Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » » Прийшла на пасіку весна…

Прийшла на пасіку весна…

13:38, 23.04.18
1 388
Сільське життя
Щойно розтулили пелюстки перші квіти, замерехтіли у золотистій обнові деревцята кизилу, закипіло біле і рожеве шумовиння в гіллі ранніх слив і абрикос, як слуху торкнулося до болю знайоме гудіння бджіл, що розпочали свої перші обльоти над осонценим весняним світом. А це означає, що в житті пасічників розпочався новий цикл робіт, від вдалого старту якого значною мірою залежатиме кінцевий результат – кількість і якість солодких, пахучих медів. Та, окрім них, є ще один продукт клопітного бджолярського ремесла, що обертається для працьовитих заслуженою віддачею, – бджолопакети. Й справа ця не така проста, як може здатися на перший погляд. І в морально-етичному плані, адже вимагає добросовісності, і в плані цінової політики, і в суто практичному ракурсі, бо немислима   без грунтовних теоретичних знань і напрацьованих навиків.

Тож, з огляду на актуальність весняного моменту, питання, пов’язані з пакетним бджільництвом, й були внесені на порядок денний чергового зібрання бджолярів районної Спілки пасічників «Золотий край», яке  відбулося 10 квітня в малому залі районного Будинку культури.
Насамперед очільник спілки Михайло Несух, обраний головою зборів, запросив за трибуну професійного бджоляра, випускника Академії Бджільництва, що в м. Рибне, Віктора Васильовича Паппа (фото справа) який повів мову про основні вимоги до формування бджолопакетів. Виступаючий  розпочав з проблеми:
– Наші бджолопакети не влаштовують колег з центральної України, тому й  ціна їхня нижча. Отже, ми повинні формувати  пакети правильно. Для цього слід враховувати цілий ряд факторів, зокрема, чи збережеться якість бджоли, яка залежить від техногенного виробництва, в т.ч. штучної, спонукальної підгодівлі і навіть антибіотиків, до яких вдаються окремі пасічники? Чи перезимує з мінімальними втратами невчасно нагодована сім’я?
Що ж до самих вуликів, то Віктор Васильович наголосив на їх комфортності: вони мають бути сухими всередині, для ізолювання згодиться поліетиленова плівка, до того ж слід влаштовувати належну вентиляцію вулика й подбати, аби бджолам до весни вистачило корму. Ще важливо не тривожити їхній спокій. Загалом, бажано зробити все можливе, аби уникнути весняного ослаблення бджіл. Адже поки комахи збиратимуться з силами, може пройти час цвітіння вирішальних медоносів.
Щодо якості  бджолопакетів, то вона  залежить не лишень від чистопородності крилатих трудівниць – генетичні «плюси» можуть бути знівельовані нехтуванням технологічними приписами, скажімо, невчасною подачею рідкого корму. До речі, зазначив, найзручніше годувати бджіл рідким сиропом з допомогою годівничок-дозаторів.
Доглянута бджолина сім’я, яка збирає мед у гарному місці, серед квітучих луків і садів, дає квітковий мед, що навіть може конкурувати з лавандовим.
В.В.Папп нагадав також про таку важливу умову весняного нарощування  бджолиних  сімей, як розширення гнізда, оскільки дехто намагається його в цей період скоротити задля збереження тепла. Проте, виявляється,  у тісному просторі бджоли уповільнюють свій розвиток. Тому він повинен бути із запасом на зростання, і в багатокорпусному вулику це зробити простіше. Лишень за таких умов бджоли увійдуть у весну, образно кажучи, не «сухоребриками», а «конями-ваговозами», тобто сильними і працездатними.
Відчутний наголос зробив Віктор Васильович на племінній роботі, якою, вважає, слід займатися щороку. Для цього, звичайно, потрібно бути знайомим з основами селекції бджіл, що дозволяє покращити їх генофонд. В такому разі можна розраховувати й на успіх пакетної справи. За товарним пакетом, заповненим розплодом, покупець прийде знову і знову, з’являться й нові бажаючі їх придбати. Тож завдяки сумлінній роботі вдасться налагодити широкі горизонтальні зв’язки.  
В азбуці бджолярування є й таке поняття, як чистопородність бджіл, про яку можна судити за їх екстер’єром. Так, сіра бджола, без жовтизни – це гарна ознака, що свідчить про наближеність до чистопородності. Помічені ж жовтизною комахи – «кандидати на заслання», вони не годяться для селекції і їх потрібно позбуватися.
Позитивним симптомом є т.зв. бджолина миролюбність. Щоб упевнитися в ній, достатньо злегка вдарити по рамці. Добре, коли  бджола опускається вниз, якщо ж вона проявляє агресивність – її слід вибраковувати.
В порядку обговорення головуючий надав слово екс-очільнику пасічницької організації, знаному на Тячівщині бджоляру Василю Миколайовичу Дочинцю (на фото справа). З окремими міркуваннями В.В.Паппа він не погоджується. Вважає, зокрема, що  президент об’єднання матководів України І.М.Доскоч, на якого посилався виступаючий, пропагуючи методи сучасної селекції, намагається довести, що карпатської бджоли в природі не існує.
Що ж до бджолопакетів, то, вважає, що за своєю продуктивністю закарпатські нічим не гірші за інші сім’ї. Василь Миколайович також не є прихильником весняного стимулювання й підгодівлі бджіл. Адже так можна втратити частину крилатих трудівниць: спокусившись весняними підгодівлями, бджілки, буває, вилітають в холодну погоду на пошуки меду і… замерзають.
До Василя Дочинця звернувся з пропозицією один із пасічників,  який раніше проживав на території Луганської області:
– Було б добре, якби всі бджолопакети  були з клеймом, тобто із вказаною на них адресою й прізвищем власника, – сказав він. – Адже, купуючи  раніше закарпатські бджолопакети, я якось придбав і «американський гнилець».
– Проте це не означає, що вірус – «місцевого походження», – парирував В.М.Дочинець. – Він міг примандрувати на Закарпаття і повернутися назад у  старому пакеті покупця.
Мав слово на зібранні й голова обласної Спілки пасічників «Срібний край» Віктор Вікторович Павлій (на фото вгорі). Він закликав бджолярів до християнської доброчесності, з якою слід ставитись до пасічникування, до споживачів продукції та один до одного. Це та сфера, де просто неприпустимо підставляти, обмовляти, маніпулювати колегами по ремеслу, займатися критиканством, вдаватися до різного роду хитрощів та обману. Натомість слід керуватися іншими критеріями, такими як чесність, добропорядність і довіра. Потрібно міняти бджіл і мінятися в кращий бік  самим. Цьому сприяють і зібрання на зразок нинішнього.
– Я довго вагався, перш ніж очолив обласну пасічницьку Спілку. Та, врешті, погодився, виходячи з архіважливості цієї справи. Адже вчені дійшли висновку, що людство зможе прожити без бджоли не більше трьох років. Виходить, пасічник рятує людство…
Присутній на зібранні з Виноградова п. Віталій порадів за колег з Тячівщини, котрі, на противагу іншим бджолярам, в т.ч й виноградівським, демонструють згуртованість.
А пасічник з хустського Липовця п. Іван продовжив дискусію на тему селекціонування:
– Вважаю недоцільним звужувати генофонд бджіл до кількох невеликих груп, – сказав він. – А те, що бджолопакети, призначені до реалізації, повинні  відповідати найкращим стандартам, не підлягає сумнівам. Продавати сміття – означає позбуватися покупців, бо ставати на одні й ті ж граблі люди не будуть.У боротьбі з хворобами бджіл слід користуватися послугами ветеринара, а не просто знищувати їх цілими сім’ями.
Тема вартості бджолопакету викликала в залі особливе пожвавлення, адже з плином весняних днів набирає  дедалі більшої актуальності. Присутні поділилися інформацією: вже є бажаючі придбати пакети за ціною  1200 грн. 3-рамочний за 1500. Однак тут зринає проблема перекупників, які прагнуть мати «навар» на порожньому місці (200 грн. за пакет). Прямі ж поставки куди вигідніші...
Безперечно,ця серйозна розмова, що іноді набирала неочікуваних поворотів, збагатила її учасників цінною інформацією, десь, можливо, спонукала переглянути власні позиції і зайвий раз переконала, що в єдності – сила. Отже, потрібно об’єднуватися,  триматися разом й продовжувати ділове спілкування, в чому, власне, й полягає покликання Спілки пасічників.
Ганна Макаренко.
Прийшла на пасіку весна…Прийшла на пасіку весна…Прийшла на пасіку весна…
 
