Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Вакцинація чи реанімація: обирати кожному, але колективний імунітет – наша спільна відповідальність

Вакцинація чи реанімація: обирати кожному, але колективний імунітет – наша спільна відповідальність

09:18, 08.11.21
172
Суспільство / Здоров'я / Важливо
Медики застерігають: ситуація з захворюваністю на Ковід-19 на Тячівщині погіршується. Більшає важких хворих у КНП «Тячівська районна лікарня». 
Про те, чому обов’язково варто вакцинуватись, як це зробити, чому слід вірити лікарям, а не чуткам і нісенітницям з Інтернету, спілкуємось з головою Тячівської райдержадміністрації Тімуром Аверіним та головною медсестрою КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Тячівської районної ради Оленою Бочок.  

Пацієнтів у лікарні більшає, 
серед них жодного 
вакцинованого
– Щоденно у ЗМІ бачимо нові антирекорди захворюваності на коронавірус. За одну лише добу від цієї недуги помирають близько 700 українців. Чи є тенденція до збільшення захворюваності на Ковід-19 на Тячівщині?
Тімур Аверін:  – Так, тисячі людей щодня госпіталізують і майже всі вони невакциновані: за даними медиків, 94% пацієнтів, яких було госпіталізовано з COVID-19 в Україні з 11 по 17 жовтня 2021 року, не отримали жодної дози антиковідної вакцини. Більш, ніж 99% померлих від коронавірусу в Україні за останні три місяці були нещеплені.
Збільшення захворюваності фіксуємо і на Тячівщині. За два тижні на коронавірус захворіли приблизно 400 мешканців. З них вакцинованих – близько 40. Іноді в окремих громадах фіксуються різкі спалахи – у Солотвинській, Нересницькій. До прикладу, станом на сьогодні (4 листопада – авт.) в районі маємо 72 нових хворих за добу. 
– Яка наразі ситуація у Тячівській районній лікарні? Скільки хворих лікуються у стаціонарі?
– У лікарні більшає пацієнтів, і зауважте: серед них жодного вакцинованого. Щоранку моніторимо цю інформацію. За добу поступило 13 людей, у 12 із них – діагноз «Ковід» підтверджено. Загалом, у районній лікарні перебувають 93 пацієнти, 87 із яких – з підтвердженим діагнозом «Ковід», 78 – кисневозалежні. 9 людей перебувають у реанімації, 8 – на апаратах ШВЛ. За добу помер один пацієнт.
За минулий тиждень смертність становила 3 особи. Ще троє пацієнтів померли за вихідні. Якшо порівнювати ситуацію з минулорічною, та така смертність була, коли ми фіксували понад 80 нових хворих за добу. І стільки ж людей помирає зараз. 
Лікарі працюють у складних умовах, навантаження на лікарні високе через те, що, на жаль, у нас іще дуже велика кількість невакцинованих людей.
– Що можете сказати про перебіг хвороби: чи змінився він у порівнянні з весною?
– Олена Бочок: Так, «Ковід» став важчим і помолодшав. На Тячівщині багато хворіють і діти, навіть є випадки, коли хворіють малюки 9-місячного віку. Є діти і у реанімаційних відділеннях.
Вакцинація – найкращий 
захист від важкого перебігу хвороби
– Яка наразі ситуація з вакцинацією у Тячівському районі?
Олена Бочок: – Вакцинація – найефективніший спосіб запобігти важкому перебігу, госпіталізації і смерті від COVID-19. Останнім часом вакцинованих трохи побільшало. Вважаю, це тому, що люди отримують більше інформації, бачать приклади людей, які успішно і без серйозних наслідків провакцинувались, а також спостерігають, що серед їх нещеплених знайомих  більше людей хворіє на Ковід.
– Де сьогодні можна провакцинуватись від коронавірусу?
