Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Любов Руснак : «Мрія тарасівчан про сільський дитсадок починає здійснюватися»

Любов Руснак : «Мрія тарасівчан про сільський дитсадок починає здійснюватися»

14:45, 01.07.19
86
Суспільство / Сільське життя
Тарасівка – гірське село з понад тритисячним населенням, що знаходиться за 40 км від райцентру. Тут  функціонують освітні та медичні заклади, декілька торгових точок, Тарасівське лісництво Мокрянського та Тячівського лісгоспів, сільська бібліотека, клуб та відділення зв’язку, також на території села знаходиться Тарасівський ЛДК філії Київського електровагоноремонтного заводу, однак він вже давно не функціонує. Відтак, незначна частина селян забезпечена роботою, а інші - у пошуках заробітків виїжджають за кордон. Оскільки на території сільської ради працює всього кілька приватних підприємств, то до місцевої казни надходять невеликі суми податків. Сільський бюджет настільки малий, що у органа місцевого самоврядування немає  коштів не тільки на вирішення всіх назрілих у населеному пункті проблем, а й для функціонування самої сільської ради. «Виживає» Тарасівка завдяки дотаціям від держави.  Як у таких умовах вдається покращувати добробут селян, говоримо з сільським головою Любов’ю Руснак.


– Любове Василівно, який зазвичай бюджет Тарасівки на рік і які джерела його наповнення?
– Зазвичай, перше півріччя сільська рада має певні кошти для функціонування, а ось у другому півріччі необхідна фінансова підтримка від держави. 
На території села працюють близько 15 підприємців, що сплачують єдиний податок, з якого в основному і складається наш бюджет. Є декілька підприємців, які на загальній системі оподаткування  сплачують акцизний податок з роздрібної торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, земельний податок та орендну плату. Прикро, що вже не надходять до сільського бюджету кошти з ПДФО, адже цей податок поповнює тільки Державний, обласний  та районний бюджет. 25% надходжень ПДФО потрапляють до Державного бюджету, 15% – до обласних бюджетів та 60% – до бюджетів міст обласного значення та районів. Від сіл та селищ ПДФО забрали.
На території села також відсутні АЗС, не мають тарасівчани й дороговартісних автівок. Тож ні надходжень з акцизу, ні з транспортного податку нема. Сільська казна не поповнюється туристичним податком та податком на нерухоме майно. Щоправда, незначні надходження до сільської казни йдуть від Тарасівського та Тячівського лісництв – рентна плата (за рубки проміжного користування), а згідно з чинним законодавством, за рубки головного користування до сільського бюджету  не поступає взагалі нічого. Однак у минулому році прийнято  Закон і, відповідно, рішення сільської ради, яким встановлено на 2019 рік сплату  земельного податку за лісові землі до сільського бюджету.  
– Але попри те, що казна Тарасівської сільської ради майже порожня, все ж проводиться  робота з покращення інфраструктури села. 
– Безумовно, ми намагаємося акумулювати всі можливі кошти й працювати на благо тарасівчан. Так, спільними  зусиллями сільської ради, керівництва районної державної адміністрації, районної ради, обласної та громади вдається вирішувати назрілі проблеми. І вже маємо певні напрацювання. Значним досягненням для нас є те, що нарешті розпочато будівництво ДНЗ. Це була одна з найактуальніших проблем у селі. Адже з 1993 року дитсадка у Тарасівці зовсім не було. Оскільки будівля садочка була у занедбаному стані, а ще й попередніми керівниками передана в оренду приватним особам. Найперше, необхідно було повернути цю будівлю та землю у комунальну власність громади. Тож у грудні 2015 року виготовлено правоустановчі документи на будівлю та земельну ділянку у комунальну власність територіальної громади с.