Певно, кожному доводилося звертатися за юридичними послугами до нотаріуса. Адже це професійний юрист, уповноважений державою засвідчувати законність та достовірність найрізноманітніших фактів, дій та документів і виконує роль «незалежного свідка». На відміну від адвоката, він, як юридичний радник, представляє і захищає інтереси не однієї сторони, а всіх громадян. Характер роботи потребує глибоких знань не тільки суто галузей законодавства, а й необхідності проявляти високу правову культуру. Відповідальність – критерій роботи нотаріуса, який змушує удосконалювати свої знання. Документ, засвідчений нотаріально, має силу закону, тому повинен бути оформлений бездоганно.Про роботу говоримо з державним нотаріусом, завідувачкою Тячівською державною нотаріальною конторою Л.В.Черевко. – У районі Ви, шановна Лідіє Віталіївно, знана особистість, адже працюєте нотаріусом вже довгі роки. Який був початок вашої професійної діяльності?– На цій посаді я вже більше як 25 років. Закінчила юридичний факультет Одеського державного університету ім. Мечникова. Навіть те, що доїжджаю на роботу з села за 40 кілометрів від райцентру, не перешкоджає моїй діяльності, бо я ніби черпаю сили з прекрасних гір, що оточують Калини. А взагалі, якщо говорити про професію нотаріуса, потрібні великі навички в юридичній сфері. Це не тільки відповідна вища освіта, володіння державною мовою, стаж у сфері права. Людина мусить бути дуже відповідальною, уважною, терплячою і постійно вдосконалювати свої знання.
– Чи справляються державні нотаріуси з навантаженнями?– Скажу, що хоча нас тільки троє, державних нотаріусів, всіх громадян, які звертаються, приймаємо і надаємо їм юридичні послуги. Нотаріуси, Андріана Михайлівна Немеш, Наталія Федорівна Лешко вже відмінно освоїли свою професію і працюють бездоганно. Крім того, у нас є четверо консультантів – майбутніх нотаріусів, які водночас здобувають стаж.
– Окрім державної нотаріальної установи, працюють ще й приватні нотаріуси. Напевно, ваші навантаження не на стільки вже й непосильні?– Так, у районі є ще приватні нотаріуси – 9 у Тячеві, один – у Солотвині, один – у Тересві. Вони теж завантажені роботою, однак її у нас не поменшало. У цьому щоденно переконуємося, приймаючи громадян.
– Професія нотаріуса дуже цікава. Чи доводиться вам почути більше від окремих відвідувачів, перед тим, як щось посвідчити?– Ще й скільки разів! Звичайно, Закон зобов’язує зберігати в таємниці все, що нам стає відомо під час вчинення нотаріальних дій. Однак, можна сказати, що часто справжньою прелюдією до цього стають спори людей, які звернулися посвідчити спадщину, заповіт, бо вголос виявляють своє незадоволення тим, як вчинили ще перед цим їхні родичі. До речі, таких історій чимало, але нотаріус у такій ситуації ще мусить бути й психологом.
– У законодавстві останнім часом з’являється багато нового. Це дуже впливає на роботу нотаріусів?– Так, дуже швидко змінюється нормативно-правова база, і треба тримати руку на пульсі життя. Однак юристи швидко адаптовуються до цих змін і вчаться працювати за будь-яких умов.
– Почав діяти Закон про ринок землі. Чи зверталися до вас громадяни з цього питання?– Є таке звернення, воно у процесі опрацювання. Однак, хочу зауважити, що оскільки Закарпаття – край малоземельний, масових звернень не очікуємо. Вони більш характерні для громадян, які живуть в областях, де чорнозем і рівнини.
Немалу роль зіграють і певні нюанси: наприклад, людям, котрі купують землю, слід буде пояснити походження коштів, якими володіють. Звичайно, заробітчани не зможуть цього зробити.
– Які новації очікуєте ще?– Їх чимало. Скажімо, зараз перебуває на розгляді у Верховній Раді України законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про нотаріат», прийняття якого запустить реформу нотаріату вцілому, нотаріуси зможуть реєструвати шлюб, а також автомобілі тощо, встановлювати юридичні факти, також планується введення електронного нотаріату та електронного архіву, що має спросити роботу нотаріусам.
– Чи надовго залишатиметься ця структура державною?– Як вже було сказано, вказаний законопроект, який передбачає діяльність лише єдиного нотаріату. Тут теж будуть свої плюси та мінуси. По-перше, державний нотаріат фінансувався з держбюджету, сплачував державні мита та відрахування. Пільговики, звертаючись за послугами, отримували значні знижки у цінах, передбачених чинним законодавством.
– Як вважаєте, Лідіє Віталіївно, в чому особливість професії нотаріуса?– Переконана, в ефективному та професійному обслуговуванні, законності, відповідальності, конфіденційності та оперативності. Мудрість, ініціативність, послідовність, цілеспрямованість і наполегливість – теж притаманні людям нашої професії.
– Відмінних вам перспектив, престижності й глибокої вдячності від громадян!Інтерв’ю вела Ольга Фіцай.
На фото: Лідія Черевко (зліва), нотаріус Андріана Немеш, консультант Оксана Штаба.