– У громадах, які в підпорядкуванні ЦПМСД, є 14 пунктів щеплень: у Дубовому, Усть-Чорній, Калинах, Тернові, Нересниці, Ганичах, Тересві, Бедевлі, Буштині, Новобарові, Углі, Колодному, Лопухові, Чумалеві. Також пройшли навчання мобільні бригади, які вакцинують людей у таких населених пунктах, як Вонігово, Усть-Чорна, Тарасівка і Новоселиця. Крім цього, розгорнуті Центри масової вакцинації у Тячеві, в приміщенні районної ради, у відділенні «Укрпошти» та віднедавна – працює у супермаркеті «Алма» в Тячеві. Загалом, до вакцинальної кампанії залучено 66 медпрацівників Центру – як лікарів, так і медсестер. Ще 12 медиків наступного тижня проходитимуть навчання. Вакцинальну кампанію у районі проводимо з 3 березня, тож навантаження на медиків високе, адже окрім, власне маніпуляцій, є ще технічна робота – внесення даних до електронної системи та інше.
Тімур Аверін: – На сьогодні провакциновано понад 30 тисяч мешканців Тячівського району. Враховуючи те, що для досягнення колективного імунітету треба імунізувати 70%, то ця цифра є недостатньою. 
– В яких громадах люди більш і менш відповідально ставляться до вакцинальної кампанії?
Тімур Аверін: – Лідерами з вакцинації є Тячівська громада, де провакцинували 35% населення, Вільховецька – 31%, Углянська – 26%. Найгірша ситуація – в Усть-Чорнянській громаді, де всього 8%. Там щодня вакцинуються всього 5-6 людей. Вакцинація чи реанімація – кожен обирає сам. Але хотів би звернути увагу на цифри, які наводить Центр з контролю та профілактики захворювань США. Невакциновані від COVID-19 люди піддаються в 11 разів більшому ризику померти від штаму «Дельта», ніж вакциновані. Ризик захворіти у невакцинованих у 6 разів вищий у порівнянні з тими, хто отримав дві дози вакцини. 
Олена Бочок: – Якщо говорити про верстви населення, то найбільше вакцинованих – це медики, освітяни, працівники органів місцевого самоврядування, поліція, а також заробітчани. Адже для виїзду за кордон обов’язковий сертифікат вакцинації. А першими вакцинувались люди, які важко перехворіли на коронавірус.   
– До речі, який відсоток щеплених у Тячівській райдержадміністрації?
 – 93%, враховуючи працівників Тячівського та Дубівського УСЗН. 
– Який порядок роботи пунктів щеплень?
Олена Бочок: – Вони працюють щоденно, з 9 до 16-ї години. Але враховуючи той фактор, що такі вакцини, як Пфайзер, Астразенека і Модерна, не є однодозними, для того, щоби провести щеплення, треба для Пфайзера 6 бажаючих вакцинуватись, для Астразенеки – 10 і Модерни – 15 людей. Тобто формується певний список. А вже вакциною Коронавак  щеплення проводяться одразу, коли людина прийшла, через те, що вона є однодозною.  Враховуючи те, що багато лікарів, залучених до вакцинального процесу, також ведуть прийом пацієнтів,  то вони коригують час: чи зранку, чи після обіду, щоб хворі та здорові люди, які бажають вакцинуватись, не перетиналися. 
– Найперше, до кого має звертатись людина, що вирішила захиститись від небезпечної хвороби?
– Передусім, до свого сімейного лікаря, а він уже підкаже, де найближчий пункт щеплення. Або ж безпосередньо треба йти до пункту, де можна отримати всю необхідну інформацію. Тут запишуть контактні дані людини і повідомлять, коли можна прийти провакцинуватись.
– Які вакцини зараз є в наявності?
Олена Бочок: – Зараз в усіх пунктах щеплень є вакцини Коронавак (CoronaVac/Sinovac Biotech), Астразенека (AstraZeneca) та Пфайзер (Comirnaty/Pfizer-BioNTech).
Розповідаємо, як працюють вакцини, та які можуть бути реакції на них.   
Діюча речовина вакцини АстраЗенека – модифікований аденовірус (вектор), що містить специфічний білок коронавірусу. Вектор переносить спеціальну «інструкцію» для створення білків коронавірусу у клітинах. Коли вакцина потрапляє в організм людини, то клітини починають виробляти шип-білок коронавірусу. Імунна система розрізняє антигени й у відповідь виробляє антитіла та Т-клітини. Так вакцина формує імунітет.
Для повної імунізації потрібно дві дози вакцини, які вводяться з інтервалом 4-12 тижнів. Після введення вакцини можуть виникнути типові реакції, які є нормальними і минають за кілька днів. Це – почервоніння, біль і набряк у місці ін'єкції, лихоманка чи озноб, головний біль, біль у м'язах чи суглобах, збільшені лімфатичні вузли, нудота, втома і безсоння. 
