Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Булінг – зброя слабких

Булінг – зброя слабких

08:53, 21.02.19
1 148
Суспільство / Важливо
Щоб подолати проблему, її насамперед потрібно визнати. Тож можливо, саме через замовчування булінгу, тобто тривалу агресію дітей щодо інших, Україна опинилася у першій десятці країн Європи за його поширеністю серед дітей 11-15 років. І лише зараз, коли явище набрало серйозних масштабів, про нього, врешті, заговорили вголос і відверто. Тема серйозна, оскільки пов’язана із захистом прав дитини, комфортністю й морально-психологічним кліматом середовища, в якому вона перебуває, а то й загрозами для її здоров’я та життя. Судячи з озвучених фактів, сучасний булінг відзначається яскраво вираженою агресивністю, як з боку хлопців, так і дівчат, до того ж у хід пішов дуже грізний засіб цькування – кібербулінг, тобто використання засобів масової інформації, що нерідко призводить до серйозних, а то й фатальних наслідків.

Напевно, ніхто краще за вчителів не бачить причин та різних проявів шкільного булінгу.
– А вони часто-густо криються в родинних стосунках, характері спілкування батьків, особливості якого мимоволі засвоюють діти, – ділиться знайомий педагог. – Був випадок, коли двоє дівчат, зустрівши третю, поцікавилися у неї, як справи, аж у відповідь несподівано прозвучала ненормативна, «триповерхова» лексика. Ображені юнки покарали ровесницю тихо, мирно і назавжди – вони просто виключили її з кола своїх подруг. За необхідності спілкуються з нею, проте вже без того теплого, довірливого ставлення, що раніше. Я спробувала з’ясувати, де це моя учениця «засвоїла» такі жахливі мовні пасажі, однак даремно. Тож залишається лишень здогадуватися про негативний вплив на юну особу ближнього оточення. Адже інколи батьківська і материнська мова рясніє такими «перлами», від яких в’януть вуха. Їх можна почути в компанії молодих сучасних мамочок, на футбольному стадіоні, у репліках «душевної» чоловічої розмови після чаркування, врешті, на вулиці. Малоймовірно, що вдома на ці словесні засоби – суворе табу. А модель батьківської поведінки дитина копіює з точністю 1 до 1.
У наведеному випадку ігнорування, ізоляція від кола друзів – найменша і навіть вмотивована форма булінгу. Хоча вона все-таки б’є по психологічному самопочуттю й самолюбству.
Проте є способи куди більш цинічного вияву недружелюбності, причому, без явних на те причин.
– Серед моїх п’ятикласників був хлопчик, для якого, здавалося, взагалі не існувало ніяких авторитетів, – ділиться вчителька. – Усім своїм виглядом він демонстрував цілковиту незалежність й некерованість. Однією з поганих звичок школяра було вранішнє вичікування однокласників біля дверей класу і образливі репліки, які роздавав усім замість вітання. Особливо в’їдливі «компліменти» відпускав на адресу тихої, сором’язливої дівчинки, котра, замість постояти за себе, починала безпорадно рюмсати. Довгі бесіди й усовіщування юного порушника спокою перед усім класом ефекту не мали. Тоді я вирішила запросити до класу батька дівчинки, не повідомивши про це кривдника. І що ж? Достатньо було двох хвилин і короткої фрази гостя зі вжитими сполучниками «якщо» – «то», аби хлопець назавжди позбувся манери зухвало чіплятися до будь кого з ровесників.
Потрібно чи не потрібно втручатися в подібному випадку дорослим, зокрема, батькам? Дехто вважає, що дитина повинна сама справитися з цією проблемою (це, напевно, тоді, коли конче потрібно «зам’яти» справу). Хоча в такому разі, як ніколи, школяреві потрібна потужна підтримка й відчуття надійної опори. Адже й дорослій людині, що потерпає від несправедливих нападок, завжди важливо заручитися підтримкою колективу.
Слід зважити на те, що жертва булінгу переживає дуже важкі емоції – почуття приниження, сорому, розпачу, озлобленості, що з часом можуть трансформуватися у комплекс неповноцінності, занижену самооцінку й викликати серйозні зміни у психіці дитини – тривожність, неврози, схильність до правопорушень, навіть алкогольну чи наркозалежність та суїцидальні наміри.
– Іноді дитяча агресивність не піддається ніякому поясненню, – зауважує співрозмовниця: батьки – інтелігентні, врівноважені люди, в родині панує спокійна, доброзичлива атмосфера. І часом лишень випадково з’ясовується, що в ранньому віці дитина перенесла важку хворобу з ускладненнями чи операцію, які не минули безслідно для її нервової системи. Тож саме психологічний дискомфорт штовхає її на вивільнення складних внутрішніх відчуттів у неадекватно-агресивній формі.
– Як правило, прояви булінгу мають місце там, де немає контролю з боку дорослих, – у коридорах, на шкільному подвір’ї, у вбиральнях. Кривдник може перестріти свою жертву й на вулиці, тероризувати її образливими повідомленнями чи дзвінками на мобільний чи, ще гірше, поширювати «компромат» у соціальних мережах. 
– Трапляється, учні молодших класів розплачуються за надмірну цікавість, коли стежать за старшокласниками, які затягуються на перерві цигаркою десь у потайному місці. Малих допитливців у такому разі можуть словесно «спрямувати», дати «щигля» чи смикнути за вухо. Проте це явища епізодичного характеру, хоча й є доволі типовими для навчального закладу. Що ж до булінгу як такого, то масову учнівську антипатію можуть викликати різні речі: чиїсь фізичні вади (поганий зір, слух), особливості зовнішнього вигляду (повнота чи надмірна худорлявість, руде волосся, відстовбурчені вуха), а також неохайність, відставання в навчанні тощо. Водночас недолюблювати когось можуть за високий інтелект й обдарованість, переваги в плані матеріального забезпечення. Та як би не складалася ситуація, педагог повинен її відкориговувати.
Вчителька іншої школи поділилася переконливим прикладом з власного досвіду.
– Серед моїх дев’ятикласників була дівчина з неблагополучної родини, – розповідає вона. – Мати постійно нездужала, батько зловживав спиртним, й трьом дітям доводилось сутужно, особливо взимку – сидіти в холодній хаті, де світилась одна-єдина лампочка, ходити до школи в такій-сякій благенькій одежині. До всього, Оленка трохи недочувала. Поки вона навчалася в молодших класах, класний керівник, надзвичайно чуйна і мудра людина, помітивши зневажливе ставлення більшості до бідно одягненої й замкнутої в собі ровесниці, провела з класом серйозну виховну роботу й зуміла переломити ситуацію. Тож замість образливих прізвиськ та неприйняття, діти навчилися співчувати обділеній родинним благополуччям ровесниці. Вони охоче ділилися з нею цукерками й печивом, робили замість неї грошові внески для спільних класних заходів й покупок. Тож проблему у спілкуванні з ровесниками було знято. Та лише до дев’ятого класу, коли два паралельні класи було об’єднано в один, і Оленка опинилася в полі уваги «чужих», не підготовлених до сприйняття її соціального стану й фізичної вади дітей. Почалися кепкування, їдкі зауваження… Тут уже довелося втрутитися мені. Попросивши Оленку піти за журналом в учительську, що знаходиться в іншому корпусі, провела з дітьми настановчу бесіду, наголосивши: дівчина не винна в тому, що так складається в її житті,  й що душа в неї така ж, як і в усіх, і, як усі, вона заслуговує на розуміюче й дружнє ставлення. Врешті, войовничі, зухвалі і чимось невдоволені засоромлено присмирніли, й до Оленки повернувся душевний спокій.
...Напевно, усе й справді починається з родини, де дитину повинні навчати співчувати й боронити слабшого, обділеного, беззахисного, недужого, – малюка, літню безпомічну людину, а чи тварину, пташку… Адже вміння співпереживати іншим – безцінна якість, що й робить людину людиною. В такому разі у вчителів буде куди менше роботи в боротьбі з таким негативним явищем, як цькування дітьми однолітків.
Ганна Макаренко.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відтепер передплатити "Дружбу" можна і онлайн
Шановні читачі! 
Раді повідомити, що з'явилася можливість передплатити "Дружбу" онлайн - на сайті "Укрпошти". Більше не треба стояти в черзі у поштовому відділенні! Оформляйте передплату в будь-який зручний для вас час за посиланням: https://peredplata.ukrposhta.ua/index.php?route=product/product&code=500000006&product_id=94540
Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Шановні читачі!
«Укрпошта» розпочала передплатну кампанію на 2022 рік. Тож віднині можна оформити передплату на тячівську районну газету «Дружба» у всіх стаціонарних і пересувних поштових відділеннях.


