Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » » Лилися спогади, душа щеміла...

Лилися спогади, душа щеміла...

09:14, 05.11.18
160
Про людей хороших
25 жовтня на кричівському обійсті Василя Івановича та Марії Миколаївни Попів було незвично гамірно. Золотава осінь принесла у цей дім святкову радість. До батьківського порогу злетілися, немов пташки, рідні діти. Приїхали аж із Чехії, адже дорогі наші батьки відзначали золоте весілля. Легко почуватися у домі, де народилися й виростали, згадувати дитинство, переступити поріг, через який батько провів на рушничок щастя... 


Ніколи діти не чули від своїх батьків про їхнє дитинство. А воно, виявляється, було нелегким. Лиш іноді, між словом, батько згадував голодні, тяжкі часи. У післявоєнних 50-х роках, за сталінського режиму, почали ходити так звані бандери – група озброєних людей, які переховувалися по лісах. Час від часу нападали на сільські родини, просили їсти, ночували і забирали всі запаси, залишаючи голодними цілі сім’ї. У такому становищі опинився і батько Василя Івановича. Під прицілом гвинтівки подавали вечерю, приймали ночувати. Мало того, за так зване переховування бандерів був репресований, як і багато інших краян. Через три роки після смерті Сталіна визнаний невинуватим й реабілітований.
Пригадує батько, як хлопчиком цілий день випасав худобу.
– Було холодно, і я почав танцювати й співати, щоб якось зігрітися. Голодний і босий, співаю і танцюю, – згадує він. Та відтоді не прощається з музикою. Добре грає на баяні й на акордеоні, вони в нього у примітному місці, і якщо хтось попросить, не відмовить. А ще батько згадує свою маму Христину, яка вона була роботяща. Пам’ятає її струджені руки. Вечерю подавала завжди, коли починало темніти. Мені, малому, клала порцію і подавала на поріг, мовляв, їж, у хаті темно. Це щоб не палити ломпу, економила масло.
Нелегким було дитинство й у мами Марії Миколаївни. Адже виросла у багатодітній сім’ї, в родині Лиська Миколи, де з 14 дітей вижило 9. Якось мама, між іншим, сказала: – Як розкошуєте – не знаєте ціну хліба, а вона висока. Колись, коли я була ще малою, бабка зварила чиру, бо токан – то була розкіш. А мука на хліб – свято, не кожен зміг собі дозволити спекти хліба. Бабка розкидала невеликі порції їжі та й сховала. А ми, малі, пішли випасати худобу і радимося, як мало дала бабка нам того чиру, а в неї ще немалий казанок залишився. Можна було б усе з’їсти і почуватися ситими. Лише згодом ми зрозуміли, що у такий спосіб вона вберегла нас від голоду, діливши невеликі порції на кожний день.
Напевно, тому мама у нас чудова господиня, завжди у неї і напечено, і наварено, всі диву даються коли вона встигає. І ніхто ніколи не пішов із цього дому голодний. А ще завжди повчає своїх доньок: в першу чергу, коли хтось до вас прийде, нагодуйте гостя, а потім уже й до справи.
... Посиділи усією родиною за столом, погомоніли, пожартували. Згадали добрим словом дорогого зятя Івана Бенцу, який відійшов у вічність так скоро. З радістю і болем розійшлися по своїх домівках. Стисло і защеміло в грудях. Як хочеться бачити їх разом ще не один рік. Телефонувати і питати поради, бо хто порадить і потішить, як не рідні батько та мати. Зозуле, зозуле, накуй многая літ дорогим нашим батькам.
З повагою і любов’ю до своїх батьків, Марія Бенца, провідний бібліотекар, Наталія Бенца, завідуюча сільського клубу села Кричово-Росош.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.

В’ячеслав Бігун покаже нові мотиваційні фільми
4 січня, в п’ятницю, відбудеться показ і обговорення у Тячеві нових авторських фільмів вченого-юриста і кінематографіста В’ячеслава Бігуна за участю автора та творців стрічки. Глядачі зможуть переглянути нові фільми автора. Перший – «Моро. Розвідка долі» (док., біографія, історія, війна, 15 хв.). Мирний закарпатець приймає виклик долі захистити Батьківщину в новій європейській війні. Він стає розвідником, випробовуючи себе перед обличчям смерті та ворогів, вимолюючи у Бога не лише життя, але й добру дружину. Піднятися над буденністю теми дозволить поезія, яка доповнює кіноформу автора.


Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.