Дві дози Астразенеки захищають від зараження коронавірусом на 80%. Також препарат удвічі зменшує імовірність інфікувати невакцинованих людей поруч. AstraZeneca захищає від важкого перебігу хвороби і госпіталізації на 92% для штаму «Дельта» і на 86% для штаму «Альфа». 
Коронавак – це вакцина, яку розробила китайська компанія. Вона містить у своєму складі неактивний, «вбитий» вірус. Організм реагує на нього та виробляє імунітет. Вакцина CoronaVac використовується у 40 країнах світу. Першу вакцину за цією технологією розробили ще 1955 року. Це була вакцина від поліомієліту.
Для ефективного захисту від COVID-19 потрібно дві дози Коронавак з інтервалом у 14-28 днів. Після введення вакцини можуть виникнути такі реакції, як почервоніння, біль, набряк у місці ін'єкції, лихоманка чи озноб, головний біль і біль у м'язах чи суглобах, біль у животі чи горлі, нудота, діарея, втома і сонливість, набряки повік чи їхнє почервоніння. Ці симптоми нормальні і швидко минають. 
Згідно з науковими дослідженнями, вакцина також добре захищає від тяжкого перебігу COVID-19. 
Пфайзер – це інноваційна вакцина, розроблена німецькою компанією BioNTech спільно з американським концерном Pfizer. Вакцини мРНК є безпечними і не можуть змінити ДНК людини.
Для формування імунітету необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 21 день. Після введення вакцини можуть бути такі реакції, як біль у місці ін’єкції, втома, головний біль і біль у м’язах та суглобах, лихоманка і почервоніння у місці уколу.
Вакцина Пфайзер має ефективність 93,7% для штаму «Альфа» та 88% для штаму «Дельта».
Найближчим часом очікуємо ще й вакцину Модерна. При зберіганні вакцин дотримується чіткий температурний режим, термін придатності, всі вони сертифіковані. У нас використовуються всі ті вакцини, що й за кордоном. 
Вакцинація 
формує ширший імунітет, ніж антитіла 
– Часто можна почути думки людей, які не йдуть на щеплення, бо, мовляв, перехворіли і мають антитіла. Чи достатньо їх для захисту організму?
Олена Бочок: Антитіла – це, звісно, дуже добре, але вакцинація формує ширший імунітет. Такі люди мають імунітет до певного виду вірусу – «британського», який у нас був раніше. Зараз більше штаму «Дельта», будуть інші варіанти. Вакцинації захищають і від тих штамів коронавірусу. Варто розуміти, що вакцина формує імунітет «на вхід» до вірусу, а не на саму хворобу.  
Закликаємо щепитися навіть тих, хто перехворів на коронавірус. Адже, за деякими даними, нещеплені люди мають удвічі вищий ризик повторно захворіти на COVID-19. Знаємо випадки, коли людині на відновлення після Ковіду треба було від 3 до 9 місяців. Уявіть, що буде з її ослабленим організмом, якщо вона заразиться ще раз. 
Єдине зауваження  – людина, яка перехворіла на Ковід, має протипоказання до вакцинації  терміном три місяці. 
Тімур Аверін: – До речі, наступного тижня в «Дії» з’явиться «сертифікат про одужання від коронавірусу». Отримати сертифікат про одужання зможуть люди, в яких наявний запис про захворювання від COVID-19, внесений лікарем до електронної системи охорони здоров‘я. Право на генерацію такого сертифікату наступатиме на 15 день після внесення цього запису до системи. Сертифікат діятиме 90 днів. Після цього терміну людині можна буде вакцинуватись.
– Є люди, які вважають, що не можуть вакцинуватися за станом здоров’я. Якими насправді є протипокази до щеплень?
Олена Бочок: – Це гостра стадія захворювання на Ковід, хіміотерапія хворих на онконедуги, а також випадки важкої алергічної реакції – анафілактичного шоку в минулому. Ще один момент – вагітна жінка не може вакцинуватися Коронаваком, лише Пфайзером. Однак ані вагітність, ані лактація не є протипоказом для вакцинації. Більше протипоказів немає. Дітей від 12 до 18 років також імунізують вакциною Пфайзер.
