Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
Останні новини
» » » » У рік Новий – з новими сподіваннями...

У рік Новий – з новими сподіваннями...

15:30, 04.01.21
253
Суспільство
Скільки людей – стільки доль. Тому, безперечно, рік 2020-ий у кожного з нас був неповторним й багатим тими чи іншими подіями. Яким він  видався для окремих шанувальників і дописувачів нашої районки та чого вони очікують від Нового 2021-го року на нинішньому, переломному етапі, з’ясовуємо в ході коротенького бліц-опитування представників різних професій, віку і соціального статусу.

Краєзнавець Степан Іванович Чопик-Микунда, с. Теребля:

–    Особисто для мене минулий рік був доволі успішним. Адже в роботі над створенням музейної хатини на власному обійсті намітився серйозний прогрес. Всі опоряджувальні роботи вже завершено, й нині нам з дружиною Любов’ю належить для кожної речі з величезної, «різношерстої» колекції знайти її місце. Наразі формуємо розділ, присвячений історії  зруйнованого греко-католицького храму.

 На відповідному стенді будуть розміщені фотознімки, копії архівних матеріалів, газетні публікації тощо. Немало місця у музейній світлиці займе куточок народних ремесел. Так, скажімо, знайомлячись із ткацтвом, відвідувачі зможуть не лишень оглянути кросна, а й побачити «робочий процес», що вимагає доволі серйозних навиків (набутих свого часу дружиною). А вже продемонструвати народження співучої трембіти зможу особисто і, звичайно, показати гостям готові екземпляри. Думаю, викличе інтерес й хід виготовлення дерев’яних коліс для підводи – для цього вже заготовлено й матеріал, і всі необхідні інструменти. Іншими цікавинками, думаю, будуть змайстровані мною мініатюрні козацькі гармати, стелажі з антикваріатом, давнім ужитковим посудом, знаряддями селянської праці тощо.До речі, музей старожитностей задумано водночас і як туристичну садибу, де можна буде якийсь час погостювати, відчути присмак давнини в атмосфері затишної сільської оселі з глинобитною підлогою, «функціональною» мурованою піччю з теплою «лежанкою», Божими образами на стінах й ароматами пахучого чебрецю та м’яти.
У творчій сфері теж мають місце певні очікування:  можливо, невдовзі побачить світ збірочка під місцевою назвою «Пилди» ( це слово вживається на означення усного фольклору – казок, оповідок, байок, легенд).
Приємно, що мої краєзнавчі набутки привертають увагу та викликають щирий інтерес. Ось і нещодавно завітали до мене Ю.М.Линьо та Ю.В.Данилич з обласного центру, які досліджують питання депортації євреїв Закарпаття і для яких моя праця «Тереблянські євреї» послужила джерелом цікавої інформації.
В особистому плані 2020-ий порадував нас поповненням – у родині сина Михайла народилася донечка Любочка, названа на честь бабусі.
Сподіваюся, що невдовзі музей старожитностей відчинить  двері для відвідувачів. Можливо, запрацює біля хати й водяний млин, для якого вже відшукав кам’яні жорна. А ще мізкую над макетом «стіни плачу», креслення для якого вже виготовив…

