Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Івану Васильовичу Чусі – Герою Соціалістичної Праці, чемпіону світу по валці лісу «Монреаль-67» в Канаді, виповнилося б 90 років

Івану Васильовичу Чусі – Герою Соціалістичної Праці, чемпіону світу по валці лісу «Монреаль-67» в Канаді, виповнилося б 90 років

09:43, 27.05.19
326
Суспільство / Пам'ять / Наші земляки
Високо в горах Карпат тече неслухняна і норовиста річка Брустурянка, яка майже кожного року підносить жителям села свої сюрпризи. У таких складних гірських умовах в сім’ї лісоруба Василя Івановича Чуси  виростав син Іванко, який народився 17 травня 1929 року.
Дитинство хлопчика минуло швидко, вже в 13 років він приступив до постійної роботи в лісі. Спочатку мив лісорубам посуд, далі став варити їм нехитру їжу, так і був постійним кухарем. А вже через рік став варташем, і тренував свій голос, щоб згодом стати лісорубом і вже згори кричати і подавати сигнали прорізування чергової смереки. Талант молодого лісоруба помітили і рекомендували вчитися в Буштинській школі ФЗН (фабрично- заводське навчання), щоб набувати нових знань і навиків роботи не тільки в заготівлі, а й переробці лісу.

Після закінчення ФЗН у 1947 році юнаку присвоюють 6 розряд слюсаря-інструментальника деревообробних верстатів і направляють на роботу в Тересвянський ДОК. Але він рветься в гори. Івана переводять на роботу в урочище Окульське Турбатського лісопункту, де став працювати поруч зі своїм батьком. У 1949 році  його призивають на службу в армію, він потрапляє на будівництво залізниці Москва – Пекін. Незважаючи на пропозиції командирів залишитися в армії, повернувся в рідні краї. Був направлений дирекцією Усть-Чорнянського ліспромгоспу, бригадиром лісорубів в Брадул Комсомольського лісопункту.
1955 рік був для Івана Васильовича неоднозначним: крім народження сина,  пережив і трагічні події, бо 14 вересня у виробничій аварії загинув його батько. Трохи згодом майбутнього героя переводять до відстаючої бригади лісорубів урочища Ляхів Плайського лісопункту. Поступово бригада досягла планових показників. І за підсумками роботи в 1957 році бригада стає кращою в лісопункті, а Чуса Іван Васильович був нагороджений першим Урядовим орденом «Знак пошани». У 1958 році лісоруби обирають його своїм делегатом на галузевий, а далі на Всесоюзний з’їзд профспілок, де він стає кандидатом в члени ВЦРПС.
Бригадир та начальник відчували, що лісорубам не вистачає обізнаності. Багато з них вчилися  у школі, продовжили навчання, як і їх бригадир, на різних відділеннях Хустського лісотехнікуму.
Після ліквідації вітровалів в урочищах Пишний та Гладен начальник лісопункту І.І.Фабрицій переводить І.В.Чусу в урочище Черленяк, де вже новими вітровалами повалено близько мільйона кубометрів смерекового лісу. Чудові виробничі показники  дають їй право називатися бригадою комуністичної праці, а самому І.В.Чусі  в 1965 році присвоюють високе звання «Заслужений працівник промисловості», а 17 вересня 1966 року він отримує зірку Героя Соціалістичної Праці.
Взимку 1967 року, напередодні захисту дипломної роботи в Хустському лісотехнікумі, запросив пана Чусу на бесіду сам міністр Всесоюзної лісової целюлозо-паперової промисловості пан Тимофеєв і запропонував взяти участь у світових змаганнях лісорубів у канадському місті Монреаль, обіцяв всіляку підтримку міністерства. Після довгих вагань, перегляду фотографій і вправ Іван Васильович погодився.
У лісокомбінат надійшло розпорядження про відведення лісу під тренувальний процес та негайне створення умов учасникам майбутніх змагань лісорубів. Бензопили «Дружба-4», з якими працювали тоді в лісах, розвивали швидкість 4500 обертів. Пили за кордоном мали понад 7000 обертів, сокири значно відрізнялися формою та розмірами, ручні пили вже не застосовувалися у виробництві. Галузеве міністерство дає відповідні вказівки виробничникам підготувати учасникам світових змагань необхідні інструменти та обладнання. Паралельно виготовлялися тренувальні і парадні костюми та взуття. Призначено керівництвом тренера, виділено спеціальні харчові добавки, ліки...
Сформували команду з двох чоловік: Івана Васильовича Чуси (Усть- Чорнянський лісокомбінат) та Василя Юрійовича Шорбана  (Рахівський лісокомбінат), які попередньо за вагомі успіхи в роботі у 1966 році були нагороджені орденом Леніна. Д.В.Чуса в той час уже був членом Всесоюзної Центральної Ради Професійних Спілок (ВЦРПС), засідателем Верховного Суду України, членом Закарпатського обкому партії.
