Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Жінка і алкоголь: дорога над прірвою

Жінка і алкоголь: дорога над прірвою

08:58, 13.08.18
1 173
Суспільство / Здоров'я
Жінка і алкоголь: дорога над прірвоюНа жаль, у виборюванні гендерної рівності, в багатьох випадках жінки зрівнялися з чоловіками не лишень щодо зарплати, права обіймати керівні посади та трудитися у традиційно «чоловічих сферах». Вони перейняли від них й звички та уподобання, котрі аж ніяк не красять представників сильної статі, зокрема більшу розкутість у ставленні до алкоголю. Та парадокс полягає в тому, що наслідки алкоголізму у чоловіків і жінок далеко не однакові. Адже жінка, потрапляючи в тенета згубної пристрасті, приносить біль і горе тим, кого насправді повинна оберігати, зігрівати своєю любов’ю, ростити, виводити в люди…
Навіть сувора в плані моральних устоїв провінція сильно здала в цьому плані позиції.
…Дивним чином при кожній зустрічі з цією сільською жінкою у нашій розмові зринає кричущий факт, пов’язаний із пияцтвом односельчанок. В одній родині, виявляється, непробудно п’ють обоє – і чоловік, й дружина.
– Нещодавно він так її побив, що з розтрощеною головою потрапила до лікарні. На лікування складалося чи не все село, бо ж там голі стіни і двоє нещасних діток, – бідкається співрозмовниця. – А інша, як зап’є, – щезає з дому і десь мандрує тижнями, начисто забувши про синочка, якого беруть під опіку сусіди, бо глава родини на заробітках. Третю нещодавно поховали. Спровадила чоловіка за границю і взялася за своє. Так і знайшли її на підлозі, в замкненій хаті, почорнілу від перепою, поряд з бутлем із недопитим вином, котрий її й поніс, – ділиться співрозмовниця. І подібних прикладів назбирається в кожному селі.
В чому ж причини поширення алкоголізму серед сучасного жіноцтва, які його наслідки та шанси на одужання від цієї хвороби, ми спробували з’ясувати у розмові з лікарем-наркологом КЗ «Тячівська райполіклініка» Богданом Гарастеєм.

– Отже, Богдане Васильовичу, наскільки динамічно з плином часу захоплює нездорова схильність до спиртного нових і нових прихильниць ?
– Як лікар з 41-річним стажем роботи в наркологічній службі, відразу поділюся невеселими спостереженнями: якщо років п’ятнадцять тому співвідношення питущих жінок і чоловіків становило 1:8, то зараз – 1:5. Тобто, небайдужий до спиртного жіночий контингент зріс майже удвічі. До речі, до другої світової війни питущих жінок було у 20 разів менше, аніж чоловіків.
– І як розвивається ця залежність – швидше, повільніше чи такими ж темпами, як у представників сильної статі?
– На жаль, жінки втягуються у тенета згубної пристрасті набагато швидше за чоловіків – даються взнаки особливості імунної, нервової системи, а також психічного складу. В середньому, період переходу пияцтва в хронічний алкоголізм триває від двох до чотирьох років, тобто він вдвічі коротший, аніж у чоловіків. Звичайно, у всіх буває по-різному. Є жінки, котрі внаслідок регулярного вживання спиртного стають хворими на хронічний алкоголізм вже через шість місяців – таких біля двох відсотків, інші спиваються через рік (12%), понад 20 відсотків – через два роки, понад 40 – через чотири…
– Які ж причини й фактори можуть «подружити» жінку з алкоголем?
