Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » » Інвестиційний проєкт покликаний вирішити проблему Солотвинського солерудника

Інвестиційний проєкт покликаний вирішити проблему Солотвинського солерудника

08:57, 03.02.20
174
Події / Довкілля
29 січня в рамках проєкту ImProDiReT та за підтримки Закарпатської ОДА на базі комплексу «Деренівська купіль», що неподалік від Ужгорода, відбулася міжнародна конференція на тему: «Дорожня карта вирішення надзвичайної ситуації у смт Солотвино та створення рішень для стійкого майбутнього». 

Участь у заході взяли: в.о. голови ОДА Олексій Гетманенко, голова облради Михайло Рівіс, керівник проекту ImProDiReT Пітер Глерум (Нідерланди); представники Генерального департаменту з питань європейського цивільного захисту та гуманітарної допомоги Європейської Комісії Елені Печліванідоу (Бельгія), департаменту водної дипломатії та стратегії Дунайського регіону Міністерства закордонних справ та торгівлі Угорщини, національний координатор стратегії Дунайського регіону від Угорщини Віктор Оросі; департаменту промислової політики Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Юрій Хоменко, керівник державного підприємства «Виробнича дирекція Солерудліквідація» Олександр Поштук, дослідниця, науковець Делфтського технічного університету Аббі Оненчан (Нідерланди) та ін.
Серед учасників конференції - спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні, Інститут геологічних наук НАН України, що розробив унікальні мапи ризиків, Делфтський технічний університет (Нідерланди), який розробив мобільний додаток для оповіщення людей про наближення небезпеки.
Зазначалося, що Проєкт «Вдосконалення стратегії зниження ризиків стихійних лих у Закарпатській області» фінансується Європейською комісією і має на меті амбітне завдання – сформувати Дорожню карту розв’язання гострої проблеми надзвичайної ситуації державного значення на Солотвинському солеруднику.
Олексій Гетманенко наголосив, що створення безпечного простору середовища для життєдіяльності в зоні Солотвинського солерудника, як фактору економічного добробуту впродовж століть, має бути доповнено створенням нових домінуючих галузей та економічних можливостей.
– Однією з таких можливостей є оздоровчий туризм, рекреаційна та реабілітаційна діяльність, окремі напрями медичного туризму, які за Стратегією розвитку Закарпаття на 2021-2027 роки є одним із напрямків смарт-спеціалізації краю, – підкреслив  Олексій Гетманенко, закликавши фахівців закласти якісні дороговкази для формування здорового, безпечного та привабливого майбутнього для громади Солотвина і Закарпаття зокрема.
В свою чергу, голова закарпатської обласної ради Михайло Рівіс, виступаючи на форумі, привітав від депутатського корпусу облради та від себе особисто його учасників, побажав плідної роботи у дискусіях, та наголосив на важливості порушеного питання не тільки для Закарпаття та всієї України, а й для країн Дунайського басейну. Відтак підкреслив, що , будучи заступником голови ОДА, у 2014 році він разом із керівниками відповідних структур та експертами предметно проаналізували стан справ щодо Солотвина. Та дійшли висновку, що хоч у 2011 році ситуація у смт Солотвино оголошена надзвичайною і може мати негативний вплив на весь Дунайський басейн, по факту не вирішена як ні в плані стабілізації ситуації, так і щодо забезпечення безпеки тисячі солотвинців та об’єктів інфраструктури, які опинилися в зоні ризику. «Ми звернулися до Моніторингової місії ОБСЄ з проханням направити сюди фахівців і вивчити ситуацію на місці. Після чого на Закарпаття прибули європейські фахівці для комплексної оцінки поточної ситуації у Солотвині та розробки рекомендацій з її вирішення. Я щиро дякую представництву Єврокомісії в Україні, яке поставилось до цього важливого для нас питання відповідально», – наголосив М.Рівіс, додавши, що, крім того, у 2016 році команда цивільного захисту ЄС (RAR) провела оцінку ризиків цієї території та її околиць. Звіт нараховує 8 пакетів рекомендацій щодо етапів відновлення.
На сьогодні на Закарпатті реалізується проект REVITAL І – це перший захід, спрямований на впровадження пропозицій RAR на ділі. Даний проєкт відомий як «Екологічна оцінка можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвино з метою запобігання подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси через підготовку комплексної системи моніторингу», що реалізується через Європейське об´єднання територіального співробітництва ТИСА (ЄОТС ТИСА) у рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020» Загальна вартість проєкту - понад 1 млн євро, із яких внесок ЄС складає понад 968 тис євро. Його мета полягає у створенні основи для запуску проєкту з відновлення шахт Солотвина та околиць через поглиблення транскордонної співпраці між Закарпаттям та суміжними територіями Європи. «У рамках цього проєкту через дослідження (геологічні, геоморфологічні, структурні, гідрогеологічні, гідрологічні) за допомогою провідних технологій матимемо змогу бачити чітку картину того, що відбувається у соляних шахтах та на прилеглих територіях. У шахти опускатиметься робот, розроблений науковцями Мішкольцського університету, який робитеме аналіз, вимірювання, фото і т.д. Найперше задля безпеки наших краян, які там проживають, бо це – найбільша наша цінність. До того ж, за твердженням експертів, сіль потрапляє у Тису, а звідти – у Дунай, а це загроза для екосистеми Дунаю», – далі мовив очільник облради та підкреслив, що «перед нами – непрості завдання, але ми йдемо шляхом їх поетапного вирішення, аж до відновлення унікальної алергологічної лікарні у Солотвині – однієї з родзинок краю».
На завершення виступу М.Рівіс висловив упевненість у тому, що, об’єднавши зусилля довкола цих двох проєктів – ImProDiReT та REVITAL І, вдасться досягти спільної мети – створити основу із впровадження процесу відновлення та рекультивації Солотвина і його околиць, без екологічних ризиків у перспективі. Він подякував усім дотичним до вирішення цього наболілого для закарпатців питання.
У ході конференції учасники обговорили план дій для зменшення ризику надзвичайної ситуації та поступового комплексного розвитку території, що потребує скоординованих спільних зусиль всіх зацікавлених сторін.
Додатково: У грудні 2010 року ситуацію, пов’язану з небезпечними екзогенними геологічними процесами на території Солотвинських соляних шахт, було віднесено до надзвичайної. Як результат – оголошення зоною екологічного лиха державного значення. Деградована територія покриває сотні домогосподарств, школи, будівлі громади, споруди, зовнішні мережі та дороги. Поряд з цим громада намагається розвиватись на свій страх та ризик, без комплексного рішення викликів, що постали.
Прес-служба ОДА.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Оголошення
У відповідності до норм статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» 16.03.2020 року  о 10.00 за київським часом в залі засідань міської ради за адресою: м. Тячів, вул. Шевченка, 2  відбудуться громадські слухання щодо врахування громадських інтересів під час розроблення містобудівної документації:
• детальний план території земельної ділянки площею 0,0774 га в м.Тячів, вул. І. Франка, 2, цільове призначення якої змінюється для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.; Містобудівну документацію розроблено відповідно до ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
 Явка власників земельних ділянок на які розробляється містобудівна документація та спеціалістів проектних організацій розробників ОБОВ’ЯЗКОВА. У випадку неявки містобудівна документація розглядатися не буде.
Ознайомлення з містобудівною документацією, текстовими та  графічними матеріалами у відповідному порядку буде здійснюватися з 9.00 до 12.00 в робочі дні, у відділі містобудування, архітектури Тячівської міської ради за адресою: вул. Шевченка, 2 (каб. 8).
Пропозиції та зауваження пропонується подавати письмово до 11.02.2020 року за адресою: 90500 м. Тячів, вул. Шевченка, 2, Тячівська міська рада. Пропозиції, надані після встановленого строку, не розглядаються.

