Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"

У пошуках кращої долі

16:27, 06.02.17
3 565
Заробітчанство
Історія перша
Добре там, де нас немає

У Чехії Василь працює не перший рік. Звик  настільки, що робота на будівництві вже й не здається такою важкою, як колись. Проте, каже, то лишень наївні вважають, що тут  на наших гастарбайтерів чекають молочні ріки й ковбаси на плотах. Адже більше половини із заробленого  доводиться потратити на прожиток і «здравотку» (страхове медобслуговування). Лишень за помешкання, а це напівпідвальне приміщення, в якому, каже, чехи ніколи б не погодились жити, доводиться викладати, в гривневому еквіваленті, біля трьох тисяч. Продукти теж обходяться недешево.
Якби ще не вимушено-набуте вміння готувати, витрати були б на порядок  більшими. В підсумку, залишається на руках менше половини заробленого. Крім побутових незручностей, каже, відчувають і моральний дискомфорт через не надто приязне ставлення чехів: «наплив» робочої сили з-за кордону значно здешевив її в масштабах країни. Тому, заради більших заробітків, чехам доводиться виїжджати в сусідню Австрію, Німеччину, а то й у Францію.
Українців, які працюють без належних документів, ні на хвилину не полишає відчуття тривоги: будь-якої миті може нагрянути поліція – облавою 30-40 чоловік. Сховатися не вдасться – треновані вівчарки знайдуть «нелегала» у найглухішому закутку. Для роботодавця це обертається серйозним штрафом –  за кожного неофіційно працюючого доведеться викласти близько кілька тисяч доларів.
Самому Василеві, хоч і  має довготривалу візу, доводиться часто зриватися з роботи: хворіє дружина, і без його підтримки їй не обійтися. Тому й курсує «човником» між Україною й Чехією, відчуваючи переслідування нав’язливого «треба»:  на ліки й лікарів дружині, дітям, які затіяли будуватися, на всяк випадок – про запас, адже  не знаєш, чого завтра чекати від життя.
Історія друга
Між двома вогнями

Галину життя закинуло в Петербург, де вже другий рік працює гувернанткою в багатійки, яка ставиться до неї вкрай вимогливо й додому відпускає неохоче. Минулоріч їй так і не вдалося вирватися на Закарпаття, й удома зчинився скандал. Від чоловіка надійшла  SMS: «Подаю на розлучення». А доця  розплакалася в турбку, бо  тато і дідусь з бабусею взялися дружно переконувати її в тому, що «така» матуся їй не потрібна.
Коли ж, нарешті, хазяйка зволила дати їй двотижневу відпустку, Галя, переступивши рідний поріг, потрапила у справжнє пекло. Свекруха одразу жбурнула пакет з невістчиними цукерками на підлогу, а чоловік прожогом кинувся з хати за сокирою й почав ганятися за дружиною по всіх кімнатах…
Виявляється,  «домашні» за час її відсутності (за підказкою свекрухи), прийшли до висновку, що Галина в Пітері не нудьгує, – мовляв, знайшла заміну чоловікові і махнула рукою на сім’ю.
Насправді ж, усе трималося на ній, на її грошових переказах, за які купувалися дрова, мобільні телефони, комп’ютер і обновки для дітей.
Водночас складала гроші на доньчине навчання, бо після закінчення школи дівчина мріяла вступати на медфак.
Та й раніше їй жилося не з медом. Свекри обоє пильнували, аби не затримувалася в селі довше, аніж їй дозволялося (коли поверталася, їй красномовно показували на настінний годинник). Без їхнього дозволу Галя не мала права зробити, бодай, щось на власний розсуд – купити, посадити, переставити в хаті, когось запросити в гості. В’їдливі репліки й докори – це все, що вона чула від них протягом дня. Відчувала: «тепла» домашня атмосфера позначається й на дітях, які стали дратівливими. Як їй бути далі, вона – не знала. Степан, судячи з усього, не збирався шукати кращу роботу, тож, очевидно, їй знову доведеться пакувати валізи. Комусь же потрібно утримувати родину...

Ганна Макаренко.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.