До фінальних міжнародних змагань у Канаді з 32 команд допускали тільки тих учасників, що показали в попередніх виступах по валці деревини діаметром 32 сантиметри результати не нижче: сокирою – 30 секунд, бензопилою – 20 секунд. Обидва представники від СРСР вклалися в ці норми, і тому були допущені до фінальних змагань чемпіонату, в яких брали участь 4 команди: Канади, СРСР, США і Фінляндії. 51 раз доводилося виступати, щоб показати свою перевагу перед суперниками турніру. Як здивувалися чиновники галузевого міністерства, коли представники їхньої держави стали кращими у світі! Однак  відзнаки майстрів спорту СРСР з технічних видів та медалі чемпіонів вручили їм тільки через два роки, коли хокейні команди з СРСР успішно виступили проти хокеїстів Канади.
Після приїзду з Канади Івана Васильовича призначають начальником Турбатського лісопункту, і його майстерські виробничі дільниці поступово стають кращими в комбінаті, тресті «Закарпатліс». Згодом і лісопункт стає одним з кращих у лісовій галузі СРСР.
Багато разів І.В.Чусі доводилося відстоювати право лісорубів на пільги, адже їх праця була надзвичайно важка. Саме завдяки його стійкій позиції почали виплачувати одруженим надбавки до заробітної плати за відрив від сім’ї, адже вони від’їжджали на роботу в понеділок, а поверталися додому тільки в суботу.
Окрім вирішення суто виробничих завдань, Іван Васильович постійно працював над удосконаленням побутових проблем робітників: гарячі обіди, свіжі овочі... Виконуючи програму підсобних господарств, вирощували на лісопункті кроликів, гусей, курей, качок, індиків,  корів, поросят, мали парник...
Багато об’єктів у селі нагадують селянам про відстоювання Іваном Васильовичем Чусою фінансової підтримки для будівництва будинку культури, клубів і бібліотек у присілках Прочка і Яблониця, сільської пошти, школи, дитсадка, відкриття сільської ради та ряд виробничих будівель.
А ще відданого патріота малої батьківщини з 1965 року до складної хвороби (1993 року), постійно обирали депутатом Лопухівської сільської ради, й жодне важливе питання для жителів села, де потрібна була фінансова допомога, не приймалося без його депутатського голосу (асфальтна дорога до Усть-Чорної, мости через Брустурянку, телевізійна вишка на Ділку, амбулаторія...).
Помер І.В.Чуса 25.11.2008р., нині могилу впорядковано, на його честь названо сільську площу, проводяться міжнародні турніри з футболу серед гірських аматорських клубів, в яких у різні періоди часу брали участь футбольні команди з Росії, Румунії, Угорщини та Закарпаття.
Біля адмінбудинку Турбатського лісництва встановлено працівниками та за особистої ініціативи лісничого Д.Д.Чуси  пам’ятну стелу і до Дня професійного свята лісовиків планують відкрити кімнату-музей.
На будинку, де мешкав І.В.Чуса, встановлено меморіальну дошку-напис. 
Мешканці села Лопухово.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Продається будинок
Продається приватизований будинок в с. Нересниця, є земельна ділянка 15 сотин. Тел: 098 771 5588. Міша.


Графік роботи віддалених робочих місць працівників Тячівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області в сільській раді с. Вільхівці і с. Нижня Апша у 2019 році
Працівники відділу обслуговування громадян управління Фонду прийматимуть громадян з різних питань пенсійного законодавства у створених віддалених робочих місцях: 
- сільської ради с. Вільхівці другого та третього вівторка щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
- сільської ради с. Нижня Апша першого та третього четверга щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
Адміністрація управління.

1 квітня стартує місячник добровільної здачі зброї
Поліція проводить профілактичні заходи з вилучення із незаконного обігу зброї. Черговий місячник стартує 1 квітня і триватиме 30 днів.
Повідомляємо: краяни, у яких є незареєстрована зброя, мають змогу здати її до відділків поліції, уникнувши при цьому кримінальної відповідальності. Згодом зброю можна легалізувати, зареєструвавши на власне ім’я, або ж видати для її знищення. 

Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.