Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » » Покликання – здійснювати правовий захист

Покликання – здійснювати правовий захист

08:54, 18.12.17
925
Правопорядок
Покликання – здійснювати правовий захистАдвокатська діяльність – це соціальний інструмент, покликаний забезпечити благополуччя громадян і організацій у сфері отримання кваліфікованої правової допомоги. Участь адвоката у різноманітних процесах змушує їх учасників працювати більш якісно, виважено, відповідно до букви і духу закону. Сама наявність інституту адвокатури створює певні можливості для надання широкого кола правових послуг усім верствам населення, особливо тоді, коли без втручання кваліфікованого юриста не обійтися.
Про особливості роботи адвоката, професійно-важливі якості, необхідні для успішного ведення адвокатської діяльності, етичний кодекс, труднощі, з якими доводиться стикатися, ділиться напередодні професійного свята  адвокат Іван Юрійович Марич.

– Іване Юрійовичу, що спонукало Вас обрати адвокатську діяльність в уже доволі зрілому віці?
– До 2008 р. я працював у органах внутрішніх справ, в основному на посадах слідчого, слідчого в особливо важливих справах. Працюючи слідчим, не погоджувався з певними моментами системи, тож адвокатура стала вирішальною у виборі, чим займатися далі.
У лютому 2009 року, вже маючи вищу юридичну освіту, здав кваліфікаційні екзамени на право зайняття адвокатською діяльністю і з того часу займаюся нею на теренах району, області. Робочий кабінет в м.Тячів.
– У чому полягає покликання адвоката та які принципи закладені в основу його діяльності?
– Адвокат, або правник ( advocatus) – той хто допомагає, особливо на суді) – особа, що надає юридичну допомогу, здійснює правовий захист особи, провадить її справу у суді. Отже, покликання адвоката – надавати правову допомогу, захищати права громадян, в т.ч. шляхом  представництва її інтересів .
Принципи, закладені в основу діяльності: це незалежність та свобода у здійсненні адвокатської діяльності, дотримання законності, домінантність інтересів клієнтів (перевага інтересів клієнта над своїми у межах принципу законності), неприпустимість конфлікту інтересів, конфіденційність, компетентність та добросовісність, ствердження поваги до адвокатської професії.
– Якими професійними якостями повинен володіти представник вашої професії?
– Це наполегливість, постійне самовдосконалення, підвищення власного освітньо-кваліфікаційного рівня. Головне в роботі адвоката – не вводити в оману клієнтів і сумлінно виконувати свої обов’язки. Одразу говорити людині про стовідсотково-виграшний результат у її справі – це, на мою думку, непрофесійно і нечесно, адже неможливо прорахувати всі ймовірні ризики. Адвокат повинен поінформувати клієнта про можливі варіанти, про те, що його може чекати, адже на протилежній стороні також буде виступати адвокат, а остаточний вибір він має зробити сам. Юрист повинен бути сумлінним у своїй роботі, що, у свою чергу, обумовлює належний розмір гонорару.
– З якими труднощами доводиться стикатися у повсякденній практиці?
– Найбільша проблема – психологічна, яка полягає у сприйнятті ментальності громадян. У кожного вона своєрідна, неоднаково сформована, що потребує у кожному випадку індивідуального підходу до вирішення проблем людини. Проблема може бути типовою, проте її вирішення – нетиповим, залежно від ментальності клієнта.
– Що таке адвокатська таємниця?
– Адвокатською таємницею є будь-яка інформація, що стала відома адвокату, його помічнику, стажисту про клієнта, а також питання, з яких клієнт звертався до адвоката, зміст порад, консультацій, роз’яснень адвоката, складені ним документи, інформація, що зберігається на електронних носіях, та інші документи і відомості, одержані адвокатом під час здійснення адвокатської діяльності. Адвокат зобов’язаний унеможливити розголошення цих відомостей.
– Чи доводиться відмовляти людям у захисті їхніх прав?