– Чи треба перед процедурою вакцинації проходити медичне обстеження?
– Оскільки вакцини від коронавірусу не є важкими та не містять хімічних елементів, які би вимагали додаткового обстеження, то цього робити не потрібно. 
Лише вакцинація може перервати ланцюг поширення вірусу від людини до людини, зупинити пандемію, зменшити навантаження на лікарні та лікарів, та у випадку хвороби легше її перенести. 
– Коли можемо опинитись у «червоній» зоні? 
Тімур Аверін: – «Червоною» стає ціла область. Це станеться, коли завантаженість лікарень буде на рівні 60-70%.
З 8 листопада вступає в дію Наказ МОЗ України, яким невакцинованих держслужбовців та вчителів будуть відсторонювати від роботи на період карантину або до того часу, поки не зроблять щеплення. Це не стосується тих осіб, які мають протипоказання до профілактичних щеплень проти Ковід-19 та надали про це медичну довідку.  
Також діє Постанова Кабміну №1236, яка забороняє у «червоній зоні» бізнесу і суб’єктам господарської діяльності працювати, якщо персонал не вакцинований на 100%. 
Тож варто зробити все для того, щоб уникнути обмежень червоного рівня епідеміологічної небезпеки.
– Які заходи вживає влада для того, щоби переконати людей захиститись від коронавірусу?
– Неодноразово проводимо наради щодо вакцинації та дотримання карантинних норм у громадах та колективах. Сьогодні такі проходять у ДП «Мокрянське ЛМГ», Нересницькій громаді – спільно з духовенством. Дуже радує, що свідомо підійшла до вакцинальної кампанії освіта району. Також очікуємо, що сімейні лікарі активізують роз’яснювальну роботу з пацієнтами.  Додатково відкрили пункт щеплення в супермаркеті «Алма» у Тячеві, ведемо перемовини про відкриття такого ж у Нересниці. 
Подбайте про себе та інших – зробіть щеплення проти COVID-19 у найближчому Центрі чи пункті вакцинації. Це безпечно та безкоштовно.
Розмовляла Н.МАДЖАРА.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відтепер передплатити "Дружбу" можна і онлайн
Шановні читачі! 
Раді повідомити, що з'явилася можливість передплатити "Дружбу" онлайн - на сайті "Укрпошти". Більше не треба стояти в черзі у поштовому відділенні! Оформляйте передплату в будь-який зручний для вас час за посиланням: https://peredplata.ukrposhta.ua/index.php?route=product/product&code=500000006&product_id=94540
Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Шановні читачі!
«Укрпошта» розпочала передплатну кампанію на 2022 рік. Тож віднині можна оформити передплату на тячівську районну газету «Дружба» у всіх стаціонарних і пересувних поштових відділеннях.


Фільм «Закарпаття» Шона Вільямса показуватимуть в Тячеві 25 серпня
Повнометражний фільм «Zakarpattia» (США/Україна 2018, 85 хв) від Q&A, режисером якого є Шон Вільямс, презентуватимуть у м. Тячів в картинній галереї ім. Ш.Голлоші, 25 серпня 2021 року о 16.00. (Вхід вільний, захід проводитиметься з дотриманням карантинних норм.)
Він знімався у 2013-2016 роках. Прем’єра відбулася у Бухаресті у 2018 році. Був показаний у США, Румунії та Німеччині. У 2021 році відзначений як «один з найкращих музичних документальних фільмів про традиційну музику в Україні сьогодні».

Центральна вулиця с. Добрянське перекрита
На офіційній сторінці Вільховецької ТГ поміщено повідомлення, яке зацікавить усіх водіїв. А саме: у зв’язку з асфальтуванням центральної вулиці у с. Добрянське, проїзд вантажного транспорту на цій ділянці, починаючи з суботи 21 серпня і на період робіт, заборонений.
Об’їзд – через Нересницю і Тересву.
Рух легкових автомобілів також буде обмежений. Радимо користуватись об’їздом через вулиці Жовтнева і Миру. Дякуємо за розуміння!
Вл.інф.

У Солотвині відзначать 30-ліття Незалежності України та День шахтарського селища
28 серпня Солотвино запрошує усіх  відсвяткувати 30-у річницю Незалежності України та День шахтарського селища  біля нового скверу  по вулиці Європейській (на території Солотвинського ЗЗСО №1).