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відтепер передплатити "Дружбу" можна і онлайн
Шановні читачі! 
Раді повідомити, що з'явилася можливість передплатити "Дружбу" онлайн - на сайті "Укрпошти". Більше не треба стояти в черзі у поштовому відділенні! Оформляйте передплату в будь-який зручний для вас час за посиланням: https://peredplata.ukrposhta.ua/index.php?route=product/product&code=500000006&product_id=94540
Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Передплату на "Дружбу" продовжено до кінця 2020 року
Дорогі друзі! Рік, що завершується, був для усіх нас нелегким. Проте, і в цих нових умовах ми, журналісти газети "Дружба", завжди намагаємося тримати руку на пульсі подій та відшуковуємо актуальну, злободенну та цікаву інформацію. Пишемо про Вас і для Вас.  Тож сподіваємося, що прихильники  районки передплатять газету і на 2021 рік.
 До речі, зробити це можна онлайн - на сайті "Укрпошти". Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Не рубай ялинку!
ДП «Брустурянське ЛМГ» повідомляє, що  підприємство не має ліміту на заготівлю новорічних ялинок. Стаття 65 КУпАП, стаття 91 ЛКУ: штраф за зрубану ялинку діаметром до 10 см – 517,86 грн. Шановні громадяни, працівники лісової охорони будуть проводити рейди, накладатимуть штрафи і секвеструватимуть зрубані ялинки. 
В.Михалчич, провідний інженер з охорони лісу. 


Розробляється проект детального планування
Розробляється проект детального планування території земельної ділянки площею 0,0664 га за адресою: с.Нижній Дубівець, вул.Шевченка, б/н для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на ім’я Прокопанич Тетяна Миколаївна.
Громадські слухання відбудуться у Дубівській селищній раді.