Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Карпати і лісове господарство: нелегке життя горян

Карпати і лісове господарство: нелегке життя горян

08:47, 07.06.19
591
Суспільство / Сільське життя
Якщо спитати у мешканців гірських карпатських сіл щось на зразок банального: «Ну, як ви?» чи «Як життя, як справи?», частенько можна почути у відповідь популярну у цих краях приказку: «Та як: у горах дихається легко, а живеться тяжко». Це одне речення вкрай точно та лаконічно описує життя горян. 

Неможливо і не варто розповідати про всі Карпати, розповімо про те, що знаємо, з чим стикаємося щодня. Маємо на увазі високогірні села Усть-Чорнянського куща. Це територія колишнього радянського гіганта – Усть-Чорнянського лісокомбінату, який розпався на декілька лісомисливських господарств, що функціонують на цій же території. Одне з цих господарств – Брустурянське ЛМГ. Життя на цій високогірній території стало і є можливим досі завдяки лише одному фактору – наявності цінного і  відновлюваного ресурсу – лісу. 
Організована і масова заготівля деревини почалася тут ще за часів Австро-Угорської імперії і правління відомої імператриці Марії-Терезії. З тих часів і до 30-х років ХХ ст. транспортування лісу здійснювалось плотами. Кожен свій сплав бокораші починали молитвою, бо смерть на такому небезпечному промислі була звичайною річчю, нещасні випадки траплялись регулярно, і бокораш ніколи не знав, чи повернеться з чергового сплаву додому. Та така важка і небезпечна робота була долею фактично кожного хлопчика, що народжувався в цих селах, адже іншого шляху заробити і прогодувати свою родину тут не було, як немає у місцевих жителів іншого джерела доходів, окрім лісу, і досі. Лісозаготівля і в наш час залишається вкрай важкою та небезпечною роботою. Нещасний випадок може трапитися будь-коли, бо ж, незважаючи на всю обачність і планування, все в лісі передбачити неможливо. На щастя, завдяки систематичній роботі Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства (начальник В.І.Мурга), по вдосконаленню охорони праці та техніки безпеки працівників, кількість нещасних випадків в останні десятиліття було зведено до мінімуму.
З часів бокорашів лісозаготівля в цих краях велася з різною інтенсивністю. Так, радянський Усть-Чорнянський лісокомбінат в часи свого становлення заготовляв до 2 млн. м. куб. лісу в рік, що значно перевищує лісозаготівлю всіх разом узятих сучасних ЛМГ Усть-Чорнянського куща. Наразі Закарпатське обласне управління лісового та мисливського господарства планує та контролює лісозаготівлю на підпорядкованих лісгоспах чітко у відповідності до матеріалів офіційного лісовпорядкування, яке проводиться на лісових підприємствах України один раз на 10 років.
Та звичне життя горян і оточуюче середовище, до якого вони за століття життя тут звикли, в останні 15 років стало змінюватися зі швидкістю, яка лякає. Особливо часто про це можна почути від старших людей. І пов’язано це, насамперед, з глобальними проблемами, а саме – зміною клімату. Влітку температура стала значно вищою. Через це підвищення температури та посухи влітку в деяких криницях стала пропадати вода, чого раніше, на пам’яті старожилів, ніколи не траплялося. Змінилися і зими, наприклад, в період 2012 – 2014 років снігу за весь час майже не було. Навіть у високогірних лісництвах в січні-лютому частково могли випасатися коні.
Та попри всі зміни і важкість життя, доки є ліс і є робота в ньому, горяни зможуть і будуть виживати у своїх мальовничих і суворих селах. Будуть працювати в лісі, садити ліс, боротися з суворими природними умовами: попереджати лавини, зсуви, повені, лагодити зруйновані негодою дороги і стежки. На жаль, повені сторіччями систематично трапляються в цій місцевості і часто змушують селян починати своє життя спочатку, з нуля. Під контролем та за сприяння Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства у лісових розсадниках підприємства щорічно вирощується до 3 млн. сіянців лісових порід дерев, близько мільйона з них щорічно висаджується в лісі на місцях зрубів. З 2001 року систематично проводиться робота з укріплення берегів гірських річок та струмків. Цілком можливо, що саме завдяки цьому за останні 18 років, попри періодичні значні підняття рівня води в річках, на щастя, нічого не сталося. Наприклад, під час цьогорічного нещодавнього підняття рівня річок в селах та лісах Усть-Чорнянського куща не було пошкоджено жодного метра лісової чи сільської дороги. 
Критика і невдоволення – невід’ємна ознака демократичного суспільства. І керівництво як Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства, так і підпорядкованих лісгоспів завжди готове та відкрите до конструктивного діалогу та допомоги для вдосконалення своєї діяльності. Та критика і звинувачення – різні речі. І навряд налагодження життя мешканців одних з сіл за рахунок руйнування звичного укладу життя та господарської діяльності мешканців інших сіл варто вважати вирішенням проблеми стихійного лиха.

Прес-служба ДП «Брустурянське ЛМГ».

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Продається будинок
Продається приватизований будинок в с. Нересниця, є земельна ділянка 15 сотин. Тел: 098 771 5588. Міша.


Графік роботи віддалених робочих місць працівників Тячівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області в сільській раді с. Вільхівці і с. Нижня Апша у 2019 році
Працівники відділу обслуговування громадян управління Фонду прийматимуть громадян з різних питань пенсійного законодавства у створених віддалених робочих місцях: 
- сільської ради с. Вільхівці другого та третього вівторка щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
- сільської ради с. Нижня Апша першого та третього четверга щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
Адміністрація управління.

1 квітня стартує місячник добровільної здачі зброї
Поліція проводить профілактичні заходи з вилучення із незаконного обігу зброї. Черговий місячник стартує 1 квітня і триватиме 30 днів.
Повідомляємо: краяни, у яких є незареєстрована зброя, мають змогу здати її до відділків поліції, уникнувши при цьому кримінальної відповідальності. Згодом зброю можна легалізувати, зареєструвавши на власне ім’я, або ж видати для її знищення. 

Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.