Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Подвиг в ім’я життя

Подвиг в ім’я життя

09:19, 11.05.20
156
Суспільство / Пам'ять / Наші земляки
Юність Василя Миколайовича Маркуша обпалила війна, вона послала стільки важких випробувань, що й нині не збагне, як йому вдалося  вціліти у вогненному пеклі смертельних сутичок.Пішов на війну добровольцем – всупереч батьківській волі. Не хотів бути гіршим за інших краян, що влилися в ряди Радянської Армії після визволення Закарпаття. Тож, після  складання у Сваляві військової присяги для п’ятьох бедевлянських юнаків розпочався довгий і виснажливий, позначений втратами й перемогами фронтовий шлях.
Коли увійшли до угорського міста Бодолов, Василь Маркуш, що вигідно вирізнявся серед інших природною міццю й кмітливістю, з волі лейтенанта опинився у снайперській школі. А це означало: судилося бути на передовій й виконувати найвідповідальніші завдання. І він справлявся гідно, без промаху знищуючи ворожі кулемети та командно-офіцерський склад. Хоча розвідник з нього теж був би непоганий. Це довів випадок, що трапився у словацькому місті Кошіце, коли полк отримав завдання взяти штаб-квартиру ворога. Тоді стала в пригоді й  Василева грамотність, бо лише з його допомогою змогли відшукати вулицю Масарика Надрага (місцеві назви були написані  латиною). З’ясувавши місце дисклокації ворожого командування, розпочали штурм, а це був далеко не той об’єкт, який можна було взяти голими руками. Тож для подолання шаленого опору фашистів, знадобилося цілих п’ять днів. Снайпер Маркуш вів прицільний вогонь, примостившись на танковій башті, тому й став зручною мішенню для ворога: один із фауст-патронів, якими відбивалися німці, потрапив у танк, і Василя контузило. Так він опинився у військовому шпиталі, а коли знов повернувся у стрій, його знайшла перша бойова нагорода. Наступну – «За відвагу» – отримав за відчайдушну сміливість, коли разом з іншими бійцями, впритул підповзли до ворожих окопів і «нейтралізували» охорону. Після цього можна було продовжувати наступ.
Неймовірне везіння прислужилось йому в чеському містечку Оломоуц, де вели повторний наступ. У хвилину затишшя, зоставшись у порожній хаті, геть утомлений, вже було задрімав, як раптом, десь зовсім поруч озвався кулемет. Кулі летіли навстріч. Приготувався до найгіршого. Та все ж вирішив не здаватись, і, о диво! двома «сліпими» пострілами вивів кулемет із ладу. Однак це ще нічого не означало – він був один. Та янгол   і тоді тримав над ним своє крило. З будинку навпроти вийшов німецький солдат, засвідчуючи готовність здатися в полон клаптем білої матерії в руках. За ним вийшли… ще шестеро фріців. При такі перевазі сил все ж вирішив зберігати дистанцію і так «підказувати» дулом пістолета, куди слід рухатися. Таким  макаром й  привів їх до своїх, і в дуже потрібний момент, бо якраз  потрібно було виштовхувати з канави застряглу там машину з кулеметом. Німців відвезли в полк. А до Василевих нагород додався Орден Слави ІІІ-го ступеня, і невдовзі його призначили командиром снайперського відділення. Медалі «За відвагу» Василь Миколайович удостоївся за сутичку з власівцями, які воювали на боці фашистів. Саме він виявив їхнє «гніздо», помітивши в бінокль ворожу засідку метрів за 25. Після того, як вони відмовилися здаватись, натомість вирішивши «сражаться до конца», в їхній бік полетіли гранати, і з криком «Ура!» полк пішов у наступ,  здобувши ще одну перемогу.
Та в бою за Моравську Остраву Василь Маркуш опинився на волосину від смерті. Метрів за 30 від лінії фронту в тіло вп’ялися дві ворожі кулі – одна в ногу, інша в плече. Знемагаючи від болю, зумів-таки самотужки перев’язати ногу, а рану на плечі затис рукою. Попри втрату крові і пронизуючий холод, протримався до світанку. Зібравши останні сили, підвівся і озвався до своїх. Поранення були серйозні, і воювати Василеві Маркушу вже не довелося. Та й хтозна, як би склалося взагалі, якби не літня лікарка-єврейка, котра його виходжувала, таки відмінила операцію з ампутування ноги, коли він рішуче запротестував: «Без ноги я взагалі жити не хочу – вистрибну з другого поверха»…
У післявоєнну пору Василь Маркуш залишився вірним собі, демонструючи доблесне завзяття у мирній праці. Впродовж 35 літ трудився в облавтоуправлінні, був начальником дільниці РСУ. Знаючий фахівець, він керував спорудженням важливих інфраструктурних об’єктів, адже здобув будівничу професію у Чернівецькому технікумі.
Вже не перший рік він очолює районне Товариство добровольців Закарпаття – учасників Великої Вітчизняної війни, і аж ніяк не формально, бо серцем і душею вболіває про побратимів, особливо про тих, що прикуті літами й хворобами до ліжка чи позбавленні родинної опіки, потерпають від побутової невлаштованості. До речі, завдяки своєму авторитету й рішучості, свого часу зумів зберегти від «ліквідації шляхом об’єднання» саме Товариство, нагадавши обласним чиновникам про вклад закарпатських добровольців у Велику Перемогу.
Ім’я Василя Маркуша закарбовано й у книзі «Люди Перемоги», яка вийшла в світ у столичному виданні.
Про його ратний подвиг йшлося в сюжеті, відзнятому минулоріч журналістами телеканалу «Інтер». А з яким душевним трепетом вслухаються у слова ветерана учні шкіл та ліцеїсти району, котрі запрошують його на зустрічі з нагоди святкових подій та історичних дат! Він для них – людина-легенда, зразок хоробрості, відваги й самовідданого служіння Батьківщині, справжній герой,  котрому хочеться вклонитися і подякувати за високий подвиг.
З Днем Перемоги, шановний!
Ганна Макаренко.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Спалювання сухостою та сміття завдає величезної шкоди довкіллю
Спалювання сухої рослинності та сміття завдає величезної шкоди довкіллю, створює загрозу для життя рослинного і тваринного світу, а нерідко і людей, та може призвести до некерованих надзвичайних ситуацій, особливо у пожежно-небезпечний період.