Геннадій Геннадійович Лаврик, керівник благодійного Фонду «Рука Ангела»:
– Вже шостий рік я керую благодійною діяльністю Фонду, і зараз можу зробити висновок про те, що число людей, яким вкрай потрібна стороння допомога, на жаль, не зменшується, скоріше, навпаки. Та, водночас, не меншає тих, хто готовий чимось поділитися з ближнім, бо вважає це справою честі. Це й дозволяє нам матеріально підтримувати нужденних завдяки ресурсам, пожертвуваним доброчинцями.
 Одним із об’єктів нашої уваги у році, що минає, був Вільшанський спецзаклад, який через брак фінансування часом опинявся у кризовій ситуації, практично без продуктів харчування. Тому ми завезли сюди близько 2700 кг овочів, а також різного виду крупи, олію тощо.
Коли трапилася біда на Житомирщині, де вогонь забрав людські оселі, спрямували гуманітарний вантаж на допомогу погорільцям. Навідувались із продуктовими наборами та речами першої необхідності й в ужгородську в’язницю.
Через коронавірусну пандемію довелося зняти з порядку денного безкоштовні благодійні обіди, тому «переформатувались» на їхню доставку за місцем проживання, благо, знайшлися волонтери, що запропонували свої послуги. Неабияк виручають нині Фейсбук, Інстаграм, де наша спільнота розміщає різні повідомлення, на які відгукуються користувачі, і допомога знаходить адресатів. Є люди, котрі не вважають за потрібне афішувати свою доброчинність, проте займаються нею системно, не скуплячись на щедрі внески.  
 Знайшлася й добра людина, яка власним коштом придбала для КНП «Тячівська райлікарня» кисневий концентратор (36 тис.грн.).
Серед наших підопічних є кілька сімей у Буштині, а для багатодітної родини з Хуста, яка зосталася без годувальника, власними силами зробили ремонт й продовжуємо усіляко допомагати, бо господині з чотирма дівчатками самотужки не справитися з труднощами після смерті чоловіка (на фото внизу: біля будинку до і після ремонту).
Якщо в наступному році в країні  ковідна інфекція піде на спад, організацію безкоштовних обідів буде відновлено.
Сподіваємося також на ще потужнішу підтримку  з боку добродійників та волонтерів, що дозволить охопити гуманітарною роботою більшу кількість людей.
Іван Грабар, керівник КСП «Руськополівське», голова районної федерації футболу:
– Для нашого підприємства 2020-ий загалом видався вдалим, особливо порадували врожаєм ділянки з соняшником і кукурудзою на площі 400 га у селах Стеблівка й Крайниково Хустського району. Далося взнаки і застосування новітніх сільськогосподарських технологій, зокрема, квадрокоптерів для обробки площ інсектицидами. Переваги літальних апаратів важко переоцінити, адже вони здатні з мінімальними затратами робочої сили та часу обробляти велику територію посівів, причому, навіть у темну половину доби, не завдаючи шкоди птахам, бджолам та іншим комахам. Хочеться висловити побажання, щоб у 2021-му український уряд звертав більше уваги на безпроцентне кредитування українського сільгоспвиробника, з тим, аби він міг забезпечити себе сучасними технічними засобами й досягти більшої ефективності виробництва. Водночас це послужить поштовхом для розвитку вітчизняного машинобудування, створить робочі місця для висококваліфікованих кадрів. Скажімо, для обслуговування квадрокоптерів потрібні належно підготовлені фахівці з вищою чи спеціальною освітою, які знаються на програмуванні. Сільське господарство в такому разі потребуватиме й інших спеціалістів – аграріїв, хіміків тощо. Лишень важливо, аби  це кредитування надавалося саме виробниками сільгосппродукції, а не різного роду посередникам і торговельним структурам, тоді     й буде помітний результат. Ще одне заповітне прагнення, з яким я і весь колектив КСП вступаємо у Новий рік, – це розпаювання земель, що належать господарству.
