Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Донорство: допомога, без якої згасає життя

Донорство: допомога, без якої згасає життя

09:18, 14.06.21
131
Суспільство / Про людей хороших / Здоров'я
Донорство – одне з найвищих проявів людського благородства й гуманності. Адже щосекунди хтось у світі потребує крові, і саме добровільне пожертвування її донорами рятує  життя, даруючи щасливий шанс тим, хто втратив багато крові через важке захворювання, нещасний випадок, при складних пологах тощо. Проте, на жаль, ситуацію в цій сфері важко назвати благополучною, адже кількість донорів на Україні невпинно скорочується, і Тячівщина – не виняток.
Чому так відбувається та загалом про значення регулярного постачання крові для функціонування системи охорони здоров’я цікавимося у зав. відділення переливання крові КНП «Тячівська РЛ» В.Ю.Йовдія, який очолює службу вже понад 32 роки. 


– Василю Юрійовичу, яким був шлях донорства в Україні?
– Масове донорство в Україні розпочалося у 30-ті роки ХХ ст. А під час Другої світової війни в країні нараховувалося близько 300 тис. добровільних донорів. Значних успіхів у гематології було досягнуто у 50-70х рр. ХХ ст. І саме у 50-х з’явився пункт переливання крові у Тячеві, у 1984-му він був реорганізований у Станцію, а в 1995-му – у відділення переливання крові районної лікарні. Проте у 90-х почався загальний спад, і в лікувально-профілактичних закладах виник дефіцит рятівного запасу, й це стало проблемою для самих пацієнтів, а не для суспільства. На жаль, ситуація на сьогодні не поліпшилася. Через брак пропаганди донорства, відсутність належних стимулів для здавачів крові про гостру потребу в  ній більшість населення дізнається лише тоді, коли біда стукає в двері.
– Які категорії пацієнтів найчастіше потребують донорської трансфузії?
– Під час операцій та на випадок сильних кровотеч у лікарні повинен бути запас крові. Немало людей гине щороку на наших дорогах, та їх число було б значно меншим, якби потерпілим вчасно дісталася донорська кров. Тільки завдяки доборовільним здавачам крові можливо врятувати онкохворих, яким загрожує недокрів’я і кровотечі. Адже кров і її компоненти потрібні цим людям регулярно. Багато крові можна втратити при пологах – це створює ризик летального результату, тож екстрену допомогу мамам і новонародженим теж забезпечує регулярне донорство.
Проте, на жаль, близько 70% донорів у нас – ситуативні, – більшість стає ними тільки один раз, коли доводиться рятувати близьких і рідних.
А в світовій практиці активно впроваджується системне добровільне донорство, що дає найбезпечніший ресурс якісної крові.
– Нагадайте, будь ласка, нашим читачам, хто може стати донором, які тут мають місце основні вимоги? 
– Це мають бути здорові, повнолітні громадяни. Основну групу становлять люди віком від 20 до 40 років – їхня кровотворна система здатна швидко поповнювати крововтрату, а серцево-судинна, нервова, гормональна – сформовані і стабільні. Взяття крові у осіб старше 60 років вирішується індивідуально. У них періоди між кровоздачами мають більші інтервали.
Перешкодою для здачі крові можуть бути хронічні захворювання, прийом ліків, перебування на обліку в тому чи іншому медзакладі, вага менше 50 кг. Тут спрацьовує правило: не нашкодь ні собі, ані реципієнту. У випадку нездужання слід потурбуватись насамперед про себе, свій відпочинок і лікування, а не брати на себе додаткові навантаження. 
Між чоловіками і жінками різниця в термінах фізіологічного поновлення крові не виявлена. Щоб стати донором, на пункт здачі крові потрібно прийти з паспортом. Після реєстрації пройти огляд у терапевта, а в лабораторії визначать групу й показники крові. За один раз буде взято не більше 450 г крові. Наступний забір може бути здійснений не раніше, як через два місяці.
Не рекомендується допускати до кровоздачі людей, які відпрацювали в нічну зміну або в гарячому цеху, також після сильного емоційного потрясіння та важкої фізичної праці. Беруться до уваги й недостатньо розвинуті підшкірні вени ліктьового згину, з яких проводиться ексфузія крові.
До речі, донація, тобто здача крові, має позитивний вплив не тільки на реципієнтів, а й на самих донорів – зменшує ризик розвитку злоякісних пухлин та виникнення тромбозу. Донори менше хворіють і серед них нижчі показники смертності. Вони краще контролюють стан свого здоров’я, адже проходять безкоштовний тест на сифіліс, гепатит, ВІЛ та інші показники аналізів крові. Багато важить для психологічного самопочуття й стан душевного піднесення від усвідомлення корисного вчинку, який рятує життя іншим.
Для адаптації до крововтрати чинним законодавством передбачено звільнення донорів від роботи в день кровоздачі та наступного дня зі збереженням заробітної плати. Найактивніші отримують відзнаки. За 40 разових доз крові або 60 – плазми – звання «Почесний донор України», за 100 і більше – «Заслужений донор України».
– І все ж, напевно, потрібно внести певні зміни до діючого законодавства для кращої мотивації громадян?
– Так, насамперед слід змінити підходи щодо того, хто і як буде фінансувати систему донорства. Також належить налагодити ефективну комунікацію між закладами охорони здоров’я і центрами крові.
Згідно із прийнятою у 2019 р. відповідною Стратегією, Національна служба крові складатиметься із трьох рівнів й не вимагатиме участі пацієнтів у пошуках донорів. При кожній лікарні буде створено банк крові й за поповнення його запасів відповідатимуть фахівці на місці.
На регіональному рівні кров заготовлятимуть, перероблятимуть і транспортуватимуть близько десяти модернізованих центрів, створених у різних містах України. А керуватиме їх роботою трансфузіологічний центр. Має бути створений і єдиний реєстр донорів, прив’язаний до відкритої системи c-health з усіма сторінками діагнозів.
– Василю Юрійовичу, в умовах коронавірусної епідемії донорство на Тячівщині, напевно, ще більше пригальмувалося?
– Так, на жаль, кількість осіб, що бажають здати кров, різко скоротилася, в той час, коли число потребуючих донорських вливань – значно зросло. Воно й зрозуміло: люди переживають за власну безпеку. Певний результат дають донорські акції, на них цьогоріч відгукнулися працівники поліції, прикордонної служби та МЧС, за що їм щира вдячність. До речі, акція милосердя триває й зараз, тож на бажаючих проявити гуманну волю задля збереження людських життів чекаємо щодня у відділенні переливання крові КНП «Тячівська РЛ», з 9.00 до 14.00 год. Можливо, для декого стане спонукою День донора, тож будемо раді бачити якнайбільше гостей у  нашому відділенні в понеділок, 14 червня. Звичайно, працюємо з дотриманням карантинних вимог, медперсонал контролює не тільки стан здоров’я відвідувачів, а й власне самопочуття, робочі місця дезінфікуються, маски й бахили – обов’язкова умова для всіх.
Слід віддати належне медикам – безвідмовним донорам з багатолітнім стажем – лікарям М.В. Драчу, В.І.Бібену, В.М.Тиводару, медичним сестрам Г.В.Буркало, Н.М.Поковбі та іншим, які за  будь-яких обставин готові відгукнутись на людську потребу в крові, що у вирішальну хвилину  стає тією рятівною соломинкою, яка не дозволяє згаснути життю. За чіткість й відповідальність у роботі хочеться адресувати вдячне слово й колегам – лікарю І.Д.Гусаку, медичним сестрам Є.І. Гирбі, М.М. Гайдош, О.І. Козичко, І.В. Багарі, Г.І. Гергелабі, О.В. Пруниці, Н.М. Поковбі.
У нашому розпорядженні – й список інших постійних донорів, мешканців району, які здають кров не рідше, ніж два рази в році. Та все ж він міг би бути більшим, адже, як свідчить статистика, 90 відсотків громадян могли б бути донорами, проте не квапляться до пунктів кровоздачі, не замислюючись над тим, що кожен з нас може опинитися в становищі, коли порція донорської крові набуває ціни життя.
– Спасибі за розмову.
Ганна Макаренко. 