Фільм «Закарпаття» Шона Вільямса показуватимуть в Тячеві 25 серпня
Повнометражний фільм «Zakarpattia» (США/Україна 2018, 85 хв) від Q&A, режисером якого є Шон Вільямс, презентуватимуть у м. Тячів в картинній галереї ім. Ш.Голлоші, 25 серпня 2021 року о 16.00. (Вхід вільний, захід проводитиметься з дотриманням карантинних норм.)
Він знімався у 2013-2016 роках. Прем’єра відбулася у Бухаресті у 2018 році. Був показаний у США, Румунії та Німеччині. У 2021 році відзначений як «один з найкращих музичних документальних фільмів про традиційну музику в Україні сьогодні».

Центральна вулиця с. Добрянське перекрита
На офіційній сторінці Вільховецької ТГ поміщено повідомлення, яке зацікавить усіх водіїв. А саме: у зв’язку з асфальтуванням центральної вулиці у с. Добрянське, проїзд вантажного транспорту на цій ділянці, починаючи з суботи 21 серпня і на період робіт, заборонений.
Об’їзд – через Нересницю і Тересву.
Рух легкових автомобілів також буде обмежений. Радимо користуватись об’їздом через вулиці Жовтнева і Миру. Дякуємо за розуміння!
Вл.інф.

У Солотвині відзначать 30-ліття Незалежності України та День шахтарського селища
28 серпня Солотвино запрошує усіх  відсвяткувати 30-у річницю Незалежності України та День шахтарського селища  біля нового скверу  по вулиці Європейській (на території Солотвинського ЗЗСО №1).