Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Углянський дяк

Углянський дяк

09:14, 25.02.19
344
Суспільство / Духовність
Село Угля відоме завдяки своїй історії. Село розміщене у Марамороші, в передгір’ї полонини Менчул, і вижити тут завжди було не так і просто. Як кажуть у народі: «У горах дихати легко, а жити важко». Злидні та інші життєві труднощі завжди примушували людей в пошуках кращої долі йти в далекі чужі краї на заробітки. А хто залишався вдома, той у поті чола важко працював на кам’янистій землі. Тому кожен, хто народився та виріс в Углі, загартовувався суворим життям. Одним із таких був покійний дяк (псаломщик) православного храму села Угля Михайло Петрович Голубка. Послух дяка він ніс у 90 роках ХХ ст. Ця людина самовіддано служила Церкві Христовій. Тому мені хотілося б згадати нині вже покійного дяка, якого я добре знав особисто. 


Народився Михайло Петрович Голубка 21 листопада 1936 року в селі Угля. Його батько Петро Васильович Голубка (1911 р. н.) походив із багатодітної родини Томиних. Повернувшись виснаженим із Другої світової війни, важко захворів і у 1948 році помер. 
Мати – Марія Петрівна (у дівоцтві Богдан, 1916 р.н.), залишившись вдовою з чотирма дітьми, змушена була важко працювати, щоб прогодувати та виростити їх. 
Після закінчення Углянської середньої школи Михайло Петрович вчився на каменяра. У сімнадцять років поїхав в Донецьку область і там важко працював у шахтах, щоб допомагати родині. А потім довгі роки виїжджав на заробітки, був бригадиром. Для багатьох молодих хлопців, що з ним працювали у бригаді, був немов другий батько. З ним вони не тільки заробляли гроші, але й виховувались духовно. Михайло Петрович був для них добрим наставником, кожному старався показати дорогу в життя. 
Разом з дружиною Нанією Іванівною (1942 – 1993 рр.) народили та виховали п’ятьох дітей. 
З 1989 і по 2004 рік Михайло Петрович дякував у храмі Різдва Пресвятої Богородиці села Угля. Було двоє головних дяків. На правій стороні дякував Михайло Степанович Голубка (1935 р. н.), на лівій – Михайло Петрович Голубка не тільки однофамільці, а й родичі. Михайло Степанович Голубка зараз несе послух дяка (псаломщика) у храмі одного з присілків Углі – Груниках. В обох були сильні та красиві голоси, так що своїм співом вони з легкістю «вели» за собою всіх віруючих. До речі, на Закарпатті за богослужінням співає не тільки хор або клірос, а весь народ разом, одними вустами (в унісон) звертається до Бога з молитвою. Крім головних дяків, кліроси були переповнені ще й іншими півчими старшого віку, коло яких кліросній справі навчались і молоді юнаки, одним з яких був і автор статті. 
Кожен священнослужитель знає ціну доброго дяка. Божественна Літургія та інші церковні богослужіння не можуть бути здійснені не тільки без священика, але й без народу, в тому числі, й дяка, який задає тон всьому церковному співу. 
Кожного разу перед початком богослужіння Михайло Петрович спішив до Божого Храму. Він приходив навіть раніше від священика, щоб приготуватись до богослужіння, знайти в церковних книгах відповідні служби та молитви. Дяк завжди уболівав, щоб у храмі правильно та розмірено йшла молитва. «Саме головне не зробити помилку під час співу, щоб не зупинилось богослужіння», – часто казав він. 
Храм в Углі кам’яний, і донедавна в ньому не було опалення. Тому зимою було дуже холодно. Але це зовсім не впливало на відвідування прихожанами церкви в цей період, вона завжди була переповнена народом. Стояли на молитві у холодному храмі і дяки. Духовність у людей в той час була дуже високою. Багато православних віруючих Углі ще пам’ятали самовіддане життя та духовні настанови схіархимандрита Вікентія (Орос, 1901 – 1982 рр.), який кілька десятків років прослужив у нашому селі. 
Піснеспіви у храмі виконувались антифонно, тобто почергово, – спочатку правий клірос, а потім лівий. На утрені на каноні на правому кліросі співали «ірмоса», а на лівому «катавасії». Якщо у храм приходило багато дяків (на великі празники), то діти, які теж читали та співали у храмі, ставали спереду кліроса або під час співу «стихір» сиділи у дорослих на колінах. На кліросі молодь вчилася читати псалми та молитви, співати «гласи» і «подобні» та інші церковні піснеспіви. Дорослі передавали їм свої знання та духовний досвід, які вони теж колись перейняли від своїх дідів-прадідів. 
У дяка була щира та відкрита душа, до всіх ставився з любов’ю, залюбки ділився своїми знаннями та досвідом з підростаючим поколінням, навчав їх церковним наукам. Він часто наспівував церковні гласи (мелодії), вчив співати і молодих хлопців. Вважалося, що досконало володіє церковним співом той, хто без зупинки може проспівати молитву Господню «Отче наш» на вісім гласів. А ще Михайло Петрович згадував, як у молодості під час виконання якоїсь роботи разом з ровесниками співали молитви. Тому церковним співом володіли досконало. 
За період свого служіння Православній Церкві дяк Михайло Петрович багато потрудився. Напевно, не було такої людини в нашому селі, яка б не пересікалася з ним. Разом зі священиком за будь-яких погодніх умов він завжди спішив на виконання різних церковних Таїнств та треб. З його вуст линула молитва, яка приносила духовну радість всім, хто її чув. 
Михайло Голубка користувався в односельчан повагою та авторитетом. За заслуги перед Церквою неодноразово був нагороджений єпархіальними грамотами. Так, у 1999 році у храмі єпископ Хустсько-Виноградівської єпархії Агапіт (Бевцик) нагородив його церковною грамотою. 
Але прожиті нелегкі роки давали за себе знати. Підступні хвороби підточували здоров’я Михайла Петровича і згодом прикували його до ліжка. 
Холодного зимового дня 11 січня 2006 року перестало битися серце М.П.Голубки. У день похорону храм був переповнений народом. Попрощатися з дяком прийшло й декілька молодих місцевих священнослужителів, які колись теж стояли у кліросі. Молитва лилася не тільки з людських уст, а й з душевних глибин. 
У свій час покійний дяк Михайло Петрович Голубка багато зробив для збереження чину церковного богослужінння та співу у нашому селі. Він був живим носієм нашої церковної традиції. 
Ім’я покійного дяка назавжди залишилося у пам’яті православних віруючих села Углі і  буде вписане в історію Православної Церкви нашого села. 

