Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » З історії однієї будівлі: готель «Корона» у Тячеві

З історії однієї будівлі: готель «Корона» у Тячеві

10:42, 06.07.20
240
Суспільство / Пам'ять
Ця історична будівля у центральній частині Тячева – одна з небагатьох, що «дожила» до наших днів із ХІХ століття. Вона була збудована в часи Австро-Угорщини як готель-ресторан під поширеною для тогочасних гостьових домів назвою «Корона» (будівлі-тезки були в Ужгороді, Хусті, Сиготі Мармароському та у багатьох угорських містах).

Відтоді чого вона тільки не бачила – від приїжджих гостей до балів та благодійних вечорів. Без сумніву, історія колись славнозвісної «Корони» варта того, щоби її знати.
Під короною Святого Іштвана
Проект гостьового будинку у Тячеві фігурував ще у 1824 році у «Плані будівництва римо-католицького собору разом з навколишніми будівлями у королівському місті Тече», який зберігся до наших днів у Національному архіві Угорщини. У документі німецькою мовою «королівський» готель позначений як «KonigHasthof».
У Берегівському підрозділі Державного архіву Закарпатської області зберігається справа про будівництво готелю у Тячеві 1831 року на 14 аркушах. У документах німецькою та угорською мовою міститься кошторис будівельних робіт (слюсарних, столярних, малярних тощо). Втім, чи йдеться тут саме про проєкт «Корони» – важко сказати.
На світлинах початку ХХ століття можна побачити, що вершину композиції на даху будівлі увінчувала копія корони Святого Іштвана, покровителя Угорщини, з похиленим хрестом.
Вже у 1890 році ресторан у гостиниці виставили на продаж на публічному аукціоні. У 1908 році видання «Журнал рестораторів» повідомляв про те, що заклад придбав ресторатор із Будапешта Молнар Лайош. 
У готелі часто зупинялися гості Тячева. З вікон, що виходили на Торгову площу, постояльці спостерігали за міським життям. Галаслива торговиця залишала у приїжджих незабутні враження. 
Цю атмосферу красномовно передав один із них – угорський письменник і журналіст Шандор Броді (Brody Sandor), який у 1908 році приїхав до міста навідати відомого художника Шимона Голлоші і зупинився на нічліг у готелі «Корона»:
«...Маленькі вікна гриміли, стукали: під нами відбувалася міграція. Білі голови сотень биків, притиснуті один до одного, їхні роги заплутані, живий клубок зупиняється на секунду, потім знову і знову проривається вперед, шалено ревучи, кричачи... Людей не було видно, лише ремені, батоги… Пізніше бачили перед вікном рух шапок з овчини... До стада незабаром приєднались коні – довгошерсті, худі, керовані недоуздком. Їх гнали п’ятеро селян і цигани, які ніколи не займались музикою. Йшли стада корів у супроводі жінок, із сумними телятами, захриплими собаками. Була рання осінь, блищало сонце, все світилося і палало у пилу впродовж цілої години, поки настав справжній ранок. Тоді зупинився рух тварин. Перед будинком ярмарок був у розпалі. Я відкрив вікно і насолоджувався цим класичним шумом життя, найгарнішими кольорами на цілому світі. Тут і маленькі села, і гори, різноманіття пейзажів. Угорці, німці, словаки, русини, серби у типовому для них тисячолітньому образі, у старовинному одязі, зі свійськими тваринами...».
У великому залі проводили збори та бенкети з нагоди приїзду високопоставлених делегацій.
Готель «Коруна»
У 20-30-х роках великий зал «Корони» був осередком суспільного і культурного життя. Тут проводились різноманітні заходи: і благодійні вечори на підтримку дітей з бідних сімей, і збори асоціації тваринників, які займались розведенням племінних биків, і Сюреті-бали (вечірки з нагоди свята збору врожаю – авт.), і концертні програми, і навіть виставки яблук та багато інших. Часто місцеві пожежники-добровольці влаштовували танцювальні вечірки.
«Тячівська районна спілка плодівників організувала триденну виставку яблук у головному залі готелю «Корона», – йдеться у тогочасній газетній замітці. – У ній взяли участь 40 учасників із Тячева та навколишніх сіл. Окрім виробників, учасниками виставки були представники Буштинського і Мукачівського державних розплідників та Тячівського фруктового складу, презентувавши систему упаковки та транспорту».
У цей період на будівлі був чеський напис «Hotel Koruna», а за Угорщини – угорський, «Korona Szalloda».
В часи Карпатської України, 12 лютого 1939 року у готелі «Корона» проводилися вибори до Першого Крайового Сойму Карпатської України.
Телефонувати за номером 36
Після угорської окупації краю нова влада знову намагалася знайти орендарів для готелю. 
У виданні «Подкарпатській въстникъ» від 17 вересня 1939 року було оголошено про здачу в оренду готелю «Корона»: «Великое село Тячево, вольный коронный городъ, сдастъ въ наемъ отель и гостиницу «Корона», составляющую его собственность, съ публичной, устной лицитаціи, связанной и съ письменными предложеніями, которая отбудется въ совещательномъ залі сельского дома 17 октября 1939 г. съ началомъ въ 9 часовъ – на время 10 лътъ, считая со дня 1 января 1940 г. съ начальной ціной: 600 пенге за годъ. Залогъ: 600 пенге».
Таке ж оголошення було опубліковано у цьому виданні і через рік, у 1940-му році. У 1941-му оголошення про оренду з’явилося в угорській пресі знову. Причому готель з рестораном «Корона» планували здати в оренду аж до кінця 1957 року. Та не судилося.
Цікаво, що у телефонному довіднику 1943 року було вказано номер телефону готелю «Корона» – 36. 
У радянські часи на першому поверсі колишньої «Корони» був ресторан «Полонина», а згодом «Зодіак». На другому – облаштували спортивний зал, де проводили тренування Тячівської ДЮСШ та уроки фізкультури.
Наразі старовинна будівля з багатою історією по вул.Незалежності знаходиться у приватній власності. 
Наталія Маджара.


Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Розробляється детальний план території для будівництва
Розробляється детальний план території для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, част. вулиці Ф.Манайла в с. Терново, Тячівського району, Закарпатської області. Громадські слухання відбудуться 21 серпня 2020 року 0 10.00 в приміщенні Тернівської сільської ради.
Онлайн-передплата – послуга від АТ «Укрпошта»
АТ «Укрпошта» пропонує скористатися послугою онлайн-передплати на ІІ півріччя 2020 р., яка розпочата з 7 квітня поточного року.
Оформлення онлайн-передплати займе до 5 хвилин часу. Необхідно зайти на головну сторінку сайту  www.ukrposhta.ua в розділ «Передплатити», обрати потрібне видання, додати його «у кошик», натиснути «оформити замовлення». Обов’язково зазначити поштову адресу, на яку здійснюватиметься доставка обраних видань, та розрахуватися за оформлене замовлення платіжною карткою. Комісія за операцію оплати зі споживача додатково не береться. 

Спалювання сухостою та сміття завдає величезної шкоди довкіллю
Спалювання сухої рослинності та сміття завдає величезної шкоди довкіллю, створює загрозу для життя рослинного і тваринного світу, а нерідко і людей, та може призвести до некерованих надзвичайних ситуацій, особливо у пожежно-небезпечний період.

Звернення до мешканців Тячівщини, які повернулися з-за кордону
У зв’язку з ситуацією, що склалася навколо небезпеки поширення коронавірусної інфекції COVID-19, переконливо просимо  дотримуватися карантинних заходів та  самоізоляції.