Тарасівка. Більше року тривала розробка проекту з реконструкції дитсадка та проходження його експертизи. Цим проектом передбачено повний демонтаж існуючої будівлі в зв’язку з аварійним станом (згідно з актом обстеження технічного стану будівлі) та будівництво нової будівлі дошкільного навчального закладу на 60 місць. Відразу проект було подано для участі в конкурсі до Фонду регіонального розвитку,  звідки у минулому році виділено 2,5 млн. грн. для будівництва дитсадка. А вже у вересні за тендерною процедурою було визначено підрядника й розпочалися роботи. Спершу аварійну будівлю знесли, а на її місці почали будувати нову. Бригада будівельників працювала всю осінь, аж до перших снігопадів. Наразі вже зведено перший поверх з перекриттям та стіни другого поверху, на черзі – перекриття цього поверху. Цьогоріч роботи ще не проводилися, оскільки до проектно-кошторисної документації було внесено зміни, й він наразі знову проходить експертизу. Фінансування за коригування проекту та експертизу плануємо виділити з сільського бюджету. Також  очікуємо на надходження фінансування з Фонду регіонального розвитку. Однак попереду ще тендерні процедури. Є сподівання, що цьогоріч вдасться перекрити другий поверх та звести дах, встановити вікна та двері. Відрадно, що вже зроблено один з найважчих кроків до створення садочка, але ще чимало треба потрудитись, аби довести задумане до кінця. 
– Як наразі вирішується питання охоплення дошкільною освітою маленьких тарасівчан? 
– Аби хоча б частково вирішити ситуацію з дошкільним вихованням, у 2013 році сільською радою відкрито дошкільний навчальний заклад за режимом короткотривалого перебування дітей без організації харчування.  У зв’язку з відсутністю приміщення, на базі школи було організовано 3 групи, де після закінчення навчання учнів ведуться заняття з підготовки п’ятирічок до школи. Однак, повторюсь, це лише частково вирішує ситуацію. Адже щорічно у селі народжується близько 60 малюків і всі вони мають право отримати дошкільне виховання. 
– Які ще установи села потребують оновлення?
– У занедбаному стані перебуває клуб. Тож у цьому році у закладі заплановано провести деякі внутрішні ремонтні роботи. Бракує у селі приміщень не тільки для дошкільнят, а й для школярів. Наразі розробляються проекти для добудови корпусу у Тарасівській ЗОШ І-ІІІ ст.  
За минулі  роки вдалося дещо покращити будівлю сільської ради, тут власними силами працівників проведено косметичні ремонти (побілка, фарбування стін), частково оновлено й опалювальну систему, закуплено паливний котел, перекрито дах, а днями у адмінбудинку замінено вікна. Однак попереду ще багато роботи. Також потребує оновлення пам’ятник ветеранам Другої світової війни та благоустрій території біля нього.
Маємо у планах звести й дитячий майданчик біля майбутнього ДНЗ. 
– А у якому стані дороги у Тарасівці?
– Якщо говорити про дороги загального користування, то їх періодично вдається відремонтовувати, але не в такому темпі, як би хотілося. Протяжність дороги загального користування на території села більше 6 км, і вона вкрай в незадовільному стані. Востаннє її капітально ремонтували у 90-х роках. З 2018 року дороги загального користування знаходяться на балансі району. Так, тогоріч було капітально відремонтовано дві ділянки на вулиці Шевченка (на фото: під час ремонтних робіт). А перед тим, за кошти з Фонду регіонального розвитку капітально відремонтовано дорогу по вул. Українська.  У 2016 році також проведено капітальний ремонт на двох ділянках дороги вул. Шевченка. У цьому році маємо надію, що також капітально буде відремонтовано ще найбільш проблемні ділянки дороги на території села, а також асфальтним покриттям буде встелено шлях, що, нарешті, з’єднає  Тарасівку з Підплешою. 
– Яка ситуація з комунальними шляхами?
– На комунальних (гравійних) дорогах у Тарасівці востаннє проводився поточний ремонт  ще у 2013 році за рахунок субвенції з державного бюджету. Власних коштів у сільському бюджеті на їх ремонт немає. За можливості, допомагає Тарасівське лісництво Мокрянського лісгоспу та небайдужі громадяни, але ситуація не з кращих. Надіємося, що в цьому році спільними зусиллями дещо вдасться покращити комунальні шляхи. Найперше, необхідно здійснити вирівнювання гравійних доріг та підготувати їх до зими. Для цього, за можливості, виділимо кошти з сільського бюджету.  Також сподіваємося на підтримку лісництва, депутатів і небайдужих громадян. 