Протоієрей Василій Дьордяй, с. Угля.


Голубка Михайло Петрович з любимими онуками.

Єпископ Агапіт (Бевцик) нагороджує дяка єпархіальною грамотою. 1999 рік
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Графік роботи віддалених робочих місць працівників Тячівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області в сільській раді с. Вільхівці і с. Нижня Апша у 2019 році
Працівники відділу обслуговування громадян управління Фонду прийматимуть громадян з різних питань пенсійного законодавства у створених віддалених робочих місцях: 
- сільської ради с. Вільхівці другого та третього вівторка щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
- сільської ради с. Нижня Апша першого та третього четверга щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
Адміністрація управління.

1 квітня стартує місячник добровільної здачі зброї
Поліція проводить профілактичні заходи з вилучення із незаконного обігу зброї. Черговий місячник стартує 1 квітня і триватиме 30 днів.
Повідомляємо: краяни, у яких є незареєстрована зброя, мають змогу здати її до відділків поліції, уникнувши при цьому кримінальної відповідальності. Згодом зброю можна легалізувати, зареєструвавши на власне ім’я, або ж видати для її знищення. 

Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.
«Гаряча лінія» – про призначення субсидій на опалювальний сезон
«Гаряча лінія» – про призначення субсидій на опалювальний сезонДержавна установа Закарпатський обласний контактний центр спільно з Департаментом соціального захисту населення Закарпатської ОДА 20 вересня 2018 року проведуть прийом звернень громадян у телефонному режимі.