***
Цікаві факти 
з історії розвитку донорства 
шляхом спроб 
і помилок
Як відомо, учасниками перших експериментів були тварини: у 1666 р. англієць Р.Лодер здійснив спробу переливання крові між двома собаками. Наступним кроком була трансфузія крові від овечки до людини – до цього методу вдався француз Жан Батіст Дені. Через несумісність крові кілька процедур закінчилися летально. У 1818 році стався серйозний прорив – англієць Дж. Бландел спробував перелити кров від чоловіка до дружини-породіллі, яка потерпала від післяпологової кровотечі, і це її врятувало. Для подальшого розвитку донорства вирішальне значення мало відкриття Карлом Ландштейнером, що був удостоєний Нобелівської премії, трьох груп крові. Через рік медики додали до них і четверту. У 1914 р. було винайдено коагулянти, з допомогою яких створюють запаси крові. Тож під час першої світової війни завдяки донорській крові було врятовано тисячі поранених воїнів. Удосконаленню методу послужило й відкриття резус-фактору, складових крові – еритроцитів, плазми та кращих коагулянтів, що значно збільшили термін придатності крові та її компонентів. Практика донорства підвела медиків й до необхідності здійснювати аналіз крові для унеможливлення передачі з нею небезпечних захворювань.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відтепер передплатити "Дружбу" можна і онлайн
Шановні читачі! 
Раді повідомити, що з'явилася можливість передплатити "Дружбу" онлайн - на сайті "Укрпошти". Більше не треба стояти в черзі у поштовому відділенні! Оформляйте передплату в будь-який зручний для вас час за посиланням: https://peredplata.ukrposhta.ua/index.php?route=product/product&code=500000006&product_id=94540
Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Рибалок запрошують до Лазів
У неділю, 18 липня, на рибному ставку в с.Лази Тячівської ТГ відбудеться свято рибалки «Файна рибка». 
У програмі заходу: 7.00 – реєстрація учасників змагання зі спортивної рибалки, 7.00-12.00 – активний лов, 12.00-13.00 – зважування лову та визначення переможців, 14.00 – відкриття свята та нагородження переможців, 15.00 – музично-розважальна програма. 
Організатори свята обіцяють цікаві майстер-класи, приємне спілкування, цінні призи, смачну юшку та відпочинок для всієї родини. Ласкаво просимо!
Вхід вільний.
Тячівська міська рада.


У Тячеві відбудеться інклюзивний фестиваль
У понеділок, 31 травня, у Тячеві на міському стадіоні ім.Л.Бийреша відбудеться інклюзивний фестиваль для людей з інвалідністю під назвою «Творчість без меж».  
Це останній з десяти проектів, які цього року реалізують у Тячівській міській громаді за співфінансування ЄС та Британської Ради, у партнерстві з ГО «Молодіжна платформа» та Тячівської міської ради.
Початок заходу – об 11.00 год. за к.ч.
За інф. Тячівської міської ради. 


СБУ проведе навчання
У період з 1 по 2 червня 2021 року на територіях Мукачівського та Берегівського районів координаційна група Антитерористичного центру при Управлінні Служби безпеки України у Закарпатській області проведе планові антитерористичні навчання