад даного регіону.
Вважав запорукою успіху питання підбору кадрів: людей, які  мають високу фахову підготовку, відзначаються чесністю і відповідальністю. Його заступником  був Василь Немеш, який мав тривалий педагогічний стаж, міг дати фору будь-якому інженеру-автомобілісту, вдихнути життя в будь-який автомобільний непотріб. Та і сам директор мав хороші навики навчання автомобільної справи, бо до цього викладав цей предмет у Калинському МНВК. Все це на початковому етапі мало важливе значення. Згодом його заступниками стали Василь Кустрьо – нині Тернівський сільський голова та Василь Томишинець.  Миколі Тимофійовичу вдалось сформувати потужний кадровий потенціал. Це: Марія Герич, Петро Степанюк, Євгенія Гасинець, Людмила Михайльо, Вікторія  Коморська, Сергій та Андрій Слупки, Світлана Метелешко, Світлана Гендич,  Ольга Фіцай, Надія Баляльова, Микола Михалчич, два Василі та Іван Меклеші, Володимир Баляльов та інші. Це  принесло хороші успіхи:  Тернівський МНВК визнано одним  із провідних навчальних закладів України.  Вихованці комбінату 19 разів ставали учасниками обласних олімпіад, кілька разів переможцями Всеукраїнських. Роботи учнів  представлені на постійно діючій виставці виробів декоративно-ужиткового мистецтва у Національному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді в Києві. Окремі учнівські роботи вже вийшли на рівень  витворів мистецтва.
Діяльність  Тернівського МНВК тісно пов’язана з відродженням етнокультурного середовища, тут високо цінуються надбання матеріальної й духовної культури наших предків, що приводить до усвідомлення того, хто ми: якого роду, племені, як ми ставимось до   матері-Вітчизни, її мови, до землі, на якій  жили наші предки, трудились, боролись. Усе це є складовою виховання національної самосвідомості учнів, глибинного патріотизму. А тому велика увага звертається на відродження старих ремесел, які в останні роки почали призабуватись. Це, у першу чергу, стосується відродження традицій вишивання, декоративного ткацтва, художньої різьби по дереву. Саме цю проблему висвітлює   Микола Тимофійович в багатьох публікаціях. Окремим виданням вийшов посібник «Коштовний скарб народу», в наукових збірниках публікувались праці «Міжшкільний навчально-виробничий комбінат – центр професійної орієнтації та відродження народних традицій», «Основні ознаки етнокультурного середовища – підґрунтя для навчання і виховання учнів МНВК» та багато інших.  У них автор переконливо вказує на основні принципи реалізації навчально-виховного процесу, який здійснюється на основі вітчизняної та світової педагогіки згідно вимог державного стандарту. Це принесло йому високе визнання: він став членом-кореспондентом Академії наук України.
 У комбінаті щороку навчається більше 600 учнів 10-11 класів із семи найближчих  загальноосвітніх середніх шкіл. Вони здобувають фахову підготовку  з таких спеціальностей: водії автотранспорту, трактористи, оператори комп’ютерного набору, секретарі керівників, швачки, кухарі, перукарі, різьбярі по дереву.
Роботу Тернівського МНВК важко уявити без постаті його директора.  Навряд чи хтось із тих, хто побував у комбінаті,   залишився байдужим від побаченого, бо  коли заходиш на його подвір’я, складається  враження, що ти потрапив у казку, в оазис краси: куди не глянеш – скрізь пишні квіти, які вражають своєю екзотичністю. Взимку вони цвітуть у коридорах, у теплиці. Велику увагу у комбінаті звертають на проведення благочинних акцій в трьох напрямках: соціальному, культурологічному та екологічному.  Очищення  берегів річки Тересви – це екологічний напрямок, але зв’язаний із соціальним, оскільки передбачає заготівлю плавиння для опалення комбінату в зимовий період, що сприяє значній економії  коштів, бо це фактично – дармове паливо. Ця  акція проводиться  уже більше півтори десятка літ. У власній теплиці вирощують огірки, квіти, лікарські рослини, на невеличкій ділянці росте городина. За рахунок власної продукції, вдається  значно здешевити учнівське харчування. Мер міста Міхаловіце Габріелл Доріч, відвідавши комбінат у складі словацької делегації, назвав теплицю найпростішим методом  розв’язання складних проблем.  
Закономірно, Микола Тимофійович користується неабияким авторитетом в учнів, батьків, у колективі. Вони бачать в ньому талановитого керівника і педагога, у душі якого гармонійно поєднались любов до ближнього і Всевишнього, до матері-Вітчизни. Його знають  як людину виховану й інтелігентну. Він екс-депутат районної ради кількох скликань, Відмінник  освіти України, голова координаційної ради директорів МНВК Закарпатської області, заступник голови координаційної  ради директорів МНВК України. Він  лауреат  педагогічної премії імені Августина Волошина, нагороджений десятками похвальних грамот усіх рівнів, орденом «За заслуги ІІІ ступеня», медаллю Василя Сухомлинського, медаллю  «20 років Незалежності України»,  іншими нагородами. Досвід М.Т.Бердаря популяризується в засобах масової інформації: в газетах, по радіо, телебаченню.
Розповідь про  Миколу  Тимофійовича важко вмістити в газетну публікацію, вона проситься в добротну книгу, бо його  діяльність – це витвір його душі. Це своєрідна казка, в якій відчутна Господня режисура.
1 грудня світлий ювілей замайорів на життєвому календарі М.Т.Бердаря. Міцного здоров’я, нових творчих успіхів на довгі роки, шановний ювіляре!

Михайло ПОЙДА.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.

В’ячеслав Бігун покаже нові мотиваційні фільми
4 січня, в п’ятницю, відбудеться показ і обговорення у Тячеві нових авторських фільмів вченого-юриста і кінематографіста В’ячеслава Бігуна за участю автора та творців стрічки. Глядачі зможуть переглянути нові фільми автора. Перший – «Моро. Розвідка долі» (док., біографія, історія, війна, 15 хв.). Мирний закарпатець приймає виклик долі захистити Батьківщину в новій європейській війні. Він стає розвідником, випробовуючи себе перед обличчям смерті та ворогів, вимолюючи у Бога не лише життя, але й добру дружину. Піднятися над буденністю теми дозволить поезія, яка доповнює кіноформу автора.