– У більшості випадків такі відмови стосуються не набутих прав. Іншими словами, окремі особи бажають набути окремих прав, наприклад, право власності на будівлю тощо. Однак правових підстав для цього у них немає, бо вони не будували будинок, не є спадкоємцями певної частки тощо. Тому такі відмови є справедливими
– Чи дійсно непросто брати участь у кримінальних провадженнях, де вирішується питання про свободу та подальшу долю людини?
– Так, непросто. Зважте на те, що й у випадку, якщо людина зізналась адвокату про те, що вона дійсно вчинила тяжке кримінальне правопорушення, однак не бажає цього визнавати, обов’язок адвоката – підтримувати її позицію, навіть всупереч власним моральним переконанням, оскільки має сприяти людині у її виправданні (бажаному результаті) чи досягненні менш значного покарання. До цього ж вимога щодо збереження адвокатської таємниці  забороняє адвокату викривати свого клієнта чи сприяти правоохоронним органам у його засудженні. При цьому доречно  було б провести паралель з таємницею сповіді, оскільки священик також не може розголосити таємницю сповіді, і закон захищає його від примусу до цього, проте  у жодному випадку він не «переймає» гріхи особи, є лишень провідником певних відносин.
– Чи не ускладнюється часом відстоювання справедливості недосконалістю законодавства?
– Відстоювання справедливості з  давніх-давен є протестним. Нічого не змінилося і в наші часи: народний рух відстоював справедливість перед владною спадщиною радянських часів, «ющенківці» – перед «кучмівцями»,  «януковичі» перед «помаранчевими», і т.д.. Труднощі виникають не тільки у проблемі розуміння кожним по своєму поняття «справедливості» на кожному етапі розвитку суспільства, а й у використанні інструментів для досягнення своєї справедливості. Не вірте нікому і ніколи, хто заявить про недосконалість українського законодавства. Мають місце маніпуляції законодавством, створення певних норм закону під певні групи чи інтереси. На все це впливає унікальна українська ментальність. До прикладу: якщо Бундестаг приймає закон, то ментальний німець налаштовується на те, щоб безумовно виконувати встановлені правила. Якщо ВР приймає закон, то принаймні мільйон українців вже придумали варіанти, як його не виконувати, обійти.  Цим, з одного боку, і утруднюється  юридична практика, проте з іншого – допомагає формувати високий правозастосовний професіоналізм адвоката, знання якого можуть провести людину по «лабіринту» законодавства з найменшими затратами (емоційними чи фінансовими).
– Наскільки об’єктивно розцінюються судом аргументи захисту?
– Можу впевнено відповісти, що належні аргументи захисту завжди об’єктивно оцінюються судом, правда, інколи остаточні висновки не на користь таких аргументів. Тому й передбачені  апеляційні та касаційні скарги на рішення, ухвалені через неправильну чи суб’єктивну оцінку. До того ж, існує давнє правило: як себе зарекомендуєш, так з тобою і поведуться. Іншими словами, толерантне ставлення адвоката до сторін будь-яких відносин (процесу), а там паче до суддів (суду) зобов’язує їх відповідно ставитись і до самого адвоката. Цє взаємність. Проте винятки існують з будь-яких правил.
– Напевно, у Вас були перемоги, які вартували немалих зусиль, нервів та часу?
– У моїй практиці є одна з перемог, що має емоційне забарвлення, тобто коштувала значних зусиль, та яку остаточно не можна вважати перемогою. Бо коли підприємця притягнули до відповідальності за надуманим обвинуваченням, ми протягом п’яти років доводили безпідставність вимог прокурора сплатити державі  понад мільйон гривень, у суді першої інстанції і добились виправдання. Апеляційний суд, розглядаючи майже два роки апеляційну скаргу прокурора, спромігся скасувати виправдувальний вирок і повернув справу для повторного розгляду до суду першої інстанції. П’ять років «ходіння по муках» закінчились не виправданням і звільненням від безпідставних обвинувачень, а поверненням, так би мовити, на початкові позиції і вимогою повторно доводити все спочатку. Це вже інші «лабіринти» для прокурорів та суддів апеляційних судів...
– Спасибі за розмову. З наступаючим святом Вас!
Г. Макаренко.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.