09:24, 06.12.21

445
Суспільство / Здоров'я / Важливо

1 грудня світ відзначав День боротьби зі СНІДом. З початку 2021 року на Закарпатті виявили 88 нових випадків інфікування ВІЛ. Діагноз СНІД вперше в житті встановили 27 закарпатцям. Як проводиться діагностика та лікування інфікованих, – про це розповіла директорка Закарпатського обласного центру громадського здоров'я Вікторія Білак-Лук'янчук.
Щорічно на Закарпатті виявляють близько 100 нових випадків інфікування ВІЛ. Від початку року інфекцію виявили у 88 осіб.
«На жаль, такі цифри не мають тенденцію до зниження, а навпаки — до збільшення. Три чверті всіх випадків виявляють на пізніх стадіях. Понад 85% осіб, в яких виявили ВІЛ, перебували в лікарнях. Вони мали супутні патології і їм запропонували пройти тест на ВІЛ-інфекцію», – розповіла Вікторія Білак-Лук'янчук.
Для області актуальна група ризику – це трудові мігранти та їх статеві партнери. На Закарпатті понад 56% нових випадків інфікування реєструють саме у трудових мігрантів.
Статистика ВІЛ-інфікування на Закарпатті
Станом на 1 листопада 2021 року на диспансерному обліку перебуває 810 ВІЛ-інфікованих осіб, із них 297 – хворі на СНІД. Дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями – 59.
За словами Вікторії Білак-Лук'янчук, 80% диспансерних хворих – це люди від 25 до 49 років. 57% з них – чоловіки, 43% – жінки. Найбільше їх у Хустському, Тячівському, Мукачівському районах та в місті Ужгород.
Серед вперше виявлених ВІЛ-інфікованих осіб структура шляхів інфікування була наступною: статевий шлях при гетеросексуальних стосунках – 68,2% (60); статевий шлях при гомосексуальних стосунках – 4,6% (4); парентеральний шлях при ін’єкційному введенні наркотиків – 1,1%(1); діти, народжені ВІЛ-інфікованими жінками – 25% (22); шлях інфікування не встановлено – 1,1% (1).
Як відбувається тестування та лікування
«В останні роки зменшилася кількість тестувань на ВІЛ у зв'язку з реорганізацією лікарень та пандемією. Але кількість випадків зараження збільшується», – сказала експертка.
За її словами, зробити тест можна у сімейного лікаря. «Також можна звертатися в Кабінети довіри або до центру громадського здоров'я. Молоді люди, як правило, частіше звертаються з проханням пройти тестування. Ця послуга безкоштовна», – каже Вікторія Білак-Лук'янчук.
«Зараз ВІЛ-інфекція не є вироком. Лікування пожиттєве, але воно доступне і безкоштовне. Така людина продовжує жити повноцінним життям. Лікування полягає у щоденному прийманні таблеток 1 раз в день. Тоді рівень вірусу в організмі може знижуватися практично до нуля, тобто людина добре почувається і, більше того, вона не може заражати вірусом інших», – підсумувала експертка.
Що відомо:
Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) передається через кров та інші біологічні рідини під час статевого контакту і вагітності, пологів та годування груддю.
ВІЛ впливає на імунну систему, зокрема знищує Т-клітини, у результаті чого при відсутності лікування вона не в змозі боротися з хворобами та інфекціями.
СНІД спричинений ВІЛ і є пізньою стадією інфекції. Особа може протягом багатьох років жити з вірусом імунодефіциту людини, не відчуваючи жодних симптомів.