Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » І досі збереглись фронтові поховання часів Першої світової війни

І досі збереглись фронтові поховання часів Першої світової війни

14:59, 07.10.19
142
Суспільство / Сільське життя / Пам'ять
На місцевому кладовищі с. Красна спочивають 14 невідомих інтернаціональних солдат часів Першої світової війни. Могили розміщені на території так званого «старого» цвинтаря. 


Місцеві мешканці розповідають різні версії того, ким були  воїни, які поховані у Красній. За однією з них, це військовополонені італійці, які померли у концтаборі чи в’язниці, що діяли у ті часи на території села. Підтвердження цієї розповіді знаходимо у книзі Сергія Федаки «Населені пункти і райони Закарпаття: Історично-географічний довідник». У ньому зазначається, що на території села Красна у роки Першої світової війни розміщувався табір для військових. Тут утримували 52 полонених італійців. Сам табір діяв на базі приміщення, яке також служило школою для місцевих дітлахів. Розташовувалася будівля на тому ж місці, що й сучасний навчальний заклад. А у післявоєнні роки, а саме у 1919 році, споруда, що служила концтабором, згоріла. 
 За іншою ж версією, яку розповів 85-літній Михайло Сойма з Красної, могили належать воїнам австро-угорської армії, які були поранені на фронті та привезені на лікування до військового госпіталю, що діяв у селі. Михайло Іванович зазначає, що про це йому колись розповідав місцевий старожил, який був очевидцем тих подій. 
Вчитель історії Краснянської ЗОШ І-ІІІ ст. Наталія Трайтлі запевняє: достовірних відомостей про те, ким же були поховані військові, нема. Ймовірніше, що це були ослаблені чи поранені солдати австро-угорської армії, які з тих чи інших причин з поля бою були привезені до в’язниці у Красну, при якій діяв госпіталь. Через важкі хвороби чи поранення, вірогідніше, вони й померли у місцевому госпіталі, тому на сільському цвинтарі їх тіла й поховали. 
Що ж до могил невідомих інтернаціональних солдат, то їх, як й інші військові поховання на території Закарпаття, було упорядковано після закінчення Першої світової війни за наказом уряду Чехословаччини. Адже територія нашого краю стала частиною новоствореної Чехословацької Республіки. За європейськими традиціями, влада з пошаною віднеслася до увіковічнення пам’яті загиблих воїнів. 
Однак згодом про поховання невідомих солдат на території краснянського цвинтаря довгий час ніхто не згадував. І тільки у 90-х роках відновити хрести на могилах воїнів Першої світової війни взялись місцеві активісти – Іван Васильович Носа та Михайло Петрович Сойма (нині покійні). Як розповідає Наталія Іванівна Трайтлі, за їх ініціативи було встановлено нові дерев’яні хрести, а за могилами почали доглядати небайдужі селяни. Тож завдяки цим краснянцям фронтове поховання у селі добре збереглось до наших днів. 
Нині за могилами інтернаціональних солдат доглядає 85-літній Михайло Сойма. Чоловік каже, що це заняття для нього стало певною віддушиною на схилі літ. Близько 10 років тому за підтримки православної громади було замінено на могилах старі дерев’яні хрести на нові, металеві. 
Відрадно, що серед краснянців є небайдужі, які прагнуть зберегти пам’ятку Першої світової війни та з пошаною ставляться до загиблих військових, імена яких, напевне, назавжди залишаться невідомими. 
 Як свідчать історичні джерела, у часи Першої світової війни такого типу та більші військові поховання були утворені в Ужгороді, Мукачеві, Волівці, Міжгір’ї, Хусті та Тересві. За даними чеського письменника-краєзнавця Ярослава Достала, на території Закарпаття було близько 30 впорядкованих військових поховань, де, за далеко неповними даними, захоронено 18437 солдат і офіцерів, які загинули під час боїв, у концтаборах чи у шпиталях. 
Л.БІЛАК.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відбудеться «День кар’єри»
З метою профілактики безробіття серед молоді, надання всебічної і актуальної інформації про професії, які користуються попитом на сучасному ринку праці, ознайомлення з послугами служби зайнятості Тячівський районний центр зайнятості організовує «День кар’єри».
Захід відбудеться 24 жовтня 2019 року в м. Тячів на площі Поштовій, початок о 12.00 год.
Тячівський районний центр зайнятості.

Сигнали оповіщення будуть навчальними
Управління цивільного захисту Закарпатської обласної державної адміністрації повідомляє, що 16-17 жовтня 2019 року проводитиметься комплексна перевірка загальнодержавної та територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення із залученням всіх засобів доведення інформації  (електричні сирени, гучномовці, а також електричні сирени системи «Павіан»). Звертаємося до усіх мешканців району та гостей з проханням зберігати спокій та пам’ятати, що всі сигнали, котрі будуть передаватися в цей період в ефірі дротового радіомовлення та через гучномовці, розміщені у місцях масового перебування людей (вокзали, школи, місця громадського відпочинку), а також сигнали електросирен, розміщених на території підприємств та організацій, є навчальними.


128 бригада запрошує на екскурсію
128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада запрошує усіх бажаючих відвідати захід «День відкритих дверей», який відбудеться 20 серпня 2019 року о 10 годині за адресою: м. Мукачево, вул. Зріні Ілони, 153. Під час заходу будуть показані нові зразки озброєння, повсякденна діяльність військової частини. Також буде проведена екскурсія в музеї бойової слави бригади, де відвідувачі ознайомляться з цікавою історією створення та бойовим шляхом славетної бригади.
Тячівський РВК.

Продається будинок
Продається приватизований будинок в с. Нересниця, є земельна ділянка 15 сотин. Тел: 098 771 5588. Міша.