Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » » Про святу Параскеву та Паращинців з Углі

Про святу Параскеву та Паращинців з Углі

09:05, 05.04.21
120
Сільське життя / Духовність / Пам'ять
У цій статті мова піде про святу Параскеву, а точніше, двох, та рід Паращинців з Углі. 
Є історичні відомості, що в Углі між 1600-1650 рр. була збудована православна кам’яна церква. Вона була посвячена в честь св. Параскеви (Ольшавський). Це була східна свята, яку дуже шанували православні віруючі. Багато православних храмів Марамороша у давні часи було посвячено в її честь. Із записів єпископа Михаїла Мануїла Ольшавського (1751 р.), це храми у наступних селах: «Луг, Дулово, Уйбаріово, Салдобош, Шандрово, Селище, Нанково, Полянка, Иска, Розтока, а також Угля».

У православній церкві є багато святих з іменем Параскева, з них найбільш відомими є Параскева Римська та Параскева Сербська. 
Свята Параскева Римська жила у ІІІ ст. в Іконії у Малій Азії. Її побожні батьки щиро молилися до Бога і кожної п’ятниці роздумовували над муками Христа. Коли у них народилася донечка, то вони назвали її Параскевою, тобто П’ятницею. Параскева проводила богоугодне життя, чим навернула багатьох язичників до Христової віри. Розлючені жреці закрили її в темниці. Постраждала свята у часи переслідування християн імператором Діоклетіаном (284-305 рр.). За церковними віруваннями, свята Параскева-покровителька полів та худоби, а також зцілює людей від найважчих душевних та тілесних мук. Відомо, що у минулому наші предки жили за рахунок землеробства та скотарства, тому й користувалась ця свята мучениця такою великою шаною у них.
Але була ще й свята Параскева Сербська, яка жила у ХІ ст. і яку особливо вшановували на Балканських землях. Вона народилась у селі Епіват, яке знаходилося на північному заході Мармурового моря. Мала брата, святителя Єфимія, єпископа Мадітоса. Свята Параскева вела тихе і побожне життя. Після смерті батька вона помандрувала до Єрусалима і відвідала святі місця. Згодом поселилася в пустелі, де на самоті провела довгі роки посвяченого Богові життя. За два роки до смерті вона повернулася до родинного села і, наче вбога чужинка, провела решту свого життя при місцевій церкві. Коли Параскева померла, її поховали на місцевому цвинтарі. Через якийсь час Бог чудесним образом показав людям нетлінні мощі св. Параскеви. Згодом святі мощі, при яких діялися численні чудеса, перенесли до місцевої церкви. 
У 1238 році мощі святої Параскеви Сербської були перенесені до Болгарії, у місто Тирновград. Після захоплення Болгарії турками святі мощі перенесли у Валахію, а коли і вона була захоплена, то на прохання сербської княгині Миліци (1335-1405 рр.) їх перенесли у Белград. Коли у 1521 році Сулейман І захопив Белград, то разом з іншими цінностями вивіз і мощі святої Параскеви. У 1641 році на прохання молдавського господаря Василія мощі святої перенесли у місто Ясси (колишня столиця Молдовського князівства, економічний, культурний і освітній центр Румунської Молдови), де вони знаходяться і по сьогоднішній день. Свята Параскева вважається покровителькою Молдавії. 
Будівництво в Углі кам’яного храму між 1600-1650 рр. та перенесення мощей святої Параскеви Сербської (1641 р.) співпадають у часі. З перенесенням мощів святої відбулося духовне піднесення і у віруючих Марамороша, тому що місто Ясси знаходилось неподалік і жителі нашого краю у минулому мали культурні та релігійні зв’язки з цим містом. І тому велика вірогідність того, що новий храм в Углі та в інших селах Марамороша освячували саме в її честь. Хоча у народі на святу Параскеву Сербську міг бути перенесений образ святої Параскеви Римської.
Так як храм в Углі був посвячений у честь святої Параскеви, то зрозуміло, що наші предки почитали цю святу, звертались до неї з молитвами. Також часто батьки під час таїнства Хрещення своїх донечок теж називали на честь святої Параскеви, і тому це ім’я у давнину у нашому селі було дуже поширеним. Звідси походить у нас і назва роду Паращинців, які зараз мають офіційне прізвище Бокоч. Дітей, у яких мама була Параска, почали називати Паращинцьовими. За словами старожилів нашого села, в Углі є кілька сімей з такою назвою і вони між собою не є родичами. Це теж вказує на те, що це ім’я у давні часи дійсно носило багато жінок. Також цікаво те, що Паращинці в Углі жили поруч із храмом святої Параскеви, тому можна сказати, що цей рід знаходився під безпосереднім покровом цієї святої.  
Коли у 1875 році в Углі на місці старого храму збудували новий і теж кам’яний, який стоїть по сьогоднішній день, то його перейменували на честь Різдва Пресвятої Богородиці. З тих пір пройшло вже багато часу, і угляни забули, що колись у їхньому селі храм було посвячено святій Параскеві. Тепер вже нікого не називають цим іменем. І тільки рід Паращинців своєю назвою нагадує нам про ті давні часи. У автора цих рядків у роду теж були Паращинці (прапрабабка),  тому для нього було справою честі написати цю історичну замітку. Пам’ятаймо свою історію!
Священник Василій Дьордяй,
 с.Угля.


Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відтепер передплатити "Дружбу" можна і онлайн
Шановні читачі! 
Раді повідомити, що з'явилася можливість передплатити "Дружбу" онлайн - на сайті "Укрпошти". Більше не треба стояти в черзі у поштовому відділенні! Оформляйте передплату в будь-який зручний для вас час за посиланням: https://peredplata.ukrposhta.ua/index.php?route=product/product&code=500000006&product_id=94540
Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Передплату на "Дружбу" продовжено до кінця 2020 року
Дорогі друзі! Рік, що завершується, був для усіх нас нелегким. Проте, і в цих нових умовах ми, журналісти газети "Дружба", завжди намагаємося тримати руку на пульсі подій та відшуковуємо актуальну, злободенну та цікаву інформацію. Пишемо про Вас і для Вас.  Тож сподіваємося, що прихильники  районки передплатять газету і на 2021 рік.
 До речі, зробити це можна онлайн - на сайті "Укрпошти". Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Не рубай ялинку!
ДП «Брустурянське ЛМГ» повідомляє, що  підприємство не має ліміту на заготівлю новорічних ялинок. Стаття 65 КУпАП, стаття 91 ЛКУ: штраф за зрубану ялинку діаметром до 10 см – 517,86 грн. Шановні громадяни, працівники лісової охорони будуть проводити рейди, накладатимуть штрафи і секвеструватимуть зрубані ялинки. 
В.Михалчич, провідний інженер з охорони лісу.