– Оскільки суспільне оточення завжди ставилося до питущих жінок суворіше, аніж до  таких же  чоловіків, то перші, на початковому етапі залежності, намагаються не виказувати своєї тяги до високоградусних напоїв й пригублюють чарку десь у вузькому колі подруг  чи на самоті, щоб не бачили рідні, колеги. Як це найчастіше відбувається, можна проілюструвати уривком з типової телефонної бесіди сільських кумась:
– Кумо, приходьте до мене на каву. Вчорась’ме у вас посиділи, а нині вже моя черга виставляти. Завтра збираємеся у Олени (Марії, Василини)…
І таке «ходіння по колу» дає свої результати – епізодичне пияцтво переростає у систематичне, тобто стає звичкою, а згодом – і гострою потребою «прийняти дозу». І жінка починає наполегливо шукати привід для чергового застілля. В цей час змінюється домінуючий емоційний фон особистості – у жінки, вимушеної обходитися без спиртного, псується настрій, з’являється відчуття безпідставної тривоги, дратівливість, нервовість, швидка втомлюваність. Бажання «остограмитись» стає нав’язливою ідеєю, а все інше – сім’я, робота, – відходить на другий план.
– Богдане Васильовичу, які симптоми свідчать про залежність жінки від спиртного?
– З першого погляду – зовнішній вигляд: набрякле обличчя, яке лосниться й вкрите висипами, в’яла шкіра, зморшки, «мішки» під очима, червоний ніс, тремор (тремтіння) пальців рук, повік. На пізніх стадіях – тонкі, як палички, в литках ноги… Як правило, такі жінки мають неохайний, занедбаний вигляд і виглядають старше свого віку. В компанії їх видає бажання якнайшвидше випити, тож нетерпляче нагадують присутнім, що вже час наливати, а то й, не дочекавшись наступного тосту, самостійно  «діють на випередження».
З настанням хронічної фази алкоголізму жінка, навіть після невеликих доз спиртного, втрачає контроль над собою, вона не пам’ятає, де була, з ким чаркувалася, як повернулася додому. Таких жінок прийнято вважати навіть соціально небезпечними, адже в пошуках випивки вони не зупиняться ні перед чим – обманом, крадіжкою, спекуляцією, злочином. Почуття обов’язку перед сім’єю, колективом поступається лінощам, розхлябаності, брехні, байдужості. Відбувається поступове зниження інтелекту, втрата людської гідності, деградація особистості.
– Представниці яких соціальних категорій найчастіше стають жертвами алкоголізму?
– Колись, у радянські часи, спиртним зловживали переважно ті, що мали легкий до нього доступ – працівники ресторанів, кафе, тощо. Зараз ця «тенденція» з’явилася серед домогосподарок, заможних жінок, котрі в такий спосіб скрашують свою самотність, «нічогонероблення», вакуум спілкування.
У одному з сіл навіть ходить така примовка серед сельчанок, чиї чоловіки – на далеких  заробітках:
– Досить того, аби мені гроші через вікно подав – не мусить і в хату заходити, як приїде…
А коли гроші в руках – життя веселе і безтурботне. Воно минає у гульках-посиденьках з такими ж «подругами по нещастю».
– Богдане Васильовичу, як впливає пристрасть до алкоголю на здоров’я жінки?
В людському організмі, практично, немає органу, який би не опинявся під ударом спиртного. Адже продукти розпаду алкоголю з часом накопичуються і поступово, «цеглинка за цеглинкою» руйнують жінку зсередини. Змінюється її гормональний фон, й починається перебудова організму за  чоловічим типом, у неї, зокрема, з’являється грубий  голос. Страждають яєчники, і жінці все важче завагітніти, а якщо це сталося, то швидко закінчується викиднем. «Жіночі» ризики надмірного захоплення алкоголем полягають й у високій ймовірності захворіти на рак молочної залози, шиї, голови, отримати пошкодження головного мозку (адже алкоголь вбиває його клітини). Жінки, які п’ють, більше схильні до психозів і депресій, при розвиненому алкоголізмі у них навіть можуть з’являтися думки про суїцид. Нерідко також трапляються травматичні ураження, адже притупляється інстинкт самозбереження.
Дуже часто страждають нирки: при запої розвивається токсична нефропатія, і подальше вживання спиртного може призвести до ниркової недостатності.
Не є спиртне бальзамом і для серця, адже етанол порушує серцевий ритм, викликаючи аритмію. Наступний орган, вразливий до алкоголю, – печінка: етиловий спирт викликає цироз печінки. До всього, алкоголь провокує появу зайвих кілограмів, оскільки спиртне містить т.зв. «порожні» калорії і вуглеводи, які швидко засвоюються організмом.
