Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Реалії чорнобильців не тішать

Реалії чорнобильців не тішать

10:26, 02.05.18
276
Суспільство
Реалії чорнобильців  не тішатьЦьогоріч спливає 32 роки від чорного квітневого дня, відколи людство здригнулося від жахливої за масштабами екологічної і техногенної катастрофи – вибуху реактора та викиду смертельної радіації на Чорнобильській АЕС. Сотні загиблих у перші дні аварії, десятки тисяч жертв і страшні наслідки для майбутніх поколінь –  масштаби гуманітарної трагедії не осягнуті й досі.

Не оминули смертоносні промені і багатьох мешканців Тячівщини – ліквідаторів та людей, які мешкали і працювали у зоні радіаційного ураження. Всі вони так чи інакше зазнали впливу радіоактивного опромінення, яке назавжди підкосило здоров’я
Найбільше чорнобильців мешкають у Тячеві (20), Буштині (18), Дубовому, Солотвині, по кілька осіб є і у селах. Всі вони зазнали непоправного впливу на здоров’я. Та голова Тячівської районної організації «Союз Чорнобиль Україна» Микола Григорович Ковальчук, з яким ми поспілкувалися напередодні пам’ятної дати, стверджує: соціальний захист потерпілих практично на нулі.  
Попри те, що у районі 15 ліквідаторів-інвалідів І категорії, кошти виділили всього на чотири путівки до санаторіїв.
«Щоби пересварити ліквідаторів, тим із них, які на момент перебування у Чорнобильській зоні були солдатами строкової служби, підняли пенсії з 3,5 до 8,5 тис. грн. (на Тячівщині це стосується лише однієї особи), а інших, хоча й вони теж були військовими, несправедливо обділили», – констатує керівник районної чорнобильської організації.  – Ліквідаторам ІІ і ІІІ категорій скасували усі пільги, якими вони користувались – право на 50-відсотковий проїзд на всіх видах транспорту (раз на рік), компенсацію вартості невикористаної путівки. Якщо раніше для І категорії на рік було виділено безкоштовно 600 кубометрів газу і 90 кВт електроенергії, то зараз це лише 230 кубів та 70 кВт. Незважаючи на те, що Верховна Рада Україна прийняла закон про підвищення пенсій ліквідаторам усіх категорій, Президент його ветував. Не краща ситуація і з ліками. На цей рік для більш, ніж 120 чорнобильців Тячівщини з державного бюджету виділено 40 тис. грн. Це мізерна сума, оскільки захворюваність дуже велика. Половину цих коштів уже використали. Лише 10 тисяч гривень передбачено для зубопротезування. Для чого їх вистачить – для двох-трьох осіб? З кожним роком чорнобильці, які ще лишилися живі, частіше хворіють і змушені самі шукати кошти на медикаменти.  Навіть у стаціонарі районної лікарні, де нещодавно проходив лікування, геть усе треба було купувати самому. Суттєво погіршилося забезпечення медикаментами в обласному госпіталі інвалідів війни та учасників ліквідації аварії на ЧАЕС в Ужгороді. Лікування нікудишнє. Добре, що хоч є розуміння та чуйне ставлення  на рівні району, за що ми висловлюємо щиру вдячність голові РДА В.Ю.Дем’янчуку, начальнику Тячівського УСЗН Василю Бонці та Тячівському міському голові І.І.Ковачу. За їх сприяння чорнобильці та вдови загиблих ліквідаторів отримають матеріальну допомогу. Ми розуміємо, що їх можливості не безмежні, та дякуємо за такий вияв уваги».
Такі реалії життя людей, які після Чорнобильської катастрофи ціною власного здоров’я захищали світ від подальшого розповсюдження радіації. Зараз вони можуть сподіватися лише на себе, відстоюючи свої права у судах, мусять шукати підтвердження свого перебування у чорнобильській зоні в архівах. Роками чорнобильцям приділяють все менше уваги, ніби вони чимось завинили перед владою. Та кожен із нас може принаймні подякувати людям, які працювали на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, за їх вчинок та жертовність, приділяти їм увагу не лише у пам’ятні дати…
Н.Маджара.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.