Продається насіння кукурудзи
Терміново продається 11 пос. одиниць насіння кукурудзи (гібрид «Солонянський 298 - 9 шт. та гібрид «ДБ Хотин»- 2 шт.), які знаходяться  на Новій Почті в Буштино. Вартість - 6оо грн. за пос. одиницю. Інші гібриди кукурудзи по «Новій почті». 
Звертатись за тел.: 097 00 47 112.


Звернення до мешканців Тячівщини, які повернулися з-за кордону
У зв’язку з ситуацією, що склалася навколо небезпеки поширення коронавірусної інфекції COVID-19, переконливо просимо  дотримуватися карантинних заходів та  самоізоляції.

Увага, важливе оголошення!
В зв'язку з карантинними заходами, оголошення, вітання, співчуття та інші матеріали для публікації можна надсилати
на електронну пошту «Дружби» 
mail@druzhba.uz.ua. Оплата здійснюватиметься через Приват24.
З повагою, колектив редакції "Дружба".
ЗАВТРА В ОДА ПРАЦЮВАТИМЕ «ПРЯМА» ТЕЛЕФОННА ЛІНІЯ
У зв’язку із уведенням карантинних заходів та призупинення особистого прийому громадян, йдучи на зустріч населенню області, вирішено у вівторок, 24 березня 2020 року, в облдержадміністрації провести пряму телефонну лінію «Запитай у влади», під час якої громадяни зможуть звернутися до в.о. голови обласної державної адміністрації Олексія Гетманенко з особистих питань.