Передплата на «Дружбу» на 2020 рік розпочалася
Шановні читачі нашого сайту! Ми вдячні вам за вашу незмінну підтримку, за ваші лайки і перепости на наші публікації! Сподіваємося, що ви підтримаєте і паперовий варіант газети, передплативши її у своєму поштовому відділенні.Відбудеться «День кар’єри»
З метою профілактики безробіття серед молоді, надання всебічної і актуальної інформації про професії, які користуються попитом на сучасному ринку праці, ознайомлення з послугами служби зайнятості Тячівський районний центр зайнятості організовує «День кар’єри».
Захід відбудеться 24 жовтня 2019 року в м. Тячів на площі Поштовій, початок о 12.00 год.
Тячівський районний центр зайнятості.

Сигнали оповіщення будуть навчальними
Управління цивільного захисту Закарпатської обласної державної адміністрації повідомляє, що 16-17 жовтня 2019 року проводитиметься комплексна перевірка загальнодержавної та територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення із залученням всіх засобів доведення інформації  (електричні сирени, гучномовці, а також електричні сирени системи «Павіан»). Звертаємося до усіх мешканців району та гостей з проханням зберігати спокій та пам’ятати, що всі сигнали, котрі будуть передаватися в цей період в ефірі дротового радіомовлення та через гучномовці, розміщені у місцях масового перебування людей (вокзали, школи, місця громадського відпочинку), а також сигнали електросирен, розміщених на території підприємств та організацій, є навчальними.


128 бригада запрошує на екскурсію
128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада запрошує усіх бажаючих відвідати захід «День відкритих дверей», який відбудеться 20 серпня 2019 року о 10 годині за адресою: м. Мукачево, вул. Зріні Ілони, 153. Під час заходу будуть показані нові зразки озброєння, повсякденна діяльність військової частини. Також буде проведена екскурсія в музеї бойової слави бригади, де відвідувачі ознайомляться з цікавою історією створення та бойовим шляхом славетної бригади.
Тячівський РВК.