Мене, як людину, причетну до спорту, 2020-ий порадував певним пожвавленням футбольного життя в районі. Зокрема, зростанням числа спортсменів у Тячівській ОТГ, стабільним лідерством  у змаганнях команд районної ДЮСШ, перемогами колодненських і тячівських  футболістів  – володарів кубка районного чемпіонату, участю в обласній першості команд Тячева та  Руського Поля, Бедевлі,  Нижньої Апші, Дубового, у фінальній стадії зимової першості – руськополівських та лопухівських футболістів. Проте, з утворенням ОТГ, перспективи спортивної галузі вимальовуються не надто чітко. Як (чи) функціонуватиме районна ДЮСШ, на якому рівні проходитимуть чемпіонати, хто скоординовуватиме цю роботу? – мимоволі постають ці та інші запитання. Можливо, для їх врегулювання буде доцільним створення спілки представників ОТГ. Та, в усякому разі, віриться, що футбол зуміє вистояти і в нинішніх непростих умовах, оскільки історично цей вид спорту загартований куди серйознішими суспільними перемінами й катаклізмами.
Ярослав  Володимирович Одовічук, лікар-статистик КНП «Тячівська РП»:
–    На жаль, у 2020-му довелося пережити немало розчарувань. Адже було ліквідовано інформаційно-аналітичний Центр районної лікарні, в якому я працював раніше. Потім для всіх розпочалася «темна смуга», пов’язана з ковідною пандемією та втратами, у тому числі, й серед медиків. Тим часом нітрохи не додавало оптимізму т.зв. реформування медицини, що призвело до недофінансування майже на всіх ділянках галузі. З великими потугами створений Центр первинної медико-санітарної допомоги, врешті-решт, виявився зайвою структурою, що не має ніякого стосунку до утворених ОТГ. Координаційного центру, як такого, медична галузь району зараз не має. Це, безперечно, не найкраще позначається на другому етапі реформування, що рухається, як мокре горить.Викликає занепокоєння й доля інших «немедичних» установ районного рівня, котрі можуть залишитися при своїх інтересах, без фінансової підтримки ОТГ, змушених господарювати максимально ощадливо.
Певним позитивом можу вважати для себе, як адміністратора фейсбучної групи «Історія медицини Тячівщини на тлі краю та країни загалом», те, що до спільноти користувачів уже входить півтори тисячі осіб. Та все ж хотілося б від наших підписників більшої активності, бажання поділитися інформацією, спогадами, міркуваннями, пов’язаними з життям медичної галузі і не тільки.
Напевно, кожному з нас нині прагнеться перемін на краще, щоб рідна Україна міцніла, процвітала і рухалася європейським курсом. Тячівщина ж потребує солідних інвестицій і свого важливого місця у реформованій системі районування. Загалом, усі реформи повинні приносити позитивні результати й покращувати якість людського життя настільки, аби поліпшилася й демографічна ситуація, припинився масовий відтік громадян на роботу, навчання і проживання в країни зарубіжжя.
Підготувала Ганна МАКАРЕНКО.Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відтепер передплатити "Дружбу" можна і онлайн
Шановні читачі! 
Раді повідомити, що з'явилася можливість передплатити "Дружбу" онлайн - на сайті "Укрпошти". Більше не треба стояти в черзі у поштовому відділенні! Оформляйте передплату в будь-який зручний для вас час за посиланням: https://peredplata.ukrposhta.ua/index.php?route=product/product&code=500000006&product_id=94540
Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Передплату на "Дружбу" продовжено до кінця 2020 року
Дорогі друзі! Рік, що завершується, був для усіх нас нелегким. Проте, і в цих нових умовах ми, журналісти газети "Дружба", завжди намагаємося тримати руку на пульсі подій та відшуковуємо актуальну, злободенну та цікаву інформацію. Пишемо про Вас і для Вас.  Тож сподіваємося, що прихильники  районки передплатять газету і на 2021 рік.
 До речі, зробити це можна онлайн - на сайті "Укрпошти". Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Не рубай ялинку!
ДП «Брустурянське ЛМГ» повідомляє, що  підприємство не має ліміту на заготівлю новорічних ялинок. Стаття 65 КУпАП, стаття 91 ЛКУ: штраф за зрубану ялинку діаметром до 10 см – 517,86 грн. Шановні громадяни, працівники лісової охорони будуть проводити рейди, накладатимуть штрафи і секвеструватимуть зрубані ялинки. 
В.Михалчич, провідний інженер з охорони лісу. 


Розробляється проект детального планування
Розробляється проект детального планування території земельної ділянки площею 0,0664 га за адресою: с.Нижній Дубівець, вул.Шевченка, б/н для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на ім’я Прокопанич Тетяна Миколаївна.
Громадські слухання відбудуться у Дубівській селищній раді.