– Чи піддається алкоголізм лікуванню і які методи застосовуються Вами у боротьбі з цією недугою?
– Безперечно, лікування дає ефект, проте, за умови, якщо цього свідомо прагнуть самі пацієнтки. Є серед них і такі, котрі ще в юності проходили під моїм наглядом лікувальний курс і, цілком звільнившись від залежності, стали успішними бізнес-леді, бездоганними матерями й берегинями своїх родин.
Одна з них нещодавно привела до мене на прийом свою знайому, котра, працюючи в ресторані гірськолижного курорту «Буковель», мимоволі пристрастилась до високоградусних напоїв. Загалом, географія моїх пацієнтів широка, приїздять навіть з-за рубежа. Це, звичайно, пояснюється й результатами, і небажанням людей афішувати свою хворобу в «рідному оточенні», ставши об’єктом пліток і пересудів, що для жінок особливо актуально.
Хочу наголосити: лікування у наркологічному кабінеті райполіклініки – анонімне, з дотриманням абсолютної конфіденційності, особисті дані пацієнта ніде не фіксуються й не розголошуються. Тому, якщо когось турбують подібні проблеми, можна зателефонувати на 097 274 1388, і ми постараємось допомогти.
У практиці лікування застосовуються методи, що не передбачають жорсткого тиску на людську психіку (своєрідного зомбування), перевага надається медикаментозним курсам та раціональній психотерапії.
Вагоме значення в цьому процесі має людське середовище, в якому перебувають пацієнти, неосудливе ставлення рідних, друзів, їхня підтримка, співпереживання і розуміння.
Звичайно, алкоголізм – хвороба складна й підступна, вона особливо «любить» слабохарактерних, надто вразливих людей з нестійкою психікою. Тому, на жаль, для декого амбулаторне й стаціонарне лікування в Берегівському чи Ужгородському наркодиспансерах виявляється безрезультатним: хворий знову й знову повертається «на круги своя». А це – трагедія і для нього самого, і для найближчих людей.
Там, де п’є жінка – океан горя, під загрозою опиняється сімейне благополуччя, у неї може народитися дитина зі страшним алкогольним синдромом, питуща в період годування мати може виплекати малюка з розумовою відсталістю, приректи своїх чад на злидні, бездоглядність та поневіряння по чужих людях й інтернатах.
…Чарка в жіночих руках – призвідниця жахливих трагедій. З неї починається шлях у бе-зодню. Тому-то так важливо вчасно зупинитися й сказати собі «ні»…
– Спасибі за розмову.

Ганна Макаренко.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відтепер передплатити "Дружбу" можна і онлайн
Шановні читачі! 
Раді повідомити, що з'явилася можливість передплатити "Дружбу" онлайн - на сайті "Укрпошти". Більше не треба стояти в черзі у поштовому відділенні! Оформляйте передплату в будь-який зручний для вас час за посиланням: https://peredplata.ukrposhta.ua/index.php?route=product/product&code=500000006&product_id=94540
Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Замовляйте вітання у районну газету!
У дорогої людини – гарна життєва дата, а Ви не знаєте, як її гарно і незабутньо привітати? Редакція Тячівської районної газети «Дружба» приймає замовлення на написання іменних привітань до днів народження, ювілеїв та свят.
Вітання в газеті – це гарний подарунок, який залишиться у пам’яті іменинника надовго. 
Подаруйте рідним і близьким увагу та гарні слова!
Чекаємо замовлень  на viber +380986608158. Можлива оплата на карту.  
Передплату на "Дружбу" продовжено до кінця 2020 року
Дорогі друзі! Рік, що завершується, був для усіх нас нелегким. Проте, і в цих нових умовах ми, журналісти газети "Дружба", завжди намагаємося тримати руку на пульсі подій та відшуковуємо актуальну, злободенну та цікаву інформацію. Пишемо про Вас і для Вас.  Тож сподіваємося, що прихильники  районки передплатять газету і на 2021 рік.
 До речі, зробити це можна онлайн - на сайті "Укрпошти". Передплатний індекс "Дружби" - 61823.