Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Михайло Даруда: «Немає такої моделі охорони здоров’я, яка б не потребувала грошей»

Михайло Даруда: «Немає такої моделі охорони здоров’я, яка б не потребувала грошей»

09:01, 11.05.20
1 135
Суспільство / Сільське життя / Здоров'я
Старт медичної реформи на вторинній ланці, що відбувся 1 квітня, припав на дуже непростий період. Адже співпав у часі з поширенням епідемії коронавірусу (через яку реформа стала пріоритетом номер два), та зі зміною керівництва Міністерства охорони здоров’я, котре бачить шлях реформування дещо іншим. І все ж переважна більшість закладів спеціалізованої меддопомоги справилася зі всіма умовами підготовчого етапу, демонструючи  готовність працювати по-новому. В їх числі – і колишня Тереблянська дільнична лікарня, а нині вже КНП «Тереблянська лікарня», яка обслуговує понад 16-тисячне населення: тереблянців та мешканців  ближніх сіл – Чумалева, Дулова, Вонігова, Новобарова, Кричова…
Наскільки ж плавним і безболісним видався перехід на  нові рейки функціонування, цікавимося у директора (головлікаря) закладу Михайла Васильовича Даруди, – людини з-понад 30-літнім професійним досвідом, що дозволяє оцінювати ситуацію цілком об’єктивно і виважено.


 З його слів насамперед довідуємося: лікарня немалою мірою універсальна, адже надає практично всі, окрім високоспеціалізованої та пов’язаної з оперативним втручанням, види амбулаторної та стаціонарної допомоги. Тут функціонують терапевтичне, неврологічне, акушерсько-гінекологіне відділення, фізіотерапевтичний, рентгенологічний кабінети, є своя лабораторія. Стаціонарне відділення розраховане на 20 ліжок, і лишень зараз, у зв’язку з епідемією CОVID-19, частина з них порожні. Радий похвалитися головлікар і медперсоналом:
– Ядро колективу,  який склався на сьогодні, – це переважно молоді люди, сповнені енергії і найкращих намірів, середній вік яких – 35 років. У більшості жінок вже позаду відпустки, пов’язані з доглядом за дітьми, тож вони налаштовані безперервно й довго трудитися. Лікарів у нас 7 – всі мають «вищу категорію», медичних сестер 12, з яких 6 теж є фахівцями такого рівня, представникам молодшого медперсоналу присвоєно другу категорію. Всі медики до 1 квітня пройшли курсову перепідготовку.
– Кожна людина – це цінність, й важливо зберегти кадровий потенціал лікарні, який забезпечує її успішну роботу, – продовжує Михайло Даруда. – Проте через недостатнє фінансування ми змушені були вдатися на непопулярних заходів, тобто, кількісної оптимізації молодшого медперсоналу і техпрацівників пенсійного віку…
Так у нашій розмові зринув перший «камінь спотикання», зумовлений реформуванням медицини: кошти. Адже лікарня може надавати певні послуги, лишень будучи забезпеченою належним обладнанням. До цих жорстких вимог вона, як і інші по Україні, виявилась не готовою. Та й чи можна було повністю «переозброїтись» за такий короткий термін, з січня до квітня? Тому й два пакети послуг – амбулаторної та стаціонарної допомоги – Національна служба охорони здоров’я профінансувала  відповідно, а для утримання штату цих грошей виявилось недостатньо. І це ще не весь головний біль керівника. Обов’язковим пунктом реорганізації є створення у закладі відділення інтенсивної терапії. Зрозуміло, тут теж вимальовується серйозна фінансова база. А де знайти реаніматолога й анестезіолога? Для сільської глибинки це взагалі питання без відповіді. Тож напрошуються два висновки: з реформою не потрібно квапитися. І з цим проханням депутати райради вже зверталися до Президента. А по-друге, вимоги до лікаря й лікарень загалом, тимчасово мають бути пом’якшені. 
Із зарплатами в  тереблянському закладі, як і скрізь, справи теж невеселі. «Вдарив» по них і коронавірус (бо потенційні пацієнти вимушено надають перевагу самоізоляції), далося взнаки і скорочення штату, яке зобов’язує виплатити вивільненим працівникам вихідну допомогу. Тому не відпускають Михайла Васильовича тривожні роздуми: чи не шукатимуть його підлеглі кращого місця під сонцем, якщо так піде далі? Бо в тій же Польщі наших медиків зустрічають з відкритими обіймами, не ставлячи ніяких умов щодо знання мови, дипломів європейського зразка тощо. А відчувши смак іншого життя, з усіма важливими гарантіями, назад вже ніхто не повертатиметься. І ця тотальна проблема української медицини становить для неї серйозну загрозу.
Про матеріально-технічну базу Михайло Даруда веде мову більш спокійно і впевнено. Правда, каже, коли починав кар’єру головлікаря, заклад був у жахливому стані – протікав дах, узимку – дошкуляв холод, не додавав настрою й старий, примітивний інвентар. Зараз же у приміщеннях акуратного двоповерхового корпусу віє теплом і затишком. Тут налагоджено безперебійне водопостачання, обігрів різними видами палива, вікна, двері замінено на теплозберігаючі, металопластикові. На це пішли кошти з районного та місцевого бюджетів, дещо зуміли зробити власними силами. Робочі місця лікарів автоматизовано – в  плані комп’ютеризації  посприяли і райдержадміністрація, і районна рада.
Не вистачає  лишень сучасної діагностичної апаратури, на яку знов-таки немає коштів. З цим запитом головлікар, до того ж, голова депутатської комісії районної ради з питань охорони здоров’я, звертався до вищих інстанцій, проте поки-що безрезультатно.
 Зараз у закладі проводиться моніторинг з тим, аби визначити, як «розкласти» наявні кошти на всі потреби, аби  їх  вистачило на закупівлю ліків (ціна яких за період пандемії значно виросла), витратних матеріалів та найнеобхіднішого устаткування. Водночас міркують над тим, де вишукати додаткові джерела надходжень у майбутньому, зокрема, запровадивши обумовлені концепцією реформування платні послуги, в т.ч. бальнеологічне лікування на основі цілющих тереблянських вод…
Резюмував Михайло Васильович свою розповідь цілком слушними умовиводами: реформу слід здійснювати не з позицій менеджменту, а з позицій охорони людського здоров’я, прислухаючись до лікарів, котрі щодня стикаються з тими чи іншими проблемами. 
– Такі заклади, як КНП «Тереблянська лікарня», потребують особливої уваги, – це передній край боротьби за людське здоров’я, звідси починається для хворого шлях до зцілення, що може бути успішним чи не дуже, залежно від багатьох факторів: досвідчених кадрів, котрі не спокусилися на вищу зарплату за рубежем, безпомильної медапаратури, котра  не скерує процес на хибний шлях, наявних тут безкоштовних медпрепаратів, належного харчування тощо. Все це вимагає коштів і часу, поки вони знайдуться в державі…
Що ж, роздуми головлікаря цілком співзвучні з позицією Президента Володимира Зеленського, який у березні ц.р. звернувся до відповідальних за медицину осіб із запитаннями: «Куди ми поспішаємо? Куди ми летимо? Чи не здається вам, що з такими підходами ми летимо в стіну?».
Ці слова  вселяють надію, що  підходи до реформування медицини  таки будуть змінені...
 Ганна Макаренко.