– Гірські села району найбільш вразливі до паводків. Чи достатньо захищена Тарасівка від водної стихії?
– За останні два роки Тарасівку минувала водна стихія, але не оминув нас інший природний катаклізм – через сильні опади 11 червня у гірських масивах стався селевий зсув, що забрав життя 5 односельчан. Мешканці Тарасівки досі у скорботі. Що ж до паводків, то вздовж всієї річки Терешулка на території села є ряд ділянок, які потребують берегоукріплень, водозахисних дамб, регуляції русла річки тощо. Зокрема, ще з 2008 року, згідно з документації, незавершене будівництво по вул.Гагаріна, урочище Ваганино. Тут близько 40 дворогосподарств  можуть опинитися під загрозою підтоплення у разі виходу річки з берегів. Незахищена також й частина комунальної вулиці біля урочища Підчертежино, де є потреба у проведенні водозахисних робіт на прибережній зоні. Минулими роками тут неодноразово було проведено водниками регуляцію русла річки, однак паводок 2016 року зруйнував берег та знову пошкодив дорогу. Тож 4 сім’ї, що проживають в урочищі, не мали під’їзду до будинків. Тимчасово відновити дорогу вдалося тогоріч силами лісництва та сільських депутатів. Вони за допомогою габаритної техніки підсипали берегову лінію та вирівняли дорогу. Загалом, Терешулка – неповноводна річка, але при значних опадах непередбачувана. 
– Як дбаєте про благоустрій населеного пункту?
– У Тарасівці наразі доволі чисто. З 2013 року у селі налагоджено централізований вивіз побутових відходів та непотребу. Понад 200 дворогосподарств уклали угоди з приватним підприємством, яке і займається вивезенням сміття з населеного пункту. Разом з тим, мешканці Тарасівки намагаються підтримувати чистоту й на берегових лініях. Так, кілька тижнів тому ініціативні мешканці присілка Дворища самотужки прибрали прибережну смугу біля мосту. Зібрали більше 50 мішків непотребу. Вивезла сміття з території села фірма «КВ-Консалт», а послуги згідно з рахунком оплатить сільська рада. 
– Чи має Тарасівка туристичний потенціал?
– Звісно, туризм у селі  міг би розвиватися. Адже природа у нас мальовнича, люди гостинні, є й родзинка – мінеральне джерело «Буркут». Однак розбиті дороги до населеного пункту багатьох любителів природи відлякують. На жаль, вже більше 10 років не працює й туристична база «Плай», яка є власністю Київського електровагоноремонтного заводу. А керівництво заводу не поспішає її відновлювати. На звернення сільської ради до керівництва заводу про необхідність відновити роботу турбази була відповідь,  що  це потребує значних вкладень. Нема у селі й садиб, де зміг би турист переночувати та відпочити. Тож поки що до Тарасівки туристи не навідуються.
– Дякую за інтерв’ю, успіхів Вам.
Цікавилася Л.БІЛАК.
Стара будівля
Початок будівництва

Проект майбутнього садочка

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Продається будинок
Продається приватизований будинок в с. Нересниця, є земельна ділянка 15 сотин. Тел: 098 771 5588. Міша.


Графік роботи віддалених робочих місць працівників Тячівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області в сільській раді с. Вільхівці і с. Нижня Апша у 2019 році
Працівники відділу обслуговування громадян управління Фонду прийматимуть громадян з різних питань пенсійного законодавства у створених віддалених робочих місцях: 
- сільської ради с. Вільхівці другого та третього вівторка щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
- сільської ради с. Нижня Апша першого та третього четверга щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
Адміністрація управління.

1 квітня стартує місячник добровільної здачі зброї
Поліція проводить профілактичні заходи з вилучення із незаконного обігу зброї. Черговий місячник стартує 1 квітня і триватиме 30 днів.
Повідомляємо: краяни, у яких є незареєстрована зброя, мають змогу здати її до відділків поліції, уникнувши при цьому кримінальної відповідальності. Згодом зброю можна легалізувати, зареєструвавши на власне ім’я, або ж видати для її знищення. 

Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.