Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Після ліквідації патронажної служби в райорганізації Товариства Червоного Хреста склалася патова ситуація

Після ліквідації патронажної служби в райорганізації Товариства Червоного Хреста склалася патова ситуація

13:41, 16.01.17
980
Суспільство / Важливо
Після ліквідації патронажної служби в райорганізації  Товариства Червоного Хреста склалася патова ситуаціяНаприкінці минулого року стало відомо, що з 2017-го державне фінансування патронажної медсестринської служби Товариства Червоного Хреста припиняється. Про перші наслідки чергової «реформи» й альтернативні можливості вирішення нестандартної  ситуації дізнаємося в розмові  з головою районної організації Товариства Червоного Хреста О.І.Кагарлицькою.
– Олено Іванівно, на вашу думку, чи існували якісь передумови для подібного розвитку подій?
– Розпорядження, що надійшло факсом від Президії ТЧХ України, стало для нас  шокуючою несподіванкою  і було сприйняте однозначно: припинення фінансування – це  припинення існування служби. Адже в українських реаліях її функціонування на волонтерських засадах – утопія. Хоч МОЗ при цьому посилається саме на досвід зарубіжних країн, де медсестринську службу ЧХ спонсорують доброчинці-благодійники та громадські організації. У наших громадян далеко не ті можливості, а в кого вони  є – далеко не той менталітет. Інша причина, через яку фінансування визнано недоцільним, – це, за визначенням МОЗу, «дублювання функцій» червонохрестівських медсестер і робітників соціальної служби. Хоча це далеко не одне й те ж. Адже самотнім, недужим людям потрібна не лишень допомога по господарству, а й медичні послуги.
– Якою була структура патронажної служби райорганізації ТЧХ до розформування і що входило до її обов’язків?
– Опіку над мешканцями поважного віку здійснювали 12 медичних і одна молодша сестра. П’ятеро з них мали вищу категорію. Щодня, навіть у вихідні дні (!), провідуючи стареньких, вони, при потребі, робили внутрівенні ін’єкції, ставили крапельниці, здійснювали догляд за важкохворими, в т.ч. й туберкульозними. Адже серед 850 наших підопічних нараховується 30 лежачих, яким без сторонньої допомоги й медичних процедур не обійтися ніяк. Причому, все це за вельми скромну винагороду – від 1200 до 1500 грн. (для медсестер з вищою категорією).
– Отже, на сьогодні усіх їх звільнено?
– Так. Для більшості це рішення стало болісним ударом. Адже всі медсестри, окрім однієї працівниці, – люди працездатного віку, які зосталися без роботи. Нині вони зареєстровані в районному Центрі зайнятості, проте ситуація з працевлаштуванням – загальновідома. Їхнє становище ускладнюється й тим, що медсестри Червоного Хреста – це особлива категорія: їх чомусь не прирівняно до фахових медичних працівників. Хоча у 1996 році й було розроблено відповідний законопроект, проте він залишився без розгляду. Та й, навіть, за наявності належного статусу при нинішньому стані речей, коли відбувається скорочення персоналу в медзакладах і не тільки, перспективи рівні нулю.
– То чи можна вважати медсестринську службу ЧХ безповоротно втраченою?
– Слабка надія ще жевріє. Адже на нараді голів червонохрестівських організацій, яка відбулася в грудні м.р. в Києві, було озвучено позицію міністра соціальної політики Андрія Реви, який поінформував про готовність міністерства, яке очолює, фінансувати патронажну службу, якщо віднайдуть джерела фінансування. Можливо, не в повному обсязі, а лишень частково, зокрема, медсестер при медико-соціальних центрах. Адже комусь все-таки потрібно працювати з гуманітарними вантажами – вести облік (10 відомостей), класифікувати «гуманітарку» за групами, розвантажувати її, врешті-решт. Одній людині, тобто голові організації, якій потрібно бувати на різних нарадах, організовувати акції, це не під силу. А ще ж треба обслуговувати відвідувачів (бувають дні, коли аж двері ламаються), складати звіти в різні інстанції, акти списання, відповідати на запити перевіряючих, в т.ч. й податкової поліції. Тож зараз, коли  в мене немає помічників, ситуація, без перебільшення, патова. Важко і фізично, й морально. Прикро за медсестер, болить душа за безпомічних, прикутих до ліжка людей, які залишилися сам-на-сам зі своїми недугами й старістю.
Проте медична сестра з 16-літнім стажем Ганна Дмитрівна Довбнич, яка відвідувала одну з хворих, самотню жінку, щодня, вирішила, що не залишить її без нагляду, тож добровільно чергує біля неї зараз…
– Олено Іванівно, можливо, на захист медсестринської служби могла б подати свій голос громада?
– Загалом, громада рішенням сесії має право відстояти працівників ЧХ, які глядітимуть за одинокими пристарілими, що мешкають на її території. Адже саме орган місцевого управління подає списки тих, хто потребує нашої опіки. Тому й звертатимусь, в першу чергу, до міської влади, з проханням розглянути на засіданні сесії питання про виділення, бодай, одного окладу для людини, котра б підміняла мене в МСЦ, коли буваю на виїзді чи на різних заходах, та допомагала в поточних справах. Адже не хочеться, щоб люди, які приїжджають  за продуктами й одягом з віддалених сіл, «постукавши у зачинені ворота», ні з чим вертали назад. Скажімо, з 16 січня розпочинається ряд планових засідань: фельдшерів, завучів шкіл, керівників ДНЗ, на яких мені необхідно бути, щоб донести зобов’язання по внесках. Тож для запобігання марних поїздок, перш, ніж вирушати в райцентр,  раджу передзвонити у офіс райорганізації Червоного Хреста за телефоном: 096 200 65 62 або 3-35-43.
– Спасибі за розмову.

Розмовляла Ганна Макаренко.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.