Читайте також:
Коментарі:
Аватар
Яррі Одл 12 травня 2020 09:58
  • Подобається
  • 0
Така модель охорони здоров’я, яка б не потребувала грошей, існує в уяві деяких некомпетентних керівників нашого профільного міністерства. І це одна з проблем галузі.

Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Спалювання сухостою та сміття завдає величезної шкоди довкіллю
Спалювання сухої рослинності та сміття завдає величезної шкоди довкіллю, створює загрозу для життя рослинного і тваринного світу, а нерідко і людей, та може призвести до некерованих надзвичайних ситуацій, особливо у пожежно-небезпечний період.

Продається насіння кукурудзи
Терміново продається 11 пос. одиниць насіння кукурудзи (гібрид «Солонянський 298 - 9 шт. та гібрид «ДБ Хотин»- 2 шт.), які знаходяться  на Новій Почті в Буштино. Вартість - 6оо грн. за пос. одиницю. Інші гібриди кукурудзи по «Новій почті». 
Звертатись за тел.: 097 00 47 112.


Звернення до мешканців Тячівщини, які повернулися з-за кордону
У зв’язку з ситуацією, що склалася навколо небезпеки поширення коронавірусної інфекції COVID-19, переконливо просимо  дотримуватися карантинних заходів та  самоізоляції.

Увага, важливе оголошення!
В зв'язку з карантинними заходами, оголошення, вітання, співчуття та інші матеріали для публікації можна надсилати
на електронну пошту «Дружби» 
mail@druzhba.uz.ua. Оплата здійснюватиметься через Приват24.
З повагою, колектив редакції "Дружба".
ЗАВТРА В ОДА ПРАЦЮВАТИМЕ «ПРЯМА» ТЕЛЕФОННА ЛІНІЯ
У зв’язку із уведенням карантинних заходів та призупинення особистого прийому громадян, йдучи на зустріч населенню області, вирішено у вівторок, 24 березня 2020 року, в облдержадміністрації провести пряму телефонну лінію «Запитай у влади», під час якої громадяни зможуть звернутися до в.о. голови обласної державної адміністрації Олексія